www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית קריש דם, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית קריש דם, מתי תוגש תביעה?

קריש דם הוא גוש מוצק שנוצר כדי למנוע איבוד דם רב, כאשר כלי דם נפגעים ודם זורם החוצה מהגוף. קריש דם עלול להיות קטלני כאשר הוא ניתק מדופן הווריד או העורק ומגיע לריאות ויוצר תסחיף ריאתי, וכאשר הוא מגיע למוח וגורם לשבץ מוחי. עישון סיגריות ונטילה של גלולות למניעת הריון עלולים להגביר את קרישיות הדם, על כן על רופא גניקולוג מוטלת חובה מוגברת ליידע את המטופלות שלו לגבי הסיכונים ולבצע בדיקות מקיפות טרם הוא רושם להן גלולות. 

 

בני משפחתה של אישה צעירה שנפטרה כתוצאה מקריש דם בעקבות נטילת גלולות למניעת הריון, פנו אל בית משפט והגישו תביעה בעילת רשלנות רפואית נגד הגניקולוג אשר רשם את הגלולות למרות שהצעירה סבלה מהשמנת יתר, ונגד הנהלת בית החולים, אשר שחררה אותה ללא אבחון חרף תלונותיה על כאבי בטן עזים. 

 
המטופלת לא נשקלה ואף לא נשאלה ביחס למשקלה
 
המנוחה הגיעה לראשונה למרפאתו של הנתבע לצורך קבלת מרשם לגלולות למניעת הריון. במהלך הביקור נטל הרופא אנמנזה אישית ומשפחתית לגורמי סיכון והיא מסרה כי היא בריאה בדרך כלל ושללה מחלות שלה או של בני משפחתה. המטופלת דיווחה על אפיזודה חולפת של כאבי בטן שבגינה עברה בירור שהיה תקין, אולם במהלך הביקור היא לא נשקלה ואף לא נשאלה ביחס למשקלה ולגובהה, לכן נתונים אלה לא צוינו בדו"ח הביקור.
 
במסגרת הביקור בוצעה בדיקה גניקולוגית חלקית והמטופלת הופנתה לביצוע בדיקת אולטרה סאונד בבית חולים. הבדיקה נמצאה תקינה והרופא רשם גלולות למניעת הריון מסוג minulet לשלושה חודשים בלבד, ולאחריהם התבקשה לשוב לביקורת. לאחר שלושה חודשים ביקרה המטופלת פעם נוספת במרפאתו של הנתבע ובהעדר תלונות מצידה חודש המרשם לגלולות.
 
בביקור שערכה מספר חודשים לאחר מכן התלוננה על גרד בפות. בדיקה גניקולוגית שנערכה נמצאה תקינה למעט ממצא של אודם ופטריה בפות שבגינם נרשמה למנוחה משחת אגיסטן. בביקור הבא לצורך חידוש המרשם לגלולות נבדקה אצל רופא משפחה אשר תיעד בכרטיס הרפואי שנערך על ידו כי סיבת הפניה: משקל 90 גובה 173 obesity והפנה אותה לדיאטנית. 
 
הרופא לא התרשם מבעיית ההשמנה של המטופלת
 
לאחר מכן ביקרה במרפאתו של הנתבע ובוצעה בדיקה גניקולוגית שהייתה תקינה. המטופלת התלוננה על גרד בפות ובנרתיק ובבדיקה נמצא כי היא סובלת מדלקת באזור הפות. נרשמו לה נרות ומשחה לטיפול מקומי. עוד התלוננה על תופעת השמנה ממנה היא סובלת והנתבע ציין בתיעוד הרפואי עקב השמנה החלפת גלולות ל-harmonet.
 
במהלך הביקור המטופלת לא נשקלה ואף לא צוינו מפיה משקלה הנוכחי או משקלה טרם נטילת הגלולות. לנוכח התלונה הסובייקטיבית החליף הנתבע את הגלולות מ-minolet ל-harmonet שהיו בתקופה הרלבנטית הגלולות בעלות המינון הנמוך ביותר בשוק. בביקור האחרון נערכה בדיקה שנמצאה תקינה. על פי האמור בתצהירו של הנתבע ניתן לה מרשם נוסף לגלולות אולם מתן המרשמים לא תועד בכרטיס הרפואי.
 
הנתבעת השנייה היא הבעלים והמחזיקה של בית חולים אשר אל חדר המיון שלו הגיעה המטופלת פעמיים: בפעם הראשונה בשעות לילה ושוחררה בשעות הבוקר בלא כל אבחון ובפעם השנייה בשעות הבוקר, כאשר במהלך שהותה חלה התדרדרות במצבה אשר פורשה כתסחיף ריאתי. המטופלת עברה ניתוח באופן דחוף, הוצאו קרישים רבים בחלקם מאובנים מעורק הריאה הראשי כמפורט ברשומה הרפואית. המטופלת לא התאוששה לאחר הניתוח, לא ניתן היה לייצב את מצבה ובעקבות קריסת מערכות כללית נשארה בחוסר הכרה עמוק עד שנפטרה ביום למחרת. 
 
התובעים העלו שלוש טענות עיקריות נגד הטיפול הרפואי שניתן על ידי הנתבע: האחת, מתן מרשם לגלולות למניעת הריון למרות שסבלה מפגם מולד במערכת הקרישה כפי שנקבע על ידי מומחה בחוות דעתו. השנייה, מתן מרשם לגלולות על אף שסבלה מעודף משקל ובלא ביצוע בדיקות אישיות מכוונות. השלישית, אי יידוע כי היא נמצאת בקבוצת סיכון ואי מתן הסבר כי גלולות למניעת הריון מהוות תרופה לכל דבר ועיקר וכי על המטופלת לציין את עובדת היותה נוטלת גלולות כל אימת שתחוש ברע ותזדקק לטיפול רפואי.
 
בית המשפט קיבל את התביעה בעילת רשלנות רפואית, ופסק לתובעים פיצויים בסך כולל של 1,192,695 שקלים, בגין אבדן יכולת כושר השתכרות בשנים האבודות בסך 680,695 שקלים, הוצאות קבורה ומצבה בסך 12,000 שקלים, וכאב וסבל וקיצור תוחלת חיים- 500,000 שקלים.
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: עילת תביעה, דיאבטס אינסיפידוס, טיפול אלטרנטיבי, אבודרט, אינסולין, אנטיביוטיקה, אבילק, נכות,