www.rashlanut-refuit.org

סירוב ביצוע דיקור מי שפיר - תסמונת דאון שמהווה הולדה בעוולה?

סירוב ביצוע דיקור מי שפיר - תסמונת דאון שמהווה הולדה בעוולה?

בית המשפט המחוזי נדרש לבחון תביעת רשלנות רפואית בהריון שעילתה הולדה בעוולה. התביעה הוגשה על ידי קטין הסובל מתסמונת דאון ובני משפחתו. התובעים טענו כי ניתן היום לאבחן תסמונת דאון באמצעות בדיקות במהלך ההריון, אך התובעת לא הופנתה לבדיקות אלו ובכללן בדיקת דיקור מי שפיר. כמו כן, התובעת הוסיפה כי לא הובהר לה שעקב גילה המבוגר מדובר בבדיקה קריטית מבחינת העובר.


בין הצדדים לא הייתה מחלוקת כי הפרקטיקה הרפואית הברורה, נוכח גילה של האישה, הייתה להפנות את התובעת לביצוע דיקור מי שפיר (הריון בגיל 37). לפיכך, המחלוקת התמקדה בשאלה - האם הופנתה התובעת לביצוע בדיקה זו, האם הוסבר לה מהות הבדיקה, והאם סירבה היא לבצעה?


השופטים קבעו כי דין תביעתם של בני המשפחה להידחות, זאת משום שהרישומים הרפואיים הראו במפורש כי התובעת הופנתה לפחות פעמיים לביצוע דיקור מי שפיר. התובעת טענה עוד כי לא קיבלה היא הסבר מפורש אודות דיקור מי השפיר. כמו כן, לטענתה, לא ידעה היא את חשיבותה של הבדיקה בהתאם להריונה בגיל כה מאוחר. עם זאת, בעדותה סתרה האישה טענה זו ואמרה כי הוסבר לה שעקב גילה יש צורך בדיקור מי שפיר בכדי לשלול קיום של תסמונת דאון. התובעת העידה עוד כי קיבלה הסבר מפורש מאחות התחנה בטיפת חלב אודות הבדיקה, לרבות מדוע עושים אותה. כמו כן, הסבר זה ניתן לה, על פי דבריה בבית המשפט, גם מטעם הרופא שעקב אחר ההריון.

 

הרישום הרפואי - "מסרבת" לבצע את הבדיקה


הרופא העיד בבית המשפט כי כאשר הגיעה התובעת למרפאתו, ניסה לשכנעה לעבור את בדיקת דיקור מי השפיר. לדבריו, פירט הוא באוזניה את כל היתרונות של הבדיקה והיכולת שלה לאבחן מומים בעובר כגון תסמונת דאון. זאת ועוד, הרופא טען כי ניסה להרגיע את התובעת בכך שהבדיקה איננה מסוכנת כבעבר והרופאים כיום יודעים לבצעה בזהירות הדרושה.

 

הרופא רשם בכרטיסה הרפואי של התובעת כי היא מסרבת (כלשונו) לבצע דיקור מי שפיר. עם זאת, נתן הוא בידה הפניה לביצוע הבדיקה במקום בו תשנה היא דעתה. במעשיו אלו, פעל הרופא כפי שמצופה ממנו בתור רופא סביר. מיותר לציין כי בדיקת דיקור מי שפיר הינה בדיקה אשר עלולה להיות מסוכנת לאישה ולעובר. עם זאת, מדובר בבדיקה מומלצת בהריונות מסוימים, זאת בכדי למנוע הולדה בעוולה של תינוקות בעלי מומים חשוכי מרפא (כגון תסמונת דאון).


השופטים סיכמו את פסק הדין תוך דיון בין זכותו של המטופל שלא לבצע בדיקה מסוימת (בגין סיכונים הנובעים ממנה) לבין חובתו של מטפל לפרט את חשיבות הטיפול במקרה דנן. דיקור מי שפיר הינו דוגמא קלאסית של מקרים אלו.

 

"כיבוד רצונו של המטופל נובע לא רק מהוראות חוק זכויות החולה אלא אף מהוראות חוק כבוד האדם וחירותו. על המטפל מוטלת החובה לכבד את החלטתו של המטופל כאדם כשיר בר דעת", נכתב בפסק הדין, "על המטפל לוודא אומנם כי ההחלטה שקיבל המטופל הייתה מדעת, היינו, כי כל המידע הרלוונטי הונח לפניו וכי החלטתו הייתה מושכלת".

 

לסיכום, שעה שהרופא ווידא את הדברים כאמור, היה על התובעת ליטול את האחריות על שכמה ולקבל כל החלטה בהתאם לשיקול דעתה. במילים אחרות - כשם שחובתו של המטפל היא ליידע את המטופל על האפשרות לבצע את הבדיקה, כך חובתו של המטפל לכבד כל החלטה שיקבל המטופל.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,