www.rashlanut-refuit.org

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

התובע נולד בשנת 1983 ובגיל 3.5 היה מעורב בתאונת דרכים. מאז תאונה זו, אשר במהלכה נפגע בראשו, סבל התובע מבעיות שונות בשמיעה. שנה לאחר התאונה המשיך התובע להתלונן על כאבי ראש וסחרחורות ובחלוף עשר שנים אובחן כי הוא סובל מגידול בלוע. לטענת התובע, בין השנים 1981-1982, התלונן הוא פעמים רבות בקופת חולים על כאבי ראש וסחרחורת. לדבריו, אובחן כי הוא סובל מגידול בתעלת השמע ועל כן הוא נותח בשנת 1988. התובע טוען כי לאחר הניתוח הוא נותק עם שיתוק עצב בפנים ושש שנים לאחר מכן סבל הוא מהישנות הגידול. התובע נאלץ לעבור ניתוח נוסף ובשנת 1999 הוגשה תביעה על ידו בגין רשלנות רפואית בסרטן.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית באיחור באבחון סרטן מסוג לימפומה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית באבחון סרטן כליה גרורתי, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית באבחון סרטן הלבלב, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
אבחון כושל של סרטן לימפומה מסוג הודג'קין, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול סרטני בבלוטת התריס, מתי תוגש תביעה?


הרופאים הנתבעים טענו כי אין להטיל רשלנות רפואית עליהם שכן הגידול באוזנו של התובע לא התגלה בשל מצבו הבריאותי של התובע לאחר התאונה. לשיטתם של הרופאים, מדובר באדם הסובל מגיל צעיר מבעיות שמיעה. אי לכך, תלונות שמיעה שגרתיות אלו אינן יכולות להוות עילה להפנות את התובע לבדיקת MRI. עם זאת, הוכח בבית המשפט כי בשלב זה היה התובע כבר חירש לחלוטין באוזן שמאל. אי לכך, הרופאים היו אמורים לבחון היטב את תלונותיו של התובע ולהגיע לאבחנה רפואית מלאה וברורה. יש לציין כי מדובר בהתרשלות ולא ברשלנות, שכן לא התקיים קשר סיבתי בין האיחור באבחון הגידול לבין הנזקים שנגרמו לתובע מהניתוח.


בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים השונים. השופטים הטילו את החבות לנזקיו של התובע על כל הרופאים בחלקים שווים. עם זאת, בית המשפט קבע כי אין לייחס לרופאים רשלנות בדבר נזקיו של התובע מהניתוח הראשון, הן השיתוק והן חזרת הגידול. עם זאת, ניתן היה לאבחן את הגידול השני כבר בשנת 1990. עם זאת, בית המשפט קבע כי חרף הגילוי המאוחר, לא נגרמו לתובע נכויות נוספות מעבר לאלו אשר נגרמו לו בניתוח הראשון.


על רקע האמור, ובהתחשב בנכותו הבסיסית של הנפגע אשר נגרמה עקב התאונה בילדותו, העמיד בית המשפט את שיעור הנכות הרלבנטי על 40%.

 

בהתאם לכך, נפסקו עבור התובע פיצויים בראשי הנזק הבאים:

כאב וסבל – 1,000,000 ₪,

הפסד השתכרות לעבר ולעתיד לפי 3,000 ₪ לחודש (לעבר החל מחודש דצמבר 1987 ועד למתן פסק הדין).

עזרת הזולת בעתיד לפי 500 ₪ לחודש

הוצאות רפואיות – 30,000 ₪

הוצאות ניידות לעבר ולעתיד – 46,000 ₪.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...