www.rashlanut-refuit.org

חישוב פיצויים בגין עיוורון לאחר ניתוח מעקפים רשלני

חישוב פיצויים בגין עיוורון לאחר ניתוח מעקפים רשלני

להלן דוגמא לאופן חישוב פיצויים בעקבות תביעת שעניינה רשלנות רפואית בניתוח. המטופל הגיע לבית החולים קפלן לצורך ביצוע ניתוח מעקפים, אך בעקבות סיבוך נדיר, מצא עצמו סובל מעיוורון בשיעור של 90% לצמיתות. בית המשפט קבע כי בית החולים התרשל כלפי התובע, בכך שלא יידע אותו לגבי הסיכון להתעוור ועל כן עליו לשאת בתשלום הפיצויים. התובעים דרשו פיצויים בגין ארבעה ראשי נזק – הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, עזרת צד ג’ לעבר ולעתיד, הוצאות נסיעה ופיצוי בגין כאב וסבל.

 

עזרת צד ג’ 

 

בית המשפט קבע כי דומה שהעיוורון מדבר בעד עצמו ומספק את הראיה הנדרשת להוכחת תלותו של התובע בצדדים שלישיים. כמובן, התובע יוכל להיעזר במקל הליכה, והשופטת הביעה תקווה שידע למצוא את דרכו בביתו. עם זאת, אין צורך לומר כי הוא חשוף לנפילות ולתקלות, להתנגשויות ולקושי במציאת חדרי הבית, הכנת ארוחותיו, רחצה וניקיון, מציאת בגדיו בארון וכל הקשור בכך.

 

מכיוון שדברים אלה עולים מתוך השכל הישר, דומה שאין צורך להזדקק לממצאים בעניין ראש נזק זה. השופטת קבעה כי התובע דנא זכאי לעזרת צד ג’ של מספר שעות ביום, במשך ימות העבודה שאז קשה מן הסתם לבני המשפחה העובדים להתגייס לעזרה.

 

על כן בית המשפט קבע כי התובע זכאי לפיצויים בגין ראש נזק זה על סך של 2,500 ₪ לחודש ולמשך 10 שנים (לפי תוחלת חיים ממוצעת של 80 שנים). השופטת לא פסקה בעבור התובע כל פיצויי בגין עזרת צד ג’ בעבר, שכן טענה זו נטענה בעלמא ולא הובאו כל קבלות או הוכחות לסכומים השכר שהופסדו על ידי בני המשפחה בגין העזרה לתובע.

 

הוצאות נסיעה

 

השופטת קבעה כי הוצאות נסיעה לעבר לא הוכחו ועל כן לא ניתן לפסוק פיצויים לתובע בגינן. עם זאת, באשר לעתיד – יש מקום לפיצויי שכן אדם עיוור אינו מסוגל לנסוע בתחבורה ציבורית, לא כל שכן לנהוג, והוא צפוי להיתמך תמיד בנהגים חיצוניים. זאת ועוד, אין מקום להעמיס בעניין זה יתר על המידה על בני המשפחה. השופטת ציינה שהתובע בוודאי יזקק לנסוע לטיפולים רפואיים וכן זכאי הוא לבקר את משפחתו הענפה. אי לכך, בית המשפט פסק לתובע פיצויים על סך של 1,000 שקלים לחודש למשך עשר שנים.


כאב וסבל

 

ראש נזק זה היה ראש הנזק העיקרי בתובענה והשופטת סברה ציינה בבואה לפוסקו כי אין שיעור ומידה לרמת הסבל אשר אדם עיוור חווה. חוסר היכולת לראות מה מתרחש סביבך צפוי להשפיע באופן ברור וחמור על מצב הרוח,על יכולת התקשורת עם הסביבה, על רמת התפקוד, ועל אורח החיים בכללותו. השופטת הוסיפה שבעניין זה אין צורך בהגשת חוות דעת של מומחה והדברים ברורים ונובעים ממציאות ומן ההגיון. השופטת העמידה את הפיצויי בגין הכאב והסבל על 100,000 שקלים לכל שנת חיים למשך 10 שנים.

 

הפסדי שכר

 

השופטת קבעה כי אין מקום לפסוק לתובע פיצוי בגין ראש נזק זה, שכן התובע הודה שעוד בטרם הניתוח סבל מחולשה וכאבים, הפסיק לעבוד ויצא לפנסיה.


תגמולי ביטוח לאומי ונכות כללית

 

השופטת הכירה בכך שאין מחלוקת כי התובע קיבל, מקבל, ואף צפוי לקבל תשלומים בגין נכות כללית וכן בגין שירותים מיוחדים. הגמלה בעניין השירותים המיוחדים ניתנת בעקבות העיוורון ויש לנכות את כולה מסכום פסק הדין. בעניין זה הוגשה חוו"ד אקטוארית אשר העמידה את הסכום על כ-170 אלף שקלים. כמו כן, בית המשפט הכיר גם בכך שיש לנכות מסכום הפיצויים שנקבע בעבור התובע גם את שיעור גמלת הנכות הכללית (100% בעבור העיוורון ו-65% בעבור הסוכרת) אותה הוא מקבל מהמוסד לביטוח לאומי.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

האם מטופל אשר סובל מעיוורון בגין סיבוך נדיר במסגרת ניתוח מעקפים יזכה לפיצויים בעקבות הגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

בית המשפט קבע כי בית החולים בילינסון התרשל בטיפול בחולה שהגיע בשעריו, והיה זקוק לצנתור דחוף... 

האם ניתן לעכב תשלום פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר הגשת ערעור על פסק הדין? 

בית המשפט העליון הגדיל את סכום הפיצויים שנפסקו בעבור תובעת, אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל רשלנית... 

חבלה באזור הצוואר עלולה לגרום לנפגע נזק עצבי ואף לסכן את חייו. לכן קיימת חשיבות רבה לאבחן את החבלה בהקדם האפשרי כדי לאתר את הנזק ולגבש תוכנית טיפולית מתאימה. במקרה שבו הוכח נזק עקב רשלנות בטיפול או באבחון חבלת צוואר ניתן לתבוע פיצויים עקב רשלנות רפואית 

מטופלים מבוגרים רבים נמצאים בסיכון מוגבר לנפילה שיכולה לגרום לחבלות קשות ובחלק מהמקרים אף למוות. האם בית חולים נדרש להשגחה מוגברת על חולה בסיכון לנפילה, ומתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות נפילה? 

כאשר עצם השמע באוזן מתקשה ומאבדת תנועתיות, העברת הקולות אל השבלול נפגעת ועימה גם השמיעה. ניתוח סטפדקטומיה נועד להחליף את עצם השמע בפרוטזה ניידת. אם נגרם נזק למטופל עקב רשלנות בטיפול שאחרי הניתוח ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד הצוות הרפואי 

האם הגידול בראשה של התובעת (מנינגיומה) נגרם עקב ההקרנות שקיבלה נגד מחלת הגזזת? האם ניתן היה לגלות את הגידול בראשה של התובעת בשלב מוקדם יחסית אילו התובעת היתה עורכת בדיקות הדמיה תקופתיות? האם גילוי מוקדם של הגידול היה מונע, או למצער מקטין, הנזק שנגרם לתובעת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

אף שסכום הפיצויים הממוצע בגין כאב וסבל שנפסק בבתי המשפט עלה עד שנת 2000, הרי שמשנת 2001 מסתמנת מגמת ירידה  

סכומי הפיצויים הממוצעים נבחנו על בסיס מאגר נתונים הכולל מתוך 4559 תיקי ביהמ"ש שהוגשו לביהמ"ש במשך עשור 

עד שנת 2000 הייתה מגמה כללית הן של עלייה במספר התיקים שניתנו בהם פסקי דין, 

בעקבות קטטר אפידורלי שהוכנס לגבו ותהליך זיהומי שהלך והתפתח, מצא עצמו התובע מרותק לכסא גלגלים. 

התובע, כבן 65 לפני קרות האירוע, יצא לגימלאות משרות במשטרת ישראל ולאחר מכן עבד כקצין בטחון בחברת אבטחה. לטענת התובעים, פגש לראשונה את ד"ר גאנדין בסניף קופת חולים כללית בשכונת גונן בירושלים, עת התלונן על כאבי בטן, קיבל הפניה לביצוע בדיקת אולטרסאונד. 

התביעה היא בגין טענת התובעים כי הנתבעים גרמו לכך שקרוב משפחתם המנוח קיבל בשתי הזדמנויות שונות תרופה מסוג אופטלגין אף שהיה רגיש לה ותוך כדי התעלמות מרגישותו לתרופה זו. 

התובע אובחן כחולה במחלת סוכרת מסוג 2 בשנת 1993. עד שנת 1999 תפקד התובע באופן עצמאי לחלוטין וללא מגבלות, עבד במשרה מלאה בחברת "בזק", לרבות בעבודות פיזיות קשות. 

האם התובע זכאי לפיצויים בגין נזקים נפשיים אשר נגרמו לו, למרות החלמתו הפיסית לאחר הרשלנות הרפואית? 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף?