www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רופא משפחה באבחון סרטן בעקבות אי הפנייה לקולנוסקופיה

רשלנות רופא משפחה באבחון סרטן בעקבות אי הפנייה לקולנוסקופיה

תא (מרכז) 1205-02-08‏


סרטן המעי הגס הינו סרטן קטלני ואלים אשר נמצא בראש רשימת גורמי התמותה בעולם המערבי. בדיקת קולונוסקופיה (וירטואלית או רגילה) הינה הבדיקה הבטוחה ביותר לאיתור סרטן זה בשלבים המוקדמים. מיותר לציין כי סיכויי ההחלמה ממחלת הסרטן בכלל, ובפרט בסרטן המעי הגס, תלויים באופן ישיר במועד אבחון המחלה. להלן דוגמא למקרה בו בני משפחתו של אדם אשר נפטר מסרטן המעי הגס הגישו כנגד רופא המשפחה ושירותי בריאות כללית תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן. בין השאר, התובעים טענו כי רופא המשפחה התרשל כלפי המנוח בכך שהאחרון לא הופנה על ידו לבדיקת קולונוסקופיה חרף תלונות חוזרות ונשנות.

 

עוד מאמרים בנושא:
אבחון סרטן המעי הגס, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?


בית המשפט המחוזי קיבל תביעתם של בני המשפחה בגין פטירתו של אבי המשפחה מסרטן, וזאת כאשר הוא בגיל 42 בלבד. בפסק הדין נקבע כי מדובר ברשלנות של רופא המשפחה אשר טיפל במנוח, בעיקר בעקבות אי הפנייתו לבדיקות למרות תלונות רבות של האחרון. כמו כן, בית המשפט התייחס גם לרשלנותה של שירותי בריאות כללית במקרה זה.


השופטים בחנו את המקרה וקבעו כי המסקנה המתבקשת ממנו הייתה שהנתבעים לא קיימו את חובת הזהירות כלפי המנוח, וזאת למרות שהוטלה עליהם החובה מתוקף מערכת יחסים של רופא-מטופל. בפסק הדין הודגש כי למרות שרופא המשפחה התרשל כלפי התובע, הרשלנות הייתה למעשה "כישלון מערכתי של שירותי הבריאות, אשר רופא המשפחה היה רק חלק מהם".

 

"לא יכולה להיות מחלוקת כי המנוח סבל מכאבים עזים אשר החריפו עם הזמן, ואין ספק שהוא התלונן עליהם באוזני רופא המשפחה כבר משנת 2004", נכתב בפסק הדין, "עם זאת, שירותי בריאות כללית לא העניקה למנוח את הטיפול הרפואי הראוי והוא לא הופנה להליך שיטתי ומסודר של בדיקות רפואיות". נקבע כי הרופאים התרשלו כלפי התובע ובני משפחתו בכך שלא הפנו את המנוח לביצוע הבדיקות הנחוצות במשך שנתיים ימים.


העדר רשומה רפואית


לא זו אף זו, בית המשפט מתח ביקורת חריפה על התנהלות הרופאים בכל הנוגע להעדר רשומה הרפואית בתיקו של המנוח. הרשומה הרפואית הייתה חסרה ותלונותיו המלאות של המנוח לא תועדו כנדרש. אי לכך, נוצר מצב בו התובעים התמודדו עם נזק ראייתי ואופן התפתחות מחלת המנוח נותר אפוא לוט בערפל. "הרשומה הרפואית החסרה מנעה מהתובעים ומהנתבעים, ואף מבית המשפט, מידע מהותי באשר לקצב התפתחות מחלתו של המנוח, סיכויי החלמתו במועדים השונים, ותוחלת חייו", נקבע בפסק הידן, "על כן, היה מקום לקיים את ההלכה הפסוקה הקובעת כי אם קיימת מחלוקת בנוגע לעובדות אשר היה ניתן להוכיחן לולא התרשלות הנתבע – דהיינו לולא הנזק הראייתי שגרם - תקבענה העובדות כטענת התובע".


השופט עמד על כך שהרופאים לא הפנו את המנוח, גבר בריא וצעיר עד לאותה העת, לבדיקות רפואיות "חיוניות ובסיסיות", וזאת למרות שהוא הרבה להתלונן על כאבי בטן עזים. יתרה מכך, נקבע כי רשלנות רפואית חמורה עלתה באי הפניית המנוח לבדיקת קולונוסקופיה בשנת 2004 ואף לאחר מכן. יודגש כי על פי פסיקת בית המשפט העליון, אי ביצוע בדיקת קולונוסקופיה מהווה חריגה מסטנדרט רפואי סביר, במיוחד כאשר ישנה תמימות דעים לגבי צורך חיוני לערוך את הבדיקה.
 

בעניין זה הובאו דבריו של השופט אליקים רובינשטיין בעניין ע"א 9656/03. השופט רובינשטיין ציין בפסק דינו הנ"ל כי אין מקום לקבל טענותיו של רופא משפחה אשר לא הפנה מטופל לבדיקת קולונוסקפיה בהעדר רקע משפחתי או דמם. "לכשעצמי, אני סבור כי רופא משפחה צריך להקדיש זמן לשיחה עם חולה על מנת להשיג תמונה כוללת של המצב שלפניו, וזאת קל וחומר כאשר מדובר במקרה של חולה שתלונותיו בגין כאביו אינן חדלות", כתב רובינשטיין, "נהפוך הוא. דווקא כאשר החולה מרבה בתלונות קיימת חשיבות יתרה לערוך לאחרון בירור נוסף ולא להרפות ממנו גם אם בדיקות מסוימות לא העלו תוצאות".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...