www.rashlanut-refuit.org

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הוריה של אישה אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בבית החולים המופעל על ידי המדינה, הגישו תביעת פיצויים מכוח החוק לתיקון דיני הנזיקין האזרחים. חייה של האישה, אשר הונשמה במשך כרבע שעה בגז הרדמה במקום בחמצן, ניצלו. עם זאת, לדאבונם של בני המשפחה, לאישה נגרם נזק מוחי בלתי הפיך ומאז היא שרויה במצב של צמח. כתוצאה מכך היא שוהה במוסד סיעודי. מדי יום מבקרים אותה הוריה, מעניקים לה טיפול והשגחה במסירות והתמדה, ומרעיפים עליה אהבה וחום.


מדובר אפוא בתביעה להשבת ההטבה אשר ההורים מטיבים עם בתם. תביעה זו נשענת על קביעותיו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אשר אושרו בבית המשפט העליון, לפיהן התובעים זכאים לפיצויים עבור הוצאותיהם כמיטיביה של בתם. במרבית המקרים התובעים והנתבעת הגיעו להסדר. עם זאת, מחלוקת של ממש ניטשה בין הצדדים בעניין התקופה אשר מינואר 2006 ואילך. למעשה, לא הייתה מחלוקת בנוגע לחבותה של המדינה לפצות את התובעים, השאלה הייתה – בכמה.


כאמור, שאלת זכאות ההורים לפיצויי הוכרעה בפסקי דין אשר ניתנו בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון. השופט ריבלין התייחס לכך בפסיקתו כי התובעים מסייעים להארכת משך חייה של הנפגעת במקרה דנן, על ידי הענקת טיפול מסור וקבוע, ועל כן מקלים על סבלה באופן משמעותי. מדובר אפוא בתוספת טיפול אשר מאריכה את חייה הנפגעת ומקלה על מכאוביה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחט נותרה במהלך ניתוח קיסרי בבטנה של המטופלת
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק שנגרם לתינוק?
האם הצוות הרפואי התמהמה בהחלטה לביצוע ניתוח קיסרי?
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?
קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת


בית המשפט חישב את תוספת הטיפול על פי אמות מידה של סבירות. השופט ריבלין ציין כי יש לערוך אבחנה בין תוספת הטיפול אשר בגינה חבה המדינה, לבין אבחנה בין השקעתם ותרומתם הכוללת של התובעים. השופט הסביר כי הסיעוד אשר יש בו להכיר הוא אך רק מקצת התרומה וההשקעה של ההורים ויש לבסס את חישוב ההטבה על היקף של שליש מהשעות אשר השקיעו האחרונים בשנתיים הראשונות, ורבע מהשעות מכאן ואילך.

 

2,000 שקלים בחודש ותשלום רטרואקטיבי


התובעים טענו כי הם ממשיכים להקדיש ממרצם ומזמנם כדי לטפל בבתם, ומתמידים לבקרה בכל יום מזה 24 שנים. האב מגיע למוסד 4-5 פעמים בשבוע, ושוהה שם בכל פעם כארבע שעות. במהלך הזמן הזה הוא מאכיל את בתו, מוציא אותה לטיול, מנקה אותה, רוחץ את פניה, משכיב אותה במיטה ומושך את עורה במשחות הגנה. כמו כן, האב מבצע עם בתו טיפולי פיזיותרפיה אשר בית החולים אינו מעניק לה (לשיטתו). האם נמצאת במוסד 3-4 פעמים בשבוע למשך כחמש שעות בכל פעם. גם האם מטפלת בבת ומעניקה לה חום ואהבה. כמו כן, ההורים ציינו כי הם נעזרים במטפלים חיצוניים אשר משכורתם ממומנת על ידם וזאת משום שהכספים בקרן הפיצויים של הבת אוזלים.


המדינה טענה כי הטיפול אשר המוסד נותן לאישה הינו ראוי ומקצועי ופעולותיהם של ההורים נעשות מבחירה חופשית ובהתנדבות מצידם. בית המשפט דחה טענה זו. בפסק הדין הוערך הטיפול החודשי בכ-2,000 שקלים ובמסגרת חישובו עמדו בפני בית המשפט השיקולים הבאים – ההורים ממשיכים לסייע לבתם באותו היקף במשך עשרות שנים, דבריו של השופט ריבלין בפסק דינו עומדים בתוקפם, כמו כן, ההורים אינם צעירים כבעבר ויש לפצותם על השלמת שכר העוזרים הנוספים אשר משולמת מכיסם.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22...