www.rashlanut-refuit.org

נסיגת חניכיים בעקבות טיפול שיניים רשלני, מתי תוגש תביעה?

נסיגת חניכיים בעקבות טיפול שיניים רשלני, מתי תוגש תביעה?

נסיגת חניכיים היא תופעה שבה משנים החניכיים את מיקומם על גבי השן ופני שורש השן נחשפים. כתוצאה מכך השיניים נראות ארוכות יותר, נגרמת פגיעה ברקמות התמיכה של השן ולאורך זמן עלולה להיגרם נשירת השיניים. הגורם המרכזי לנסיגה היא מחלת חניכיים דלקתית כרונית, הגורמת להרס הרקמות המחזיקות את השיניים, ולהרס העצם והחניכיים. 

 

הנזק שנגרם לחניכיים כתוצאה מנסיגה בלתי הפיך והטיפול כרוך בשחזור החניכיים שאבדו לא תמיד אפשרי. על כן קיימת חשיבות רבה לאבחון נסיגת החניכיים בשלבים מוקדמים, כדי לעצור את התקדמותה ולהימנע מטיפולים מורכבים, יקרים וכואבים. במקרה שרופא שיניים או שיננית מבחינים בתחילת הנסיגה, אליהם להפנות את המטופל אל מומחה למחלות חניכיים כדי לבצע רישום של מצב החניכיים, לבדוק את הסיבה לכך לקבוע תכנית טיפולים מתאימה.

 

הטיפול כולל מתן הסבר לטכניקת צחצוח ושימוש במברשת מתאימה, הדרכה להפסקת עישון, העלאת המודעות להרגלים מזיקים, ובמקרה הצורך גם הפנייה לטיפול אורתודנטי, כאשר הנסיגה מופיעה בשן הנמצאת בעמדה קדמית לשאר השיניים בקשת או כאשר כתוצאה מהפרעה בסגירת השיניים נגרמת טראומה לחניכיים.

 

רשלנותו של רופא שיניים הביאה לנסיגת חניכיים

 
התובעת טופלה אצל הנתבע, רופא שיניים במקצועו, במשך כ- 13 שנים, בין השנים 1980 עד 1993. לטענתה, טיפול השיניים היה רשלני כולו והסב לה נזקי ממון ונזקים אחרים לרבות נסיגת חניכיים. על כן פנתה אל בית המשפט והגישה תביעה לפיצויים נגד רופא השיניים בעילת רשלנות רפואית
 
על פי עובדות התביעה, התובעת, הגיעה לראשונה לטיפול אצל הנתבע במאי 1980. הטיפול שניתן לה, היה עקירת שן בינה. בספטמבר 81, הגיעה פעם נוספת וכן ביולי וביוני 82, אז בוצעו לה סתימות בשיניים 25,24,15,14.
 
על פי הצילום הראשון שבוצע בפיה של התובעת היו כתרים וגשרים בשיניים, סתימות וטיפולי שורש, כולם, לא נעשו על ידי הנתבע. בין יולי 82 לאפריל 84 לא טופלה התובעת אצל הנתבע. באפריל 94, נעשו טיפולי שורש והכנה לכתרים ובהמשך שנת 94' בוצעו 12 כתרים בשיניים ובשנת 95 נעשו גשרים על שלוש שיניים.
 
כל הכתרים נשארו בפיה של התובעת עד שנת 92, אז נשלחה התובעת על ידי הנתבע להתייעצות עם מומחה למחלות חניכיים. בשלב זה שני מומחים במקביל, טיפלו בחניכיים והושמו כתרים חדשים, הכתרים הוחלפו בשל הצורך בטיפול חניכיים ולא בשל פגם בכתרים עצמם.
 
במהלך השנים, משנת 84 עד שנת 86 בוצעו לתובעת נוסף לכתרים והגשרים גם טיפולים רבים כולל טיפולי שורש במספר שיניים, בשן 39 ובשיניים נוספות הטיפול היה בעייתי ודרש חזרה, כן בוצע ניקוי אבן. במרץ 94 בעלה של התובעת ביקש את כרטיס הטיפולים ובכך הופסק טיפולו של הנתבע. ומאז מטופלת התובעת על ידי רופא שיניים אחר, מיד עם תחילת הטיפול, הוחלפו הכתרים. לטענת התובעת רשלנותו, של רופא השיניים במכלול הטיפולים הביאה לנסיגת חניכיים.
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...