www.rashlanut-refuit.org

ניתוח כריתת דיסק רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?

ניתוח כריתת דיסק רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?

ניתוח כריתת דיסק מיועד לאנשים שסובלים מפריצת דיסק בעמוד השדרה, אשר גורמת לכאבים כרוניים ומלווים בתופעות נוירולוגיות שונות, לרבות הפרעות בתחושה, הפרעת סוגרים וחולשת שרירים.


מטרת ההליך הכירורגי היא להסיר את הדיסק שלוחץ על העצב. במסגרתו המנתח מבצע חתך באזור הרצוי, ומסיר את רקמת הדיסק, אשר גורמת ללחץ על סיבי העצב.

 

קיימות שתי גישות ניתוחיות לכריתת דיסק: האחת, שיטה קונבנציונלית והשנייה, שיטה זעירה. בגישה הפתוחה מבצע המנתח חתך בקו האמצע של הגב והשרירים מופשלים הצידה, ואף לעיתים יש להסיר מעט עצם שמכסה על האזור. בגישה הזעירה מתבצע חתך קטן יותר, המעבר אל עמוד השדרה נעשה בינות לסיבי השריר ואין צורך להפשיל את השרירים. 


אי מתן הסכמה מדעת לניתוח כריתת דיסק


רשלנות רפואית בניתוח כריתת דיסק יכולה לבוא לידי ביטוי באי מתן הסברים מפורטים למטופל על הסכנות והסיכויים של הניתוח, דבר המהווה פגיעה באוטונומיה של החולה בגין אי מתן הסכמה מדעת, מאחר שלחולה יש זכות לקבל הסבר על דרכי הטיפול האפשריות, כדי שיוכל להחליט מהי דרך הטיפול הרצויה.


עוולת הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי עקב קביעת אבחנה רפואית שגויה, ביצוע הניתוח בחוסר מיומנות, בניגוד לפרקטיקה המקובלת בענף הרפואה, רשלנות בביצוע הרדמה ובמתן תרופות, וכן בגין אי מעקב אחרי מצבו של החולה לאחר הניתוח ועוד. 


במקרה שנגרם נזק כתוצאה מרשלנות של המנתח או הצוות הרפואי, ניתן להגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית. כדי להגיש תביעה לתשלום פיצויים, יש לפנות בשלב ראשון אל מומחה רפואי, כדי לקבל חוות דעת רפואית ולבסס את הטענה כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין מתן טיפול רשלני.


בשלב הבא יש לפנות לעורך דין העוסק בתחום הנזיקין, כדי להעריך מהם הסיכויים לקבל פיצויים, ולבנות את תיק התביעה באמצעות איסוף כל המידע וקבלת התיעוד הרפואי. הגשת התביעה לבית משפט תלויה בסכום הפיצויים הנדרשים. תביעה אזרחית עד לסכום פיצויים של שני מיליון שקלים וחצי, יש להגיש לבית משפט השלום. ותביעה בסכומים גבוהים יותר, יש להגיש לבית משפט המחוזי.


לאחר הגשת התיק הרפואי, הצגת הראיות ושמיעת טענות הצדדים ומומחים רפואיים מטעמם, בוחן בית המשפט האם התקיימו היסודות של עוולת הרשלנות, כולל: קיומה של חובת זהירות של הנתבע כלפי התובע, הפרת חובת הזהירות, גרימת נזק בגין ההפרה וקיומו של קשר סיבתי בין התנהגות הנתבע, ההתרשלות, לנזק שנגרם לתובע.


פיצויים בעקבות רשלנות רפואית בניתוח גב לאחר פריצת דיסק


במשך שנים סבל התובע מכאבי גב תחתון והוא טופל בטיפול שמרני על ידי רופאים מטעמה של הנתבעת. הטיפולים כללו טיפול תרופתי, טיפולי פיזיותרפיה והתקנת מחוך גבס בתקופה סמוכה לפני הניתוח. במהלך 1990 אובחן התובע על ידי רופאיו כסובל מפריצת דיסק בין חולייתי הוא הופנה לבית חולים לטיפול.


הרופאים החליטו לנתחו בחוליה S1-L5. התובע אושפז במחלקה האורתופדית של בית החולים. לאחר בדיקות במחלקה, הוא הוזמן לניתוח אלקטיבי, ובהמשך נותח בגבו בהרדמה כללית. הניתוח בוצע על ידי הרופא, שמסר עדות מטעם הנתבעת. בסמוך לאחר הניתוח, סבל התובע מפרכוסים והתכווצויות. נקבע, כי הוא סבל מהתקף אפילפטי. מכיוון שהתובע המשיך לסבול מכאבים בגבו, הוא פנה ליעוץ בבית חולים אחר.


לתובע נאמר כי הכאבים בגבו נובעים מאבן בכליות. האבן רוסקה בטיפול בבית החולים. אולם התובע המשיך לסבול מכאבים ומצבו הלך והתדרדר. לאחר סדרת בדיקות עלה, כי הוא סובל מפריצת דיסק חוזרת בין אותן החוליות, וכי דיסק זה גרם ללחץ בסמוך לחוליה 5L. התובע עבר ניתוח נוסף באותן החוליות, שבהן בוצע הניתוח הראשון. 


לאחר ניתוח זה, נותר התובע עם הפרעות בסוגרים, הוא סבל מעצירות, מדליפת שתן, מחולשה בכף הרגל ובאצבעות הרגל. נזקק למכשיר המונע צניחת כף הרגל השמאלית או קב הליכה. עוד טען התובע, כי הוא סובל מאין אונות. כמו כן הוא סובל מאפילפסיה, שממנה, לטענתו, לא סבל קודם לכן. התובע טען, כי הנזקים לבריאותו, נגרמו לו בשל רשלנות בניתוח הראשון וכי חובת ההוכחה חלה על הנתבעת על פי הכלל "הדבר מדבר בעד עצמו", שהניתוח לא היה רשלני. לחילופין טען התובע, כי הוכח שהניתוח היה רשלני.


לאחר בחינת המקרה, הגיע בית המשפט למסקנה כי קיים קשר סיבתי בין הטיפול הלקוי לנזק שנגרם, לכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, המחייב את הנתבעת לשלם לתובע פיצויים בסך של 640,000 שקלים, בגין כאב וסבל, הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, עזרת צד ג', הוצאות נסיעה הוצאות רפואיות לעבר ולעתיד. 

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית - פיצויים בשל אובדן תחושה בלסת לאחר טיפול שיניים רשלני

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

רשלנות רפואית שגרמה ל"היצרות כתפיים" במהלך לידה

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית בניתוח לתיקון פגם מולד

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

פסק דין בנוגע לסעיף 76 לפקודת הנזיקין - תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונה

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

פסק דין העוסק בסוגיית הסכמה מדעת לצנתור - האם רשלנות רפואית גרמה לשיתוק?

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

התובע לא הוזהר מפני סיכוני ההרדמה טרם בוצע הניתוח

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

האם הרופאים התרשלו בהחלטה לבצע שתי פרוצדורות בניתוח אחד?

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן ולאחריו הפסיקה לשלוט בסוגרים

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

האם השיתוק ברגל נגרם כתוצאה מניתוח גב רשלני?

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

האם החירשות של ילדה כבת שש נגרמה בשל ניתוח רשלני?

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

חולה שסבל מצרבת כרונית ועבר ניתוח רשלני, יפוצה על ידי בית החולים

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

האם מגיעים פיצויים בשל חתך בצינור המרה, לאחר ניתוח לפרוסקופי?

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

תביעה כנגד וטרינר בטענת רשלנות בניתוח סוס

האם רשלנות בניתוח סוס? האם בית החולים הוטרינרי התרשל בעת ביצוע ניתוח בסוסה? 

האם רשלנות רפואית בגין אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח?

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

השעיית רופא אורטופד באסותא בגין רשלנות רפואית בניתוח החלפת ירך

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך...