www.rashlanut-refuit.org

שירותי פונדקאות בגין רשלנות רפואית שהביאה לכריתת רחם

שירותי פונדקאות בגין רשלנות רפואית שהביאה לכריתת רחם

האם מטופלת אשר בעקבות אי אבחון סרטן צוואר הרחם איבדה את יכולתה ללדת רשאית לתבוע מהרופאים הרשלנים פיצויי בגין שירותי פונדקאות עתידיים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי במסגרת תביעה לאחר רשלנות בסרטן. מדובר באישה אשר פנתה בגיל 32 לגניקולוג והתלוננה בפניו על כאבים שונים בבטן התחתונה ודימום בלתי סדיר מהנרתיק. הרופא ערך למטופלת מספר בדיקות אשר אבחנו עדות לזיהום מסוג HPV אך לא לקיומו של גידול ממאיר.


המטופלת אושפזה בבית החולים איכילוב עקב כאביה ואובחן כי היא סובלת גם מדלקת בדרכי המין. המערערת הוסיפה ופנתה באופן פרטי לגניקולוג נוסף אשר גם הטיפולים השונים שניתנו לה על ידו לא הביאו מזור לבעיותיה. במהלך החודשים הבאים, עברה התובעת בדיקות רבות נוספות אשר לא השכילו לאבחן את מחלתה או לסייע לה בכאביה. רק במרץ 1999, עשרה חודשים לאחר פנייתה הראשונה, השכילה רופאה בבית חולים אחר לאבחן באמצעות בדיקת ביופסיה מצוואר הרחם כי מדובר בגידול סרטני.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בסרטן צוואר הרחם, מתי תוגש תביעה?

 

בעקבות האיחור באבחון, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה והאחרונה איבדה את יכולתה להרות ולהביא ילדים לעולם. אי לכך, הוגשה על ידה תביעה ובמסגרתה עתרה האחרונה לראש נזק חריג – פיצויים בגין הצורך לפנות לשירותי פונדקאות. בית המשפט המחוזי קיבל את תביעתה של המערערת וקבע כי במהלך עשרה חודשים נערכו לתובעת מספיק בדיקות אשר היה בהן כדי לאבחן את הסרטן ולמנוע את כריתת הרחם.


הפיצויים, בשל אובדן הסיכוי להרות


בית המשפט קבע כי נכותה הפיסית של המערערת עומדת על 40% ונכותה הנפשית על 5%. עם זאת, השופטים ציינו כי מלבד אובדן היכולת להרות, לא נותרה המערערת עם נכות תפקודית אשר מונעת ממנה להתפרנס בעתיד. מדובר אפוא בפיצויים על בסיס הכאב והסבל. השופטים קבעו כי ראש נזק זה נשען על שלילת חוויית ההיריון והלידה מהתובעת, תוך הקטנת סיכוייה להינשא באופן משמעותי. כמו כן, תחושות החרדה והתסכול עימן נאלצה התובעת להתמודד הצדיקו אף הן את פסיקת פיצויים עבורה (שהועמדה בסוף על סך של כחצי מיליון שקלים).


בעניין הצורך בפונדקאות, נקבע כי נוכח נתוניה הבריאותיים של התובעת, דרכה להורות באמצעות הליך פונדקאות יהיה רק בחו"ל שכן האחרונה רווקה ובישראל החוק מדיר מתחולתו רווקים ורווקות. בפסק הדין נכתב כי לגבי ההפריה חוץ גופית של ביצית, שהינה השלב הראשון בפונדקאות, יש לפסוק עבור התובעת פיצוי של 60,000 ₪ (זאת מתוך התפיסה שבשל עקרות מכנית של התובעת, גם אילולא האבחנה הרשלנית, מצבה של המערערת היה מצריך כנראה הפריה חוץ-גופית).

 

לצורך השלב השני של הליך הפונדקאות – השתלת הביצית המופרית ברחם פונדקאית, וכל הכרוך בכך (לרבות נסיעות לחו"ל) - נפסק לתובעת פיצוי בסך 300,000 ש"ח. לכך נוספו נזקיה המיוחדים של התובעת שהוערכו על ידי בית המשפט בסכום גלובלי של 35,000 שקלים. כמו כן, נפסק עבורה פיצויי בגין הצורך בטיפול פסיכולוגי בסך של 30,000 שקלים ושכר טרחת עורך דין.
 

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

חישוב פיצויים בגין עיוורון לאחר ניתוח מעקפים רשלני

האם מטופל אשר סובל מעיוורון בגין סיבוך נדיר במסגרת ניתוח מעקפים יזכה לפיצויים בעקבות הגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

הרופא לא נתן טיפול אנטיביוטי - האם רשלנות רפואית ואובדן סיכויי החלמה?

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

פיצויים בעקבות שחרור מטופל במקום ביצוע צנתור - רשלנות רפואית

בית המשפט קבע כי בית החולים בילינסון התרשל בטיפול בחולה שהגיע בשעריו, והיה זקוק לצנתור דחוף... 

האם ערעור על פסק דין בגין רשלנות רפואית יביא לעיכוב תשלום פיצויים?

האם ניתן לעכב תשלום פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר הגשת ערעור על פסק הדין? 

הגדלת סכום הפיצויים בעקבות רשלנות רפואית בבית המשפט העליון

בית המשפט העליון הגדיל את סכום הפיצויים שנפסקו בעבור תובעת, אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל רשלנית... 

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בחבלת צוואר, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

חבלה באזור הצוואר עלולה לגרום לנפגע נזק עצבי ואף לסכן את חייו. לכן קיימת חשיבות רבה לאבחן את החבלה בהקדם האפשרי כדי לאתר את הנזק ולגבש תוכנית טיפולית מתאימה. במקרה שבו הוכח נזק עקב רשלנות בטיפול או באבחון חבלת צוואר ניתן לתבוע פיצויים עקב רשלנות רפואית 

רשלנות רפואית בהשגחה על מטופל בסיכון לנפילה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

מטופלים מבוגרים רבים נמצאים בסיכון מוגבר לנפילה שיכולה לגרום לחבלות קשות ובחלק מהמקרים אף למוות. האם בית חולים נדרש להשגחה מוגברת על חולה בסיכון לנפילה, ומתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות נפילה? 

רשלנות רפואית בטיפול לאחר ניתוח להחלפת עצם השמע באוזן, מתי ניתן לקבל פיצויים?

כאשר עצם השמע באוזן מתקשה ומאבדת תנועתיות, העברת הקולות אל השבלול נפגעת ועימה גם השמיעה. ניתוח סטפדקטומיה נועד להחליף את עצם השמע בפרוטזה ניידת. אם נגרם נזק למטופל עקב רשלנות בטיפול שאחרי הניתוח ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד הצוות הרפואי 

פיצויים מתוקף חוק הגזזת בגין רשלנות רפואית

האם הגידול בראשה של התובעת (מנינגיומה) נגרם עקב ההקרנות שקיבלה נגד מחלת הגזזת? האם ניתן היה לגלות את הגידול בראשה של התובעת בשלב מוקדם יחסית אילו התובעת היתה עורכת בדיקות הדמיה תקופתיות? האם גילוי מוקדם של הגידול היה מונע, או למצער מקטין, הנזק שנגרם לתובעת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

האם סכומי הפיצויים בגין כאב וסבל עלו במשך השנים?

אף שסכום הפיצויים הממוצע בגין כאב וסבל שנפסק בבתי המשפט עלה עד שנת 2000, הרי שמשנת 2001 מסתמנת מגמת ירידה  

סכומי הפיצויים שנפסקו בבתי המשפט בהתאם לתחומי הרפואה השונים

סכומי הפיצויים הממוצעים נבחנו על בסיס מאגר נתונים הכולל מתוך 4559 תיקי ביהמ"ש שהוגשו לביהמ"ש במשך עשור 

האם סכומי הפיצויים הכוללים שנפסקו בבתי המשפט עלו במשך השנים?

עד שנת 2000 הייתה מגמה כללית הן של עלייה במספר התיקים שניתנו בהם פסקי דין, 

פיצויים בגין רשלנות רפואית - החדרת קטטר אפידורלי וזיהום

בעקבות קטטר אפידורלי שהוכנס לגבו ותהליך זיהומי שהלך והתפתח, מצא עצמו התובע מרותק לכסא גלגלים. 

פיצויים בגין רשלנות רפואית שהביאה לתרדמת של המטופל

התובע, כבן 65 לפני קרות האירוע, יצא לגימלאות משרות במשטרת ישראל ולאחר מכן עבד כקצין בטחון בחברת אבטחה. לטענת התובעים, פגש לראשונה את ד"ר גאנדין בסניף קופת חולים כללית בשכונת גונן בירושלים, עת התלונן על כאבי בטן, קיבל הפניה לביצוע בדיקת אולטרסאונד. 

פיצויים בגין רשלנות רפואית במתן אופטלגין - רגישות לתרופה

התביעה היא בגין טענת התובעים כי הנתבעים גרמו לכך שקרוב משפחתם המנוח קיבל בשתי הזדמנויות שונות תרופה מסוג אופטלגין אף שהיה רגיש לה ותוך כדי התעלמות מרגישותו לתרופה זו. 

פיצויים בגין טיפול ומעקב רשלני במחלת הסכרת

התובע אובחן כחולה במחלת סוכרת מסוג 2 בשנת 1993. עד שנת 1999 תפקד התובע באופן עצמאי לחלוטין וללא מגבלות, עבד במשרה מלאה בחברת "בזק", לרבות בעבודות פיזיות קשות. 

פסק דין - פיצויים בגין נזק נפשי לאחר רשלנות רפואית חרף החלמה פיסית

האם התובע זכאי לפיצויים בגין נזקים נפשיים אשר נגרמו לו, למרות החלמתו הפיסית לאחר הרשלנות הרפואית? 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף?