www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעניין אבחון דלקת באשך במקום אבחון תסביב אשך

פסק דין בעניין אבחון דלקת באשך במקום אבחון תסביב אשך

התובע מס’ 1, יליד 8.6.72 חש בבוקר יום 10.2.1999 כאבים באשך השמאלי. הוא פנה לטיפול בחדר המיון של הנתבע. לפי הנטען בכתב התביעה הוא הגיע בשעה 11:31 ונבדק על ידי רופא באיחור של מספר שעות. שחרור התובע מחדר המיון נעשה בשעה 16:40 כאשר האבחנה היא של ’אפידידימטיס משמאל, דלקת האשך השמאלי’.

 

הומלץ לו על טיפול אנטיביוטי וביקורת אצל אורולוג בחלוף ארבעה ימים. ביום 24.5.99 עקב חשד לגידול באשך השמאלי עבר התובע ניתוח לכריתה רדיקלית של האשך. בניתוח נמצא כי האשך נמקי ולטענת התובע הנמק נגרם כתוצאה מתסביב של האשך שאירע ביום 10.2.99 ולא אובחן בחדר המיון של בית החולים. התביעה דנן היא לפיצוי התובעים בשל הנזקים שנגרמו בשל רשלנות רפואית בבית החולים.


האם יש לקבל את התביעה?

 


 

 

האם התובע סבל מתסביב אשך בעת שהיה בחדר המיון?


1. הבדיקה הקלינית שנערכה בחדר המיון הייתה מקיפה וכללה את כל ההיבטים הנדרשים. בבדיקה זו נמצאה מוביליות של האשך ורגישות ביותרת האשך. התרשמות הבודק, רופא אורולוג מומחה, מבדיקתו, תוך שהוא מודע ושוקל את השאלה האם מדובר בתסביב, הייתה כי מדובר בדלקת.


2. תופעת תסביב האשך שכיחה יותר אצל גברים צעירים בגילאים 12-18 ולא אצל גבר בגילו של התובע. הגיל אינו תומך בקיום אבחנה של תסביב על פני דלקת אף אם קיימת שכיחות מסויימת גם אם נמוכה יותר לתסביב גם אצל גברים מבוגרים יותר.


3. לדעת ביהמ"ש, מסתבר יותר שהתובע סבל מדלקת מאשר מתסביב וזאת בהינתן האנמנזה המופיעה ברשומה שאינה מזכירה כאב חזק או חד; ממצאי בדיקת ההדמייה שהראו קיום זרימה; המוביליות שנמצאה בבדיקה הקלינית והנפיחות ביותרת האשך; הימצאות החיידקים בבדיקת השתן; גילו של התובע ושכיחות התופעה בקרב גברים בגיל זה; מהלך המחלה לאחר השחרור.


האם נפל פגם בטיפול שניתן לתובע בחדר המיון?

 


 

 

4. אין מדובר במצב שבו לא נערכו בדיקות נדרשות (קלינית והדמייתית) אלא במצב שבו נעשה כל שצריך להיעשות; הרופא הבודק מודע לאפשרויות השונות ושוקל אותן אך מגיע למסקנה שאין מדובר בתסביב.


5. זהו בדיוק המצב שבו הפעיל הרופא את שיקול דעתו וגם אם אניח שטעה וכי היה עליו להעריך כי הסיכוי לכך שמדובר בתסביב הוא גבוה יותר מזה שהעריך, וכאמור ספק רב אם אכן כך היה, לא חרגה טעות זו ממתחם ההחלטות הסבירות שאינה מגיעה כדי התרשלות.

 

6. המבחן איננו מבחן של חכמים לאחר מעשה אלא של הרופא הממוצע. בשעת מעשה של רופא עשוי לטעות אך לא כל טעות מהווה רשלנות. אי הצלחתו של ניתוח או נזק שנגרם בעטיו אינם, כשלעצמם, מקימים חזקה או מסקנה של רשלנות רפואית. גם טעות באבחנה אין בה בהכרח ראיה בדבר קיומה של רשלנות.

 

במקרה זה בו הניח הרופא, לאחר שביצע את כל הבדיקות, כי מדובר בדלקת ונמנע מלהבהיל את התובע לניתוח בנסיבות שבהם הממצאים שמצא בבדיקה הפיזיקאלית, האנמנזה, ממצאי ההדמיה לא תמכו בקיומו של תסביב, אף אם בדיעבד מדובר בטעות, לא עולה טעות זו כדי רשלנות.


לסיכום,

 

יש לדחות את התביעה. במקרה דנן, הרופאים ביצעו את כל הבדיקות וסברו כי מדובר בדלקת ונמנעו מלהבהיל את התובע לניתוח. אף אם בדיעבד מדובר בטעות, לא עולה טעות זו כדי רשלנות.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: דיאבטס אינסיפידוס, נכות, אבודרט, אבילק, אינסולין, עילת תביעה, אווסטין, אנטיביוטיקה,