www.rashlanut-refuit.org

עירויי דם נגוע - האם רשלנות רפואית?

עירויי דם נגוע - האם רשלנות רפואית?

חולים רבים מקבלים עירוי דם מדי יום, ומדובר באחד הטיפולים הרפואיים הנפוצים ביותר במסגרת הרפואה המודרנית. על פי רוב, כל ניתוח בו מאבד החולה דם רב, נעשה במקביל לקבלת עירוי דם, על מנת לאפשר למטופל להחלים ולהתאושש מהניתוח במהרה. שימו לב, לעיתים עירוי הדם עלול להיות נגוע במחלה נגיפית, ובמקרים מסוימים אף להרע את מצבו של המטופל ולא לסייע לו. שתי המחלות המסוכנות ביותר אשר עלולות "להתחבא" בעירוי הדם הינן מחלת האיידס ומחלת הצהבת.


עירוי דם נגוע באיידס, מה עושים?

הסכנה להידבקות במחלת האיידס בעקבות עירוי דם נגוע איננה גבוהה כבעבר, שכן רוב מנות הדם נבדקות כיום בחשד לאיידס. יש לציין כי תרומה נגועה באיידס יכולה להיות גם במסגרת של תרומת זרע. עם זאת, החל משנת 1987, נערכות בדיקות קפדניות לתרומות הדם (והזרע), אשר נועדו לבדוק האם קיים חשש למנה נגועה.

חולה אשר נדבק במחלת האיידס בעקבות עירוי דם נגוע, רשאי להגיש תביעה נגד המוסד הרפואי אשר נתן לו את מנת הדם, במסגרת חוק פיצויי לנפגעי עירויי דם (1992). חוק זה קובע כי במקרים בהם מוגשת תביעה נזיקית בגין עירוי דם נגוע, יקבל הנפגע פיצויים בהתאם להחלטה של וועדת מומחים אשר תתכנס בכדי לבחון את עניינו.


הנפגע רשאי לערער לבית המשפט המחוזי במידה והוא אינו מקבל את החלטת הוועדה, אך יש לציין כי בית המשפט לא נוטה להתערב בהחלטות של מומחים רפואיים. לפיכך – כל אימת שיוגש ערעור על החלטת הוועדה, עליו להיסמך על חוות דעת רפואית מטעם התובע או לטעון לסוגייה משפטית (כגון - הוועדה סבלה ממשוא פנים, לא הייתה התייחסות מצד הוועדה לכל הנושאים הרלבנטיים בעניין וכדומה).

מה עושים במקרה של עירוי דם נגוע בצהבת?

עירויי דם נגועים בצהבת הינם נפוצים בהרבה מעירויי דם נגועים באיידס, ולמעשה – זהו הסיכון העיקרי במסגרת קבלת עירויי דם בבית החולים. מחלת הצהבת, שהינה מחלה נגיפית הפוגעת בכבד, עלולה לגרום לתרדמת, שחמת הכבד, צורך בהשתלת כבד ואף מוות. עם זאת, קיים קושי רפואי לבדוק את כל מנות הדם בבתי החולים, ועל כן הסכנה לחלות בנגיף הצהבת בעקבות עירוי דם הינה אחד מהסיכונים הרפואיים הידועים בנושא.

האם ניתן לקבל פיצויים בעקבות עירוי נגוע בצהבת?

לצערם של המטופלים, המחוקק הישראלי טרם חיווה דעתו בנושא ולא חוקק כל חוק אשר מקים עילה לתביעה נזיקית בעקבות עירוי דם נגוע בצהבת. בית המשפט המחוזי דן בשנת 1995 במקרה פטירתה של נפגעת תאונת דרכים שהגיעה לבית החולים וקיבלה עירוי דם נגוע בצהבת. בני משפחתה של התובעת טענו כי העירוי נשוא התובענה הביא למותה של המנוחה.

 

עם זאת, בית המשפט המחוזי קבע כי לא מוטלת חובה על בית החולים לבדוק כל מנת דם בחשד לצהבת, ועל כן יש להכיר במחלה כ"סיכון רפואי" בקבלת עירויי דם. המקרה ארע, כאמור, בשנת 1995, ויש לציין כי במדינות מערביות אחרות כבר הוכרה זכאותם לפיצויים של נפגעי עירויי דם נגועים בצהבת.

 

לדוגמא, בית המשפט האנגלי פסק בשנים האחרונות פיצויים לנפגעי עירויי דם נגועים בצהבת – כאשר הוא מבדיל בין תובעים שהחלימו בסופו של היום מן המחלה, לבין חולים שנפטרו כתוצאה ממנה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: תסחיף אויר, פיברואדנומה, מעי עוור, רופא כירורג, סד, שטף דם, תעלת גויון, טנזמוס,