www.rashlanut-refuit.org

פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?

פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?

בשנים האחרונות התפתחה מגמה בעולם המערבי בכלל, ובמדינת ישראל בפרט, אשר במסגרתה פונים אזרחים רבים לשירותיהם של פסיכולוג ואו פסיכיאטר. תחום רפואת הנפש הפך לאחרונה לנפוץ יותר ויותר ובשערי הקליניקות השונות באים עשרות אנשים מדי יום. פסיכולוג ופסיכיאטר מעניקים לבאים לפניהם טיפול רפואי לכל דבר, ואי לכך הם עלולים לעשותו ברשלנות רפואית תוך פגיעה ממשית במטופל או בבני משפחתו.

 

ככל הרופאים והמטפלים, גם פסיכולוג או פסיכיאטר חבים כלפי מטופלים בחובת הזהירות הקונקרטית והמושגית. ידוע כי חולים רבים, במיוחד כאלה הסובלים ממחלות כגון דיכאון או סכיזופרניה, נושאים את עיניהם למטפל בחרדת קודש. לא אחת הטיפול הרפואי נעשה אגב קבלת החלטות מצד המטפל כגון הפסקה של עבודה, שינוי מערכת יחסים, התמקדות בתחומי עניין שונים ועוד. כמו כן, פסיכיאטרים רבים נוהגים להעניק למטופלים גם טיפול תרופתי בנוסף למפגשים השבועיים.

 

שימו לב, גם פסיכולוג או פסיכיאטר עלול לקבל החלטה שגויה, ובמקום בו המטופל נפגע כתוצאה מהחלטה זו, קיימת עילת תביעה כנגד האחרון בגין רשלנות רפואית.

 

אבחון המחלה ומצבו של המטופל


תפקידו הראשוני של פסיכולוג או פסיכיאטר הינו לקבל אנמנזה רפואית לגבי מצבו של המטופל. עליו לבחון האם הטיפול המתאים לאדם העומד מולו אפשרי במסגרת מפגשים שבועיים או שמא מדובר במצב קשה יותר המצריך תרופות פסיכיאטריות (או אשפוז במקרים קיצוניים).


שימו לב, במידה ופסיכיאטר קיבל החלטה להעניק לחולה טיפול בתרופות אשר אינן מתאימות למצבו הרפואי, או במקום בו אושפז מטופל שלא על פי כל הסימנים הדרושים, יכול להיות שמדובר ברשלנות רפואית.

 

שימו לב לקיומם גם של מקרים הפוכים. במקרים בהם פסיכיאטר לא השכיל לאבחן את מצבו הנפשי המעורער של מטופל, ולא העניק לו את התרופה המתאימה, עלול הוא להיות אשם ברשלנות רפואית ובאחריות להתדרדרות מצבו הבריאותי של האחרון.


אשפוז כפוי ללא סיבה


אחד מן הנושאים הבעייתיים והמורכבים ביותר במסגרת תביעות שעילתן רשלנות רפואית של פסיכיאטר הוא סוגיית האשפוז הכפוי. מדובר בנושא בעייתי ביותר, הטומן בחובו סתירות כנגד חופש האדם והפרה של זכויותיו הבסיסיות של המטופל לחופש וחירות. כמו כן, אשפוז כפוי עלול לטמון בחובו גם השלכות חמורות על מצבו הנפשי של המטופל ועל סיכויי החלמתו ממחלת הנפש ממנה הוא סובל.

 

לא זו בלבד, מבחינה חברתית עלול המטופל לסבול לאחר אשפוז כפוי, ועל כן תביעות העוסקות בסוגיה זו כוללת לא אחת ראש נזק בו עותר התובע לקבלת פיצויי בגין דימוי חברתי ועוגמת נפש. על פי החוק, אישור על אשפוז אדם בניגוד לרצונו יעשה רק באמצעות הפסיכיאטר המחוזי וזאת בהתאם למסלול בן שלושה שלבים.

 

ראשית, מאובחן המטופל כחולה אשר כושר השיפוט שלו נפגע והוא אינו אחראי למעשיו. לאחר מכן, בוחן פסיכיאטר מומחה האם קיימת אפשרות שהמטופל יזיק לעצמו או לסובבים אותו. לבסוף, הפסיכיאטר המחוזי קובע האם ניתנה הסכמה מדעת מצד המטופל להיבדק אצל פסיכיאטר מיוזמתו. במקרה בו התשובה לשאלה האחרונה הינה שלילית, עלול למצוא המטופל את עצמו מאושפז בכפייה. עם זאת, במקרים בהם לא התקיימו כל השלבים דלעיל, עלולים הרופאים להתגונן מספסל הנתבעים בבית המשפט.


שימו לב, מנהל בית חולים פסיכיאטרי רשאי להורות על אשפוז כפוי במקרים דחופים, אך גם עליו להוכיח בבית המשפט כי ההחלטה התקבלה לאור עמידה בשלושת השלבים. כמו כן, אשפוז בניגוד לרצונו של מטופל במסגרת חירום זו לא יארך יותר משתי יממות.


תרופות פסיכיאטריות באופן רשלני, אימתי?


מחקרים, כתבות וסקרים רבים, מראים כי הציבור עצמו מותח ביקורת קשה לגבי הזילות במרשמי התרופות הפסיכיאטריות השונות. תרופות אלו יכולות להינתן פעמים רבות לילדים (תרופות קשב כגון רטאלין) ולמבוגרים כאחד (פרוזאק וכדורים נגד דיכאון).היות ומחלות הנפש הפכו לשם דבר ברפואה העולמית, שוק התרופות הפסיכיאטריות מגלגל מחזורי ענק הנאמדים במיליארדי דולרים כל שנה.

 

יש לציין כי חלק מתרופות הללו הינן מסוכנות ביותר וגוררות תופעות לוואי רבות עד כדי סכנת חיים ממשית. במקום בו תרופה פסיכיאטרית גרמה להתדרדרות במצב הנפשי (התפתחות של חרדות, דיכאון או תלות בכימיקלים), וניתן להוכיח שהפסיכיאטר אשר רשם את המרשם לא נהג כרופא הסביר, קיימת עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: מכות חשמל, קישיון, חמצן בדם, גפיים כחולות, הרדמה, רופא משפחה, שיתוק ERB, בית חולים איכילוב,