www.rashlanut-refuit.org

דילול עוברים רשלני הביא להפלתם - האם רשלנות רפואית?

דילול עוברים רשלני הביא להפלתם - האם רשלנות רפואית?

האם רשלנות רפואית בהריון במסגרת דילול רביעיית עוברים? התובעת מס' 1, ילידת 21.3.1960 היתה לפי הנטען בתובענה בעלת חנות למימכר בגדים במועדים הרלוונטיים לתביעה. התובע מס' 2, יליד 20.11.1956, היה במועדים הרלוונטיים לתביעה בעלה של התובעת.

 

בכתב התביעה, שהוגש כנגד מי שהיה בזמנים הרלוונטיים לתביעה מנהל מחלקת נשים בביה"ח בני ציון ( הנתבע), כנגד ביה"ח עצמו (הנתבע מס' 2), כנגד עיריית חיפה כמפעילת ומחזיקת ביה"ח (הנתבעת מס' 3), וכנגד מדינת ישראל, (הנתבעת מס' 4), נטען שבפברואר 1990, לאחר 10 שנות עקרות בהן קיבלה התובעת טיפולי הפרייה ממושכים, הצליחה התובעת להרות, ובבדיקות אולטרסאונד נמצא כי היא נושאת ברחמה ארבעה עוברים.  

 

נטען בתביעה שבייעוץ רפואי שקיבלה התובעת מן הנתבע, שכנע זה את התובעת כי במצב בו יש ארבעה עוברים רצוי ומומלץ לבצע דילול עוברים שלאחריו ייוותרו שני עוברים שסיכוייהם להוולד חיים וללא מומים גדולים יותר.

 

הנתבע, כך נטען, שכנע את התובעת לעבור במחלקתו תהליך דילול עוברים מבלי שהסביר לה מה הסיכונים הכרוכים בביצוע תהליך זה, הן לתובעת והן לעוברים שברחמה וכן, מבלי שהביא לידיעתה שהוא חסר נסיון בתחום רגיש זה, ואף הציג בפניה מצג שווא כאילו הוא ובית החולים בעלי נסיון מעשי רב בביצוע תהליך זה, וכי יש בתהליך האמור סיכון קטן ביותר. התובעת זומנה לביצוע הדילול בשבוע העשירי להריונה, אך נשלחה לביתה וביצוע הדילול נדחה מחמת שביתה בביה"ח. הנתבע אמר לתובעת שאין בכך כדי להגדיל את הסיכון לפגיעה בה או בעוברים.

 

חתימה על הסכמה לאחר זריקת טשטוש

 

ביום 16.5.90, בשבוע ה-15 להריונה, אושפזה התובעת לביצוע דילול העוברים מארבעה לשניים. בטרם כניסתה לחדר הניתוח, בהיותה מטושטשת מזריקת הטשטוש, ומתקשה להבין את הנאמר לה, הוחתמה התובעת ע"י הנתבע על טופס הסכמה לניתוח, למרות התנגדות התובע. נטען שהתובעים לא הועמדו על הסיכונים שבניתוח ועל סיכוי הצלחתו האמיתיים. בניתוח הופחת מספר העוברים לשלושה (ולא לשניים כפי שנאמר לתובעת כשנתקבלה לניתוח).

 

לאחר הניתוח הושארה התובעת באשפוז בבית החולים מחמת דימומים חוזרים והקאות יום יומיות. בתאריך 29.6.90 נשלחה התובעת לחופשת סוף שבוע בביתה, אך בטרם חלפה יממה, נאלצה לחזור לבית החולים כשהיא סובלת מדימומים חזקים, חום גבוה, פתיחת צוואר הרחם וכאבי בטן. כיומיים לאחר מכן הפילה התובעת, בתאריך 2.7.90, את שלושת העוברים, בגרידה תוך הרדמה כללית.

 

התובעת נשארה לאחר מכן חמישה ימים נוספים באשפוז כשהיא סובלת מחום, כאבים ודימומים ומקבלת טיפול אנטיביוטי. ביום 6.7.90 שוחררה התובעת לביתה עם המלצה להמשך מנוחה ומעקב רפואי. בכתב התביעה נטען שעקב אבדן העוברים, לאחר עשר שנות עקרות, וטיפולי פוריות כואבים ויקרים, התדרדר מצבה הנפשי של התובעת ששקעה בדיכאון, מכרה את החנות המצליחה שהיתה ברשותה והיחסים בינה לבין בעלה נקלעו למשבר. מכל האמור לעיל, בית המשפט קבע כי יש לפסוק פיצויים לזוג בגין רשלנות רפואית.

 

פיצויים שנפסקו:

 

פיצוי גלובלי בסך 200,000 ש"ח


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

דילול עוברים רשלני הביא להפלתם - האם רשלנות רפואית?

לאחר 10 שנות עקרות, הרתה התובעת רביעייה והומלץ לה לבצע דילול שני עוברים, על ידי רופא שהתחזה כבעל נסיון. הדילול בוצע באיחור (בשבוע 15) בגלל שביתה בבי"ח. הניתוח הסתבך וגרם לכך שהתובעת הפילה את כל העוברים. לתובעת לא הובהרו הסיכונים הטמונים בפרוצדורה. 

האם לידת המלקחיים בוצעה ברשלנות וללא כל צורך?

לידת המלקחיים שבוצעה ברשלנות על ידי רופא מתמחה גרמה לקרע דרגה 4 בנרתיק ובפי הטבעת.  

ההורים הגישו תביעה לפיצויים בעקבות פטירת התינוקת בשל מום לבבי

בעקבות פטירת התינוקת כשלושה ימים לאחר היוולדה, טענו ההורים כי הם לא היו מודעים לחומרת המום הלבבי, ולא הוצעה בפניהם האפשרות להפסיק את ההריון.  

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. תגיות: אוביטרל,