www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית תסמונת אשרמן, מתי ניתן לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית תסמונת אשרמן, מתי ניתן לקבל פיצויים?

תסמונת אשרמן הידועה גם בשם הידבקות תוך רחמית, היא תופעה המתרחשת ברחם לאחר הריון, שבה מתפתחת בחלל הרחם רקמה צלקתית עד לחסימה מלאה שלו. התסמונת עלולה להיגרם כתוצאה מגרידה, סיבוכי הריון, שארית שלייה לאחר לידה או טראומה אחרת שנגרמת לאזור הרחם. התסמונת פוגעת בסיכויים להיכנס להריון ואף גורמת להפחתת הדימום הווסתי והפלות חוזרות.


תסמונת אשרמן עלולה להתפתח כתוצאה מרשלנות רפואית עקב הותרת שאריות שלייה ברחם לאחר ביצוע גרידה, הפלה או לידה. קיימת חשיבות רבה לאבחן את התסמונת בזמן אמת על ידי הרופא אשר ביצע את הגרידה או הצוות הרפואי שטיפל באישה אחרי ההליך הרפואי שהביא להתפתחות התסמונת. 


רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי בחוסר אבחון, אבחון לקוי או מאוחר של תסמונת אשרמן, מאחר שככל שחולף הזמן, פוחת הסיכוי להציל את מצב הרחם הפגוע. לאחר האבחון יש לבצע פעולה כירורגית הנקראת היסטרוסקופיה אבחנתית, כדי לנסות ולהפריד את ההידבקויות שנוצרו בחלל הרחם. 


רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בביצוע לקוי של היסטרוסקופיה אבחנתית, אשר בוצעה שלא על פי הפרקטיקה המקובלת בעולם הרפואה, ואף עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לרחם ולפגוע ביכולת להרות בעתיד. במקרה שנגרם נזק משמעותי עקב אבחון או טיפול לקוי ניתן לברר באמצעות עורך דין העוסק ברשלנות רפואית, אם יש מקום להגשת תביעה לתשלום פיצויים בגין הנזק שנגרם למטופלת. 


כדי לקבל פיצויים בגין עוולת הרשלנות, יש להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית של מומחה כי קיים קשר סיבתי בין הטיפול הלקוי לבין הנזק שנגרם לתובעת. בית המשפט בוחן באמצעות חוות הדעת, הגיליון הרפואי וראיות נוספות האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית, ואם התשובה לכך חיובית הוא יפסוק פיצויים על פי חומרת הנזק. 


תופעת תסמונת אשרמן בגין רשלנות בלידה


אישה שילדה בניתוח קיסרי, סבלה מהפרשות ריריות מהרחם, על כן עברה ניתוח במטרה לנקות את רחמה. לאחר הטיפול, התגלה כי היא סובלת מתסמונת אשרמן ואבדו סיכוייה ללדת, לפיכך הוגשה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה נגד הנהלת בית החולים. 


על פי עובדות התביעה, במהלך חודש אוקטובר 1993, אושפזה התובעת, ילידת 1962 ואם לחמישה ילדים, בבית החולים בצפון הארץ, אשר בבעלות הנתבעת, לקראת לידה, וזאת בעקבות הופעת צירים ללא ירידת מים. בעקבות מצב עכוז של העובר וסיבות נוספות, הוחלט על סיום הלידה בניתוח קיסרי, שבוצע באותו היום בהרדמה מלאה


ברשומה הרפואית צוינו פרטי הניתוח, אשר לפיהם הניתוח ומהלכו היו תקינים, ההמוגלובין בדם היה 9.3, היה הפסד דם בכמות של כ- 700 סמ"ק, וכן היה קרע רחמי מימין שנתפר ונסגר בתפרים בודדים. בנוסף צוין בדו"ח, כי הוצאה ידנית של השיליה, ביקורת לחלל הרחם. 


בעקבות הניתוח טופלה התובעת בתרופות מסוג פנבריטין, גרמיצין וברזל. היא השתחררה במצב כללי טוב לביתה עם המלצה למנוחה, למעקב רפואי וכן להמשך לקיחת תרופת פנבריטין למשך שבוע. לאחר ימים ספורים הגיעה התובעת אל רופא, בקופת חולים כללית, עם חום של 39 מעלות, כאבים חזקים בבטן התחתונה והפרשה דמית מוגלתית, והופנתה על ידו לבית החולים להשגחה בחשד ל"אנדימטריטס".


בבית החולים, אובחן אצלה רחם מוגדל וכן הפרשות מהנרתיק עם ריח רע. היא טופלה עם פניצילין, גרימצין וכן עם תרופות נוספות. חום גופה חזר לנורמה, כך שבחלוף מספר ימים, לבסוף היא שוחררה לביתה עם המלצות להמשך קבלת תרופות אנטיביוטיות ומעקב רפואי. במסגרת האשפוז בוצעה לתובעת בדיקת אולטראסאונד, שלא הראתה כל תוכן לחלל הרחם. כן, צוין בדו"ח האשפוז, כי התובעת סבלה מאנמיה בשיעור של 6.9%, כך שהיא קיבלה עירוי דם.


בחלוף ששה שבועות ממועד הניתוח הקיסרי, הגיעה התובעת אל מרפאת קופת חולים כללית, לרופאה אשר הפנתה אותה לבית החולים תוך ציון: "צוואר הרחם פתוח לכ- 1 אצבע. מהרחם יוצאת רקמה (השיליה?) עם ריח חזק". 


עוד באותו היום הגיעה התובעת אל בית החולים, שם ציין חדר המיון אבחנה של Placental Polyp s/p.c.s. כן, צוין, כי בבדיקה וגינלית יצא ממצא באורך של 10 ס"מ עם ריח מוגלתי, רחם מוגדל, וכי בבדיקת אולטרסאונד וגינלית נמצא "אזור היפר-אקוגני" שתופס את כל חלל הרחם.


למחרת, בהרדמה כללית, הוצאו "קרומים" מרחם התובעת, וכן בוצע ניקיון לחלל הרחם בעזרת לינגטות ספוגות בטדין. בחלוף חמישה ימים, שוחררה התובעת אל ביתה במצב טוב. אולם לאחר מספר שנים התגלה כי התובעת סובלת, כתוצאה מההליכים הגופניים והרפואיים שעברה, מתסמונת אשרמן, שמשמעותה אובדן הווסת, התבלות הרחם וחוסר האפשרות להרות.


לאחר שמיעת טענות הצדדים וחוות דעת של מומחים מטעמם, בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי מדובר במקרה של רשלנות רפואית, על כן חייב את הנתבעת לשלם לתובעת פיצויים בסך של 250,000 שקלים, בגין כאב וסבל, עזרת צד ג' מיוחדת ועבור הוצאות שונות, נסיעות, עלות חוות דעת רפואית, הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?