www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוח ראש

רשלנות רפואית בניתוח ראש

ניתוח ראש מיועד לטפל בפתולוגיות שונות באזור הראש, במצבים שבהם הטיפול התרופתי נכשל או שיש צורך ראשוני בטיפול כירורגי. ניתוחי ראש מבוצעים בשל חבלת ראש, כמו שברים בעצמות הגולגולת ושטפי דם במוח, או לצורך הוצאת גידולים סרטניים, לטיפול בשבץ מוחי, לתקן מום מולד, או לפתור בעיה כרונית, כמו דלקות אוזניים כרוניות.

 

ברוב המקרים הניתוח מתבצע בזמן שהמנותח נמצא תחת הרדמה כללית ומשך הניתוח משתנה בהתאם למידת המורכבות שלו. למרות הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת, כל ניתוח עלול להסתבך ולגרום לנזק, וקיים סיכוי לדימום מסיבי, לזיהום מקומי או מערכתי ואף לפגיעה בעצבים שיכולה לגרום לשיתוק זמני או קבוע. אמנם כל ניתוח נושא סיכון ייחודי בהתאם לטיבו, יחד עם זאת, כל הניתוחים נושאים סיכונים משותפים הנובעים מהרדמה כללית, תהליך החלמה של פצע וחדירה לתוך רקמת המוח.

 

האם הניתוח היה הכרחי? 

 

מעצם טיבם ניתוחי ראש כרוכים בסיכונים משמעותיים רבים, שעלולים לגרום לנזקים חמורים. ישנם מצבים שבהם מתרחשת רשלנות רפואית בניתוח ראש, כמו למשל, כאשר בוצע ניתוח שלא היה הכרחי והמטופל נחשף לסיכון גבוה, או במקרים שבהם הטכניקה הניתוחית שננקטה לא היתה סבירה, או שהמעקב אחרי מצבו של המנותח היה לקוי.

 

בתביעת רשלנות רפואית בניתוח ראש, התובע נדרש להוכיח שהפרת חובת הזהירות על ידי המנתח או הצוות הרפואי הנתבע, גרמה לו נזק. פיצויים בגין רשלנות רפואית יינתנו רק כאשר נגרם למטופל נזק וכאשר קיים קשר סיבתי בין התנהגות הנתבע לאותו הנזק, ועל התובע להוכיח שהנזק לא היה נגרם לולא הנתבע לא היה נוהג כפי שנהג.

 

האם התקיימו היסודות של עוולת הרשלנות?

 

תביעת רשלנות רפואית בניתוח ראש מבוססת על עוולת הרשלנות. כדי לקבוע האם התקיימה רשלנות, בודק בית המשפט האם התקיימו היסודות של עוולת הרשלנות. כלומר, האם קיימת חובת זהירות של הנתבע כלפי התובע, האם היתה הפרה של אותה חובה, האם נגרם נזק בגין ההפרה, וקיומו של קשר סיבתי.

 

התביעה מבוססת במידה רבה על הרשומה הרפואיתבשלב ראשון של הגשת התביעה יש לאסוף את החומר הרפואי הקשור לניתוח שהתובע מבקש להוכיח שנעשה ברשלנות, ולהציג בפני רופא מומחה העתק של הרשומה הרפואית הכוללת את כל המסמכים והתיעוד הנוגעים למצבו הרפואי.

 

רצוי להתייעץ עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית טרם תחילת ההליך. עורך הדין יפעל לקבלת התיעוד הרפואי ויפנה את המטופל למומחה רפואי מתאים, ולאחר איסוף כל המידע וחוות הדעת יעריך האם בכלל יש עילה להגשת תביעה.

 

מהו היקף הנזק כתוצאה מהרשלנות?

 

לכתב התביעה יש לצרף חוות דעת של מומחה רפואי בתחום של הרשלנות הנטענת. המומחה יקבע אם היתה רשלנות רפואית ומהו היקף הנזק. המומחה יעריך אם המנתח נהג בצורה סבירה, האם הוא חרג מהנהלים המקובלים, האם ננקטו אמצעי זהירות שנדרשו כדי להבטיח את שלומו של המטופל, ועוד פרמטרים הנוגעים לרשלנות.

 

לחוות דעת של מומחה רפואי יש משקל רב בעת הגשת התביעה, וברוב המקרים הוא יעבור חקירה נגדית בבית המשפט. חוות דעת כרוכה בתשלום גבוה שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים, לכן חשוב לפנות למומחה שבקיא בחומר ושימש בעבר כמומחה בדיונים משפטיים. עם זאת אם התביעה תתקבל, הנתבעים יחויבו בהחזר תשלום למומחה הרפואי בנוסף לסכום הפיצויים.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?