www.rashlanut-refuit.org

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

בית המשפט נדרש לדון בתביעה שהוגשה על ידי אם ובנה, הסובל משיתוק מוחין בעקבות לידתו, כנגד בית החולים "סורוקה" בב"ש. התובעים טענו כי היות וההיריון הוגדר כהיריון בסיכון, ואי לכך מדובר בלידה שעלולה להיות לידה שבה יתרחש "פרע כתפיים" (כפי שבאמת אירע בפועל), על בית החולים היה מוטל להציב בחדר הלידה רופא מיומן ובכיר.

 

בית החולים טען לעומתם כי המיילדת הראשית בחדר הלידות הייתה אוטוריטה מקצועית דיו על מנת להתמודד עם האירועים. לדידו של ב"כ בית החולים, כל הכשלים במהלך לידתו של התובע נבעו מטעויות אנוש מצערות אך לא מהתנהלות רשלנית אשר נבעה החוסר ניסיון. האם אכן מדובר בטעויות אנוש, כטנעת בית החולים, או שמא עסקינן במקרה נוסף של רשלנות בלידה?

 

רופא מומחה בחדר הלידה - האם חובה ואימתי?


השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה, מתמחה או כל רופא אחר, איננה שאלה פשוטה כלל ועיקר. שאלה זו נבחנת בכל מקרה לגופו, ומהווה למעשה את האיזון בין זכותו הלגיטימית של החולה לקבל טיפול מרופא מיומן ובכיר, לבין מגבלות התקציב, המשאבים והעומס אשר מכתיבים את סדר יומם של הרופאים בבתי החולים.


בית המשפט כבר הכיר בעבר בזכותו של החולה לקבל טיפול רפואי מאיש מקצוע המחזיק בכישורים הנדרשים למתן הטיפול הנאות, ולא ניתן לגרוע מזכות בסיסית זו כהוא זה. עם זאת, יש לציין כי רצונו זה של החולה, אינו ניתן תמיד לסיפוק ואין הוא מתחייב בכל טיפול וטיפול.

 

מקרה של היריון בסיכון מחייב נוכחות מומחה


בית המשפט במקרה דנן קבע, לאחר בחינת הראיות שהוצגו בפניו, כי בנסיבות העניין היה מקום לבצע את הלידה בנוכחות רופא מומחה. ההסתפקות של בית החולים במיילדת בלבד, מקום שמדובר בהריון בסיכון (עובר גדול, סוכרת הריונית, עליית משקל של האם במהלך ההיריון ועוד), היווה רשלנות רפואית כלפי המטופלת ועוברה. השופטים קבעו כי לא זו אף זו – במידה והוחלט על ביצוע לידה וגינאלית, בהתחשב במעקב אחרי ההיריון, מן הראוי שבזמן הלידה יהא נוכח הרופא האחראי.


בלידה נרתיקית של יילוד שבה קיים חשש ל"פרע כתפיים", המצדיק שיקול דעת קליני, נדרשת נוכחות רופא מיומן. בלידה מעין זו לרופא מיומן יש ערך מוסף והוא ניסיונו הרב המקנה לו יתרון בשיקול דעת ובקבלת החלטות במצבי לחץ ובנקיטת אמצעי זהירות מיוחדים.

 

במילים אחרות - ההחלטה על ביצוע לידה נרתיקית נעשתה למרות הסיכון המוגבר להתרחשות ’פרע כתפיים’, וזאת מתוך הערכה שהסכנות האורבות ליולדת מביצוע ניתוח קיסרי גבוהות מסיכון התרחשות "פרע כתפיים". אי לכך היה מתבקש שהצוות הרפואי יתייחס אל הלידה הצפויה במשנה זהירות, תוך היערכות מיוחדת.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?