www.rashlanut-refuit.org

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

בית המשפט המחוזי קיבל תביעה אשר הוגשה בגין רשלנות רפואית בניתוח בביצוע הרדמה מקומית בבית החולים שערי צדק. התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית.

התובע, יליד 1957, עבר בשנת 1996 ניתוח אלקטיבי בשערי צדק בירושלים, זאת בעקבות כאבים במרפקו הימני שנבעו בעקבות שבירת המרפק בילדות. לאחר הניתוח חלה התדרדרות במצב המרפק, עד שחמש שנים לאחר מכן אבד כושרה התפקודי של היד והרופאים נאלצו לכרותה. הניתוח לכריתת ראש הרדיוס במרפק נעשה במסגרת הרדמה מקומית, אשר לטענת התובע הייתה רשלנית.


כאמור, בית המשפט המחוזי דחה את הטענות בדבר רשלנות בביצוע ההרדמה המקומית והניתוח. מסקנתו של בית המשפט המחוזי נתמכה, בין השאר, בחוות-הדעת של המומחית הרפואית שמונתה על-ידו. השופטים ציינו כי בנסיבותיו של המקרה הנדון לא הייתה וודאות לגבי הסיבה הברורה לנזק שנגרם לתובע. המומחה מטעם התובע ייחס את ההידרדרות במצב היד לנזק עצבי שנגרם במהלך ההרדמה המקומית, ואילו המומחה מטעם בית החולים שלל קשר בין הניתוח או ההרדמה המקומית לבין הנזק.

מהי RSD?

 

בית המשפט המחוזי לא ראה לקבל את טענות התובע בנוגע לרשלנות רפואית בביצוע ההרדמה המקומית, וקבע כי ההסבר למהלך הקליני במקרה זה הוא שהתובע סבל מסיבוך הקרוי RSD (או CRPS).

RSD הינה תגובת-יתר של מערכת העצבים לטראומה, המתרחשת אצל 0.3 עד 0.5 אחוז מהמנותחים. תסמונת זו נגרמת ממספר סיבות אפשריות, והיא תלויה בין היתר במבנה האישיות של החולה. המומחית מטעם בית המשפט סברה כי סיבוך זה הוא ההסבר המתבקש לנזקו של המטופל, ובית המשפט המחוזי אימץ עמדה זו.

 

בניתוחים אלקטיביים יש לידע חולה בנוגע לסיכונים נדירים

 

עם זאת, בית המשפט המחוזי קבע כי יש להיעתר לתביעה בגין עילת ההסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית מבלי להעניק לחולה את כל המידע אודות הסיכון הנדיר. "במקרה זה חתם המטופל על טופס הסכמה לניתוח אך במשפט התברר – מדבריו של הרופא-המטפל עצמו – כי לא נאמר למשיב דבר באשר לסיכון של RSD".

 

בית החולים הלין על החלטה זו, שכן מדובר בסיכון נדיר אשר מתקיים בפחות מחצי אחוז מן המנותחים. עם זאת, השופטים קבעו כי הרופאים הפרו את החובה החקוקה של הסכמה מדעת כלפי המטופל, היות ועסקינן בניתוח אלקטיבי.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

בית המשפט אמנם קיבל את טענותיהם של המערערים על כך שהיו מעוניינים להיוועץ עם רב, אך תשובתו של הרב בוששה להגיע והזמן החל לדחוק. אי לכך, הוכח בבית המשפט כי המערערת לא הביעה כל התנגדות... 

מהו היקף אחריותו של רופא בנוגע לקבלת הסכמה מדעת לטיפול חדשני. להלן פסק דין בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת טחורים ופוליפים בשיטת מכלב... 

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידי תובעת בעקבות טיפול רפואי שניתן לה לאחר תאונת דרכים... 

חובת קבלת ההסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה. האם רשלנות רפואית מצידם של הרופאים המטפלים? 

מהי חובת הגילוי המוטלת על חולה, במסגרת דוקטרנית ההסכמה מדעת, בקשר לבדיקה כאשר אין סממנים חיצוניים לעריכתה... 

האם אופציית ניתוח בחו"ל חייבת להגיע לבחינת המטופל? האם במידה ומטופל לא ידע על אפשרות לבצע את הניתוח במקום אחר חוץ מישראל, קיימת כנגד הרופאים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח? 

התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית... האם ביצוע ההרדמה לצורך הניתוח נעשה ללא קבלת הסכמה מדעת? 

כל חולה זכאי לקבל מרופאיו פירוט מלא לגבי סיכונים לפני טיפול או ניתוח. האם רופאים אשר לא סיפרו למטופל לגבי סיכון נדיר חייבים בפיצויים בגין רשלנות רפואית? 

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,