www.rashlanut-refuit.org

פיצויים לאישה עם בעיות פוריות שאיבדה את רחמה בגין רשלנות רפואית

פיצויים לאישה עם בעיות פוריות שאיבדה את רחמה בגין רשלנות רפואית

מהם הפיצויים הראויים אותם יש לפסוק לטובת מטופלת שרחמה נכרת בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם? כריתת רחם הינה נזק גוף קשה ביותר, אשר יש לו השלכות רבות גם מעבר לפצע הפיסי. אישה ללא רחם איננה יכולה להרות בעתיד, פעמים רבות היא סובלת מדיכאון, ולא אחת היא מתקשה למצוא בן זוג ולהקים משפחה.

 

כמו כן, ידועים מקרים שכריתת הרחם הביאה לפירוק תא משפחתי קיים ולנזקים עתידיים במגוון תחומי החיים. עם זאת, מאמר זה יעסוק בשאלה מסוג אחר – האם אישה אשר סבלה מבעיות פוריות בטרם נכרת רחמה, זכאית לפיצויים כנפגעת בעלת פוריות תקינה?

 

סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי, כאשר הרופאים הנתבעים (לאחר שהוכחה רשלנותם) טענו שגם אילולא נכרת רחמה של התובעת – סיכוייה להרות עמדו על 30% בגין בעיות בריאותיות אחרות. לפיכך, הרופאים טענו כי יש לחייבם רק בשליש מכל נזק שייקבע כי נגרם לתובעת.

 

ההבדל בין עקרות מכנית לסיכויי הצלחת הריון


בית המשפט חילק את הסוגיה המשפטית לשני עניינים רפואיים נפרדים – עקרות מכנית וסיכויי הצלחת הריון אם יתרחש. במסגרת חוות דעת רפואית מטעם מומחה ההגנה נטען שהנתונים הפתולוגיים מכריתת הרחם והחצוצרות לימדו על נזק קשה הקשור בדלקת של התובעת ולא בסרטן נשוא התובענה. אי לכך, מדובר בעקרות מכנית המקטינה באופן ניכר את הסיכוי להריון ספונטני. המומחה מטעם התביעה טען לעומת זאת כי גם לאחר בחינת הממצאים הפתולוגיים, יכלה התובעת להרות באופן של הפריה חוץ גופית.


המומחה הרפואי מטעם ההגנה הוסיף וטען כי גם אם אבחון הסרטן במועד היה מאפשר להסתפק בכריתת צוואר הרחם בלבד - התובעת עדיין הייתה מגיעה למצב של הריון ללא צוואר רחם, והריון זה מאופיין ב-66% סיכוי להפלה. המומחה מטעם התביעה טען לעומתו כי כריתת צוואר הרחם מפחיתה את סיכויי הצלחת ההריון באחוזים בודדים בלבד.

בית המשפט קבע כי גם אם היה עולה בידם של הרופאים להוכיח שהסיכוי להצלחת הריון ללא צוואר רחם עומד על 30%, אין הם חופשיים מפיצויי התובעת בסכום המלא.

 

"גם סיכויי הריון של אישה בריאה אינם עומדים על 100%"


השופטים קבעו כי ככל שהריון אחד יסתיים בהפלה, הייתה התובעת יכולה לשוב ולנסות להרות, עד שהריון יסתיים בלידה מוצלחת. כמו כן, השופטים הוסיפו כי גם סיכוייה של אישה בריאה להשלים הריון נתון בהצלחה אינם עומדים על 100%. במילים אחרות - סיכוייה הסטטיסטיים להצליח להביא לעולם ילד פרי-רחמה, בשנות הפוריות הרבות שהיו עוד לפניה, היו איפוא גבוהים משמעותית מ-33% הנטענים (בשל קיום האפשרות לביצוע ניסיונות חוזרים ונשנים).

 

מכאן, שיש לראות את רשלנות הרופאים ככזו שהפכה את התובעת, באופן מלא, ממי שיכולה הייתה להרות (גם אם בהפריה חוץ גופית), ובסופו של דבר ללדת – למי שהדרך היחידה העומדת לפניה להפוך לאם ביולוגית היא דרך הפונדקאות. מכאן - היא זכאית לפיצוי מלא, ולא בשיעור של 33% בלבד.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

חישוב פיצויים בגין עיוורון לאחר ניתוח מעקפים רשלני

האם מטופל אשר סובל מעיוורון בגין סיבוך נדיר במסגרת ניתוח מעקפים יזכה לפיצויים בעקבות הגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

הרופא לא נתן טיפול אנטיביוטי - האם רשלנות רפואית ואובדן סיכויי החלמה?

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

פיצויים בעקבות שחרור מטופל במקום ביצוע צנתור - רשלנות רפואית

בית המשפט קבע כי בית החולים בילינסון התרשל בטיפול בחולה שהגיע בשעריו, והיה זקוק לצנתור דחוף... 

האם ערעור על פסק דין בגין רשלנות רפואית יביא לעיכוב תשלום פיצויים?

האם ניתן לעכב תשלום פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר הגשת ערעור על פסק הדין? 

הגדלת סכום הפיצויים בעקבות רשלנות רפואית בבית המשפט העליון

בית המשפט העליון הגדיל את סכום הפיצויים שנפסקו בעבור תובעת, אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל רשלנית... 

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בחבלת צוואר, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

חבלה באזור הצוואר עלולה לגרום לנפגע נזק עצבי ואף לסכן את חייו. לכן קיימת חשיבות רבה לאבחן את החבלה בהקדם האפשרי כדי לאתר את הנזק ולגבש תוכנית טיפולית מתאימה. במקרה שבו הוכח נזק עקב רשלנות בטיפול או באבחון חבלת צוואר ניתן לתבוע פיצויים עקב רשלנות רפואית 

רשלנות רפואית בהשגחה על מטופל בסיכון לנפילה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

מטופלים מבוגרים רבים נמצאים בסיכון מוגבר לנפילה שיכולה לגרום לחבלות קשות ובחלק מהמקרים אף למוות. האם בית חולים נדרש להשגחה מוגברת על חולה בסיכון לנפילה, ומתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות נפילה? 

רשלנות רפואית בטיפול לאחר ניתוח להחלפת עצם השמע באוזן, מתי ניתן לקבל פיצויים?

כאשר עצם השמע באוזן מתקשה ומאבדת תנועתיות, העברת הקולות אל השבלול נפגעת ועימה גם השמיעה. ניתוח סטפדקטומיה נועד להחליף את עצם השמע בפרוטזה ניידת. אם נגרם נזק למטופל עקב רשלנות בטיפול שאחרי הניתוח ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד הצוות הרפואי 

פיצויים מתוקף חוק הגזזת בגין רשלנות רפואית

האם הגידול בראשה של התובעת (מנינגיומה) נגרם עקב ההקרנות שקיבלה נגד מחלת הגזזת? האם ניתן היה לגלות את הגידול בראשה של התובעת בשלב מוקדם יחסית אילו התובעת היתה עורכת בדיקות הדמיה תקופתיות? האם גילוי מוקדם של הגידול היה מונע, או למצער מקטין, הנזק שנגרם לתובעת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

האם סכומי הפיצויים בגין כאב וסבל עלו במשך השנים?

אף שסכום הפיצויים הממוצע בגין כאב וסבל שנפסק בבתי המשפט עלה עד שנת 2000, הרי שמשנת 2001 מסתמנת מגמת ירידה  

סכומי הפיצויים שנפסקו בבתי המשפט בהתאם לתחומי הרפואה השונים

סכומי הפיצויים הממוצעים נבחנו על בסיס מאגר נתונים הכולל מתוך 4559 תיקי ביהמ"ש שהוגשו לביהמ"ש במשך עשור 

האם סכומי הפיצויים הכוללים שנפסקו בבתי המשפט עלו במשך השנים?

עד שנת 2000 הייתה מגמה כללית הן של עלייה במספר התיקים שניתנו בהם פסקי דין, 

פיצויים בגין רשלנות רפואית - החדרת קטטר אפידורלי וזיהום

בעקבות קטטר אפידורלי שהוכנס לגבו ותהליך זיהומי שהלך והתפתח, מצא עצמו התובע מרותק לכסא גלגלים. 

פיצויים בגין רשלנות רפואית שהביאה לתרדמת של המטופל

התובע, כבן 65 לפני קרות האירוע, יצא לגימלאות משרות במשטרת ישראל ולאחר מכן עבד כקצין בטחון בחברת אבטחה. לטענת התובעים, פגש לראשונה את ד"ר גאנדין בסניף קופת חולים כללית בשכונת גונן בירושלים, עת התלונן על כאבי בטן, קיבל הפניה לביצוע בדיקת אולטרסאונד. 

פיצויים בגין רשלנות רפואית במתן אופטלגין - רגישות לתרופה

התביעה היא בגין טענת התובעים כי הנתבעים גרמו לכך שקרוב משפחתם המנוח קיבל בשתי הזדמנויות שונות תרופה מסוג אופטלגין אף שהיה רגיש לה ותוך כדי התעלמות מרגישותו לתרופה זו. 

פיצויים בגין טיפול ומעקב רשלני במחלת הסכרת

התובע אובחן כחולה במחלת סוכרת מסוג 2 בשנת 1993. עד שנת 1999 תפקד התובע באופן עצמאי לחלוטין וללא מגבלות, עבד במשרה מלאה בחברת "בזק", לרבות בעבודות פיזיות קשות. 

פסק דין - פיצויים בגין נזק נפשי לאחר רשלנות רפואית חרף החלמה פיסית

האם התובע זכאי לפיצויים בגין נזקים נפשיים אשר נגרמו לו, למרות החלמתו הפיסית לאחר הרשלנות הרפואית? 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף?