www.rashlanut-refuit.org

ילד נולד ללא אמה ימנית - רשלנות בסקירת מערכות ופיצויים להורים

ילד נולד ללא אמה ימנית - רשלנות בסקירת מערכות ופיצויים להורים

בית המשפט פסק פיצויים עבור הורים בגין רשלנות בהריון. מדובר בתביעה בגין רשלנות בבדיקת סקירת מערכות מצידם של הרופאים אשר עקבו אחר הריונה של האם, אשר כתוצאה ממנה לא אובחן חוסר באמה ימנית. עסקינן בשתי תביעות נפרדות – ראשית, תביעתו של הקטין בגין הולדה בעוולה (טוב לי מותי מחיי), שנית, תביעתם של ההורים בגין הפסדי השתכרות, הוצאות רפואיות ועוגמת נפש.


הקטין נולד בשנת 2003 כאשר הוא סובל מחוסר מולד של האמה הימנית. בעקבות לידתו הנ"ל, הגישו ההורים תביעה כנגד הרופאים אשר עקבו אחר הריונה של האם, וזאת בשל רשלנות רפואית בהריון. ההורים טענו, בשמו של בנם, כי מדובר בהולדה בעוולה. השאלה העיקרית המהותית אשר עמדה במרכזו של פסק הדין הייתה – האם מדובר בהולדה בעוולה או לאו? האם הולדתו של הקטין ללא אמה ימנית הינה גרועה ממותו, והאם הוריו היו מפסיקים ההריון לו ידעו על מומו של העובר?

 

עוד פסקי דין בנושא:
דחיית תביעה על הסף בגין התיישנות עילת הולדה בעוולה
האם במקום תביעות הולדה בעוולה יוכלו הורים ליהנות מהסדר תגמולים?
תביעת רשלנות בהריון והולדה בעוולה כנגד בית חולים
חסר באצבעות ברגל - האם הולדה בעוולה?
בקשה לדחיית תביעה בגין הולדה בעוולה על הסף בגין רמת מום נמוכה


הנתבעים טענו כי לא מדובר בהולדה בעוולה שכן הקטין יכול לחיות חיים מלאים ושלמים, ולא ניתן לומר שעדיף לו מותו מחייו. כמו כן, הנתבעים הוסיפו כי ההורים לא היו מפסיקים את ההריון, גם אם הם היו יודעים על המום המדובר. הנתבעים הסכימו למעשה כי ניתן היה לאבחן את מומו של הקטין באמצע פברואר 2003. עם זאת, לטענתם, לא הופרה על ידם החובה למסור להורים מידע אודות בדיקת סקירת מערכות מורחבת באופן פרטי, וזאת משום שהתובעת ידעה אודות בדיקה זו. עם זאת, אי אבחון החוסר בגפה בבדיקת סקירת המערכות המצומצמת, עלתה במקרה זה כדי רשלנות רפואית.

 

מגדלים כבר ילד הסובל משיתוק מוחין


הוריו של הקטין העידו כי אם הם היו יודעים על המום ממנו סובל התובע, הם היו בוחרים להפסיק את ההריון באופן מיידי. עם זאת, בשבוע ה-16, כאשר נערכה בדיקת סקירת המערכות, לא נאמר להורים דבר בנוגע להריון לא תקין. להפך, הרופאים מסרו להורים כי בדיקת סקירת המערכות מצביעה על כך שהשלד תקין, לרבות הגפיים העליונות והתחתונות. ההורים טענו כי הרקע לנחישותם לבצע הפסקת הריון נבע מכך שלאם ישנו ילד מנישואים קודמים אשר סובל משיתוק מוחין וציסטה מוחית.

 

פגיעות אלה באות לידי ביטוי בבעיות קוגניטיביות ותפקודיות קשות. על רקע קשיים אלו, האם הייתה נחושה לבצע את כל בדיקות ההריון הרלבנטיות ולהימנע מהולדת ילדים הסובלים ממומים. ההורים ציינו, בכנות רבה, כי הם אף התלבטו בנוגע להבאת ילד לעולם, והוסכם ביניהם כי ההריון יופסק גם אם יתגלה אצל העובר פגם מבני קל ביותר. השופטת התרשמה מדבריהם הכנים של ההורים, אשר נאמרו ללא הגזמות ומעומק ליבם.

 

עוד מאמרים בנושא:
הולדה בעוולה, האם רשלנות רפואית?

 

"לאור הקשיים הרבים איתם מתמודדת האם בגידולו של הבן מנישואיה הקודמים, התרשמתי מכנותם של ההורים שלו ידעו ולו על מום כלשהו שצפון בהריון, לא היו מהססים להפסיקו", נכתב בפסק הדין, "מטבע הדברים, כל הורה שואף שילדיו יולדו ללא מום או פגם. קל וחומר במצבם של התובעים, המתמודדים עם ילד הסובל ממומים בלידה שמקורם אינו ידוע ומודעים לקשיים הכרוכים בכך".

 

תביעת הקטין נדחית, ההורים זכאים לפיצויים בגין עוגמת הנפש


בית המשפט קבע כי יש לדחות את התביעה של הקטין, וזאת משום שלא מדובר באירוע של הולדה בעוולה. במקרה דנן, הקטין אמנם סובל מחוסר ביד, אך משפחתו תומכת בו והוא יוכל לחיות בעתיד חיים מלאים ושלמים, להשכיל ולהתפתח. לעומת זאת, בית המשפט קבע כי לאחר שהוכר בכך שההורים היו מפסיקים את ההריון לולא הרשלנות הרפואית, יש לפסוק עבורם פיצויים בגין הטיפול בקטין בעל מום כה בולט ומגביל.


בית המשפט קבע כי ההורים בתביעה זו אינם ניזוק משני אלא ניזוק עיקרי. אם כי נקבע שהפיצוי עבור ההורים בעניין זה לא יהיה בפן הגבוה כיון שהוא נקודתי לרגע הלידה ובסמוך לאחריה עד שהתברר שהקטין אינו פגוע קוגניטיבית. לפיכך, בית המשפט פסק עבור ההורים 200,000 שקלים בגין עוגמת הנפש. כמו כן, בית המשפט פסק עבור ההורים 50,000 שקלים נוספים בעבור הוצאות רפואיות כגון הפסד ימי עבודה להתאמת פרוטזה לילד וכדומה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,