www.rashlanut-refuit.org

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

ע"א 754/05 לבנה לוי נ' מרכז רפואי שערי צדק


תביעות רבות בגין רשלנות רפואית בלידה מוגשות מדי שנה לפתחן של הערכאות המשפטיות בישראל. הנזקים הקשים אשר עלולים להיגרם להורים ו/או לילדיהם בגין רשלנות בהריון ובלידה, הופכים תביעות אלה גם לתביעות בהן סכום הפיצויים אשר נפסק לטובת התובעים (עם מתן פסק דין לטובתם) יכול להיות גבוה באופן משמעותי. להלן מאמר אשר יעסוק בפיצויים בגין רשלנות בלידה, אך להורה כניזוק משני.


ראשית, יש להבין כי תביעות בגין רשלנות בלידה או בהריון מוגשות על ידי ההורים, אך בשמם של הילדים. דהיינו, התביעה מוגשת בדרך כלל בשמו של הילד וזאת בעבור ההוצאות הרפואיות, העזרה הסיעודית, הפסדי השכר בשנים האבודות וכדומה. לעיתים, ההורים יכולים לטעון לפיצויים באופן אישי מתוקף היותם ניזוקים משניים. אחד מפסקי הדין "המפורסמים" בעניין זה ניתן בע"א 754/05 לבנה לוי נ' מרכז רפואי שערי צדק.


נשלחה להסתובב וחזרה עם עובר מת ברחמה


במקרה זה, בית המשפט עסק בתביעת רשלנות רפואית בטיפול באישה בהריון בשבוע ה-40. בעקבות הרשלנות הרפואית הנ"ל, נטען כי ההריון הסתיים בלידת עובר מת. ההורים הגישו תביעה בגין המקרה כנגד בית החולים והרופאים אשר טיפלו בתובעת. התובעת במקרה דנן הגיעה לבית החולים כאשר היא נמצאת בשבוע ה-40 להריונה. הלידה התעכבה והרופאים שלחו את התובעת "להסתובב" על מנת לקדם את בוא היילוד. שלוש שעות לאחר מכן, כאשר התובעת חזרה לחדר מיון יולדות, נערכה לה בדיקה לדופק עוברי ונמצא כי דופק העובר נדם. ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה - גם בשם העובר וגם בשמם כניזוקים משניים.


בית המשפט קבע כי הצוות הרפואי "חרג מהנוהל הרפואי המחייב" ועל כן עסקינן ברשלנות רפואית. קביעה זו התבססה למעשה על שני ממצאים מרכזיים. ראשית, העובדה כי התובעת לא קיבלה "אישור המתנה" העידה על כך שלא הובהרה לה החובה שעליה לשוב בתוך שעתיים לבדיקה בחדר המיון (כפי שחייבו בזמנו הוראות משרד הבריאות). שנית, נקבע כי הרופאים התרשלו בהקפדה על רישום רפואי מדויק אודות זמני ההמתנה.

 

עוד מאמרים בנושא:
מצוקה עוברית בהריון עקב רשלנות רפואית באבחון, כיצד ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית במתן גלולות למניעת הריון, מתי תוגש תביעה?
הריון מחוץ לרחם רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה - לא כל מום הוא רשלנות בהריון
תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון


במקרה זה, נקבע בפסק הדין, מותו של העובר נבע בשל היחנקותו מחבל הטבור שנכרך סביב צווארו. הרופאים טענו כי הרשלנות הרפואית, ככל שהייתה, לא קיימה קשר סיבתי עם מות העובר. דהיינו, ההסתובבות של האישה בחוץ לא גרמה לחבל הטבור לחנוק את העובר. מנגד, ההורים טענו כי אם האישה הייתה נשארת תחת השגחה, סביר להניח שהיה ניתן למנוע את המקרה מלכתחילה. בית המשפט בחן את המקרה וקבע כי מדובר למעשה במעין "עמימות עובדתית". אי לכך, נקבע כי יש לבחון את התיעוד הרפואי אשר נערך על ידי הרופאים.


בעניין זה, בית המשפט מצא פגם בהתנהלות הרופאים אשר תיעדו באופן לקוי את המקרה וגרמו לפגיעה ביכולתה של התובעת להוכיח טענותיה. אי לכך, נקבע כי יש להעביר את נטל הראיה לפתחם של הרופאים, ועליהם להוכיח כי אכן לא התקיים הקשר הסיבתי שהיה בו כדי לקבל את התביעה. הנתבעים לא הרימו את הנטל הנ"ל והתביעה התקבלה.


ניזוק עיקרי וניזוק משני


הניזוק העיקרי במקרה דנן היה כמובן העובר אשר נפטר כתוצאה מהרשלנות הרפואית. עם זאת, הוריו של ניזוק זה היו ללא ספק ניזוקים משניים. ניזוק משני הינו ניזוק אשר נפגע כתוצאה מפגיעה באחר. במקרה דנן, התובעת טענה כי בשל קרבתה לעובר היא הייתה ניזוקה משנית. בית המשפט קבע אפוא כי יש לפסוק לאישה פיצויים בגין הנזק המשני וזאת על בסיס ראש נזק לא ממוני בגין כאב, סבל ואובדן הנאות החיים. בעניין זה, בית המשפט התייחס לארבעת התנאים הקבועים מבחינת ניזוק משני בהלכה המנחה – הלכת אלסוחה:


1. מדובר בקרוב משפחה מדרגה ראשונה.
2. הניזוק המשני התרשם מהנזק באופן ישיר.
3. בין הניזוק העיקרי לניזוק המשני הייתה מידת קרבה נכבדת במקום ובזמן.
4. לניזוק המשני נגרמה פגיעה נפשית חמורה.


בית המשפט קבע כי במקרה לבנה לוי התקיימו שלושת התנאים הראשונים אך התנאי האחרון, אשר דורש פגיעה נפשית חמורה עד כדי מחלת נפש, התקיים באופן חלקי בלבד. עם זאת, נקבע כי התובעת זכאית לפיצויים גם בגין הפגיעה הנפשית "הקלה", ויש לפסוק לטובתה פיצויים בסך רבע מיליון שקלים בגין "אובדן פרי בטן".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?