www.rashlanut-refuit.org

פסיכותרפיה שלא על ידי פסיכולוג, האם רשלנות רפואית?

פסיכותרפיה שלא על ידי פסיכולוג, האם רשלנות רפואית?

האם מטפלת משפחתית אשר מעניקה טיפול פסיכולוגית חייבת להיות פסיכולוגית מוסמכת או שמא ניתן להעביר טיפול זה במסגרת הסכמה ממוקדת? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי במסגרת ערעור על החלטת בית משפט השלום. המערער בעניין זה גרס כי המכון אשר העניק לגרושתו, לבנו ולו את הטיפול הפסיכולוגי נהג כלפיו ברשלנות רפואית בטיפול פסיכולוגי. אי לכך, לדבריו מדובר בעילה להגשת תביעה נזיקית להשבת הכספים ובגין הנזקים שנגרמו לו.


בין המערער לבין גרושתו התנהלו במשך מספר שנים הליכים משפטיים בבית הדין הרבני בקשר לבנם הקטין, לרבות הסדרי-משמורת, ביקור וראייה. במסגרת הליכים אלה, עברו בני הזוג אבחון, אשר בסופו ניתנה חוות-דעת מטעם פסיכיאטרים הממליצה כי גרושתו של המערער תקבל טיפול פסיכותרפי. בית הדין הרבני אימץ את ההמלצה וגרושתו של המערער פנתה בעניין לקבלת טיפול. לאחר ראיון ראשוני, הופנתה האישה לטיפול אצל מטפלת משפחתית מוסמכת ובעלת תואר ראשון ושני במחלקה למדעי ההתנהגות.


המטפלת נפגשה עם האישה, המערער ובנם הקטין, והטיפול נמשך בערך כשנתיים. המערער החזיק בטן מלאה על הטיפול והגיש בגינו תלונה לוועדת התלונות לפי חוק הפסיכולוגים. לשיטתו של המערער, המטפלת לא הייתה מוסמכת לתת טיפול פסיכותרפי כפי שנתנה. הוועדה דחתה את התלונה וקבעה כי אין הגבלות על העיסוק בתחום הפסיכותרפיה שכן חוק הפסיכולוגים קובע שההגבלה נכונה רק לגבי העיסוק בפסיכולוגיה. לטענת הוועדה, החוק אינו מגדיר מי הוא המוכשר לשמש בתור מטפל בפסיכותרפיה ועל כן דין התלונה להידחות.

 

במקביל, התובע הגיש תביעה נגד המכון אשר העניק את הטיפול. במסגרת תביעתו טען האחרון כי הוצג בפניו מצג שווא כאילו מדובר במטפלת מוסמכת ומקצועית בתחום. השאלה שעמדה בבסיס תביעתו של המערער הייתה - האם על פי המצב החוקי הקיים במדינת ישראל, מוסמכת בעלת תואר ראשון ושני במחלקה למדעי ההתנהגות, אשר בידה הסמכה כמטפלת משפחתית מוסמכת, רשאית להעניק טיפול פסיכותרפי כפי שנקבע בהחלטת בית הדין הרבני?

 

השופטים במחוזי קובעים - פסיכותרפיה הינה ענף בתוך הפסיכולוגיה


בית משפט השלום דחה את תביעתו של התובע וקבע כי בהתאם לחוק יסוד: חופש העיסוק, רשאי כל אדם בישראל לעסוק בכל תחום, כל אימת של מדובר בהפרה ברורה של חוק בעניינו. אי לכך, בית משפט השלום קבע כי דין החלטתה של הוועדה לחוק הפסיכולוגים לעמוד בעינה. בית המשפט השלום תמך את פסיקתו בסעיף 2(ג) לחוק הפסיכולוגים אשר קובע כי עיסוק בפסיכולוגיה אינו פעולה אשר עשה אדם באקראי או במהלך עיסוקו בתום לב. השופט סבר כי חוק הפסיכולוגים עצמו הוציא מגדר תחולתו עיסוק שברגיל נתון לפסיכולוג, אם הוא נעשה בידי אדם העסוק במקצוע כדין ובתום לב.

 

התובע הגיש ערעור על החלטה זו ולשמחתו בית המשפט המחוזי הפך את פסק הדין וקיבל את הערעור. השופטים קבעו כי פסיכותרפיה מוגדרת כ"כלל שיטות הטיפול בהפרעות נפשיות המבוססות על שימוש באמצעים פסיכולוגיים" (האנציקלופדיה הכללית העברית - כן, עוד יש דבר כזה). כמו כן, נאמר בפסק הדין כי בבסיס השיטה עומדות תיאוריות פסיכולוגיות ואף יש שיטות פסיכותרפיה בהן נעשה שימוש בפסיכואנליזה.

 

על-כן, השופטים קבעו כי אין לקבל את התפיסה שכל אדם, גם שאינו פסיכולוג, יכול לעסוק בפסכיתרפיה. "תפיסה זו הינה בעייתית, בלשון המעטה, וסותרת את הוראת סעיף 2(א) לחוק הפסיכולוגים, התשל"ז-1977 (האוסר על מי שאינו פסיכולוג לעסוק בפסיכולוגיה)", נכתב בפסק הדין.

 

השופט הוסיף כי אם כל אדם רשאי לעסוק בכך, מכוח חוק יסוד: חופש העיסוק, אין כל משמעות לסעיף 2(ג) לחוק הפסיכולוגים. במילים אחרות - הפרשנות הנכונה היא שהפסיכותרפיה, בהיותה סוג של טיפול פסיכולוגי, חוסה תחת הוראות חוק הפסיכולוגים. כמו כן, לפי סעיף 9(ב) לחוק זה, היא יוחדה לפסיכולוג קליני בלבד.


"קשה לקבל את הפרשנות, לפיה כל אדם רשאי לעסוק בפסיכותרפיה, מכוח חוק יסוד: חופש העיסוק, מלבד פסיכולוג, עליו נאסר הדבר בסעיף 9(ב) לחוק הפסיכולוגים. חיזוק לכך אני מוצא בעובדה, שבחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, התשס"ח-2008, על תיקוניו, אין התייחסות לפסיכותרפיה. נראה לי, שהמחוקק מניח שדיסציפלינה זו מוסדרת כבר בחוק הפסיכולוגים", סיכם השופט את דבריו.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: הפרין, בדיקת דופלר, תקדים, הרדמה, בלוטת התריס, דיני נזיקין, בדיקת ptc, קרע קנה,