www.rashlanut-refuit.org

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

בית המשפט נדרש לדון בתביעה שהוגשה על ידי אם ובנה, הסובל משיתוק מוחין בעקבות לידתו, כנגד בית החולים "סורוקה" בב"ש. התובעים טענו כי היות וההיריון הוגדר כהיריון בסיכון, ואי לכך מדובר בלידה שעלולה להיות לידה שבה יתרחש "פרע כתפיים" (כפי שבאמת אירע בפועל), על בית החולים היה מוטל להציב בחדר הלידה רופא מיומן ובכיר.

 

בית החולים טען לעומתם כי המיילדת הראשית בחדר הלידות הייתה אוטוריטה מקצועית דיו על מנת להתמודד עם האירועים. לדידו של ב"כ בית החולים, כל הכשלים במהלך לידתו של התובע נבעו מטעויות אנוש מצערות אך לא מהתנהלות רשלנית אשר נבעה החוסר ניסיון. האם אכן מדובר בטעויות אנוש, כטנעת בית החולים, או שמא עסקינן במקרה נוסף של רשלנות בלידה?

 

רופא מומחה בחדר הלידה - האם חובה ואימתי?


השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה, מתמחה או כל רופא אחר, איננה שאלה פשוטה כלל ועיקר. שאלה זו נבחנת בכל מקרה לגופו, ומהווה למעשה את האיזון בין זכותו הלגיטימית של החולה לקבל טיפול מרופא מיומן ובכיר, לבין מגבלות התקציב, המשאבים והעומס אשר מכתיבים את סדר יומם של הרופאים בבתי החולים.


בית המשפט כבר הכיר בעבר בזכותו של החולה לקבל טיפול רפואי מאיש מקצוע המחזיק בכישורים הנדרשים למתן הטיפול הנאות, ולא ניתן לגרוע מזכות בסיסית זו כהוא זה. עם זאת, יש לציין כי רצונו זה של החולה, אינו ניתן תמיד לסיפוק ואין הוא מתחייב בכל טיפול וטיפול.

 

מקרה של היריון בסיכון מחייב נוכחות מומחה


בית המשפט במקרה דנן קבע, לאחר בחינת הראיות שהוצגו בפניו, כי בנסיבות העניין היה מקום לבצע את הלידה בנוכחות רופא מומחה. ההסתפקות של בית החולים במיילדת בלבד, מקום שמדובר בהריון בסיכון (עובר גדול, סוכרת הריונית, עליית משקל של האם במהלך ההיריון ועוד), היווה רשלנות רפואית כלפי המטופלת ועוברה. השופטים קבעו כי לא זו אף זו – במידה והוחלט על ביצוע לידה וגינאלית, בהתחשב במעקב אחרי ההיריון, מן הראוי שבזמן הלידה יהא נוכח הרופא האחראי.


בלידה נרתיקית של יילוד שבה קיים חשש ל"פרע כתפיים", המצדיק שיקול דעת קליני, נדרשת נוכחות רופא מיומן. בלידה מעין זו לרופא מיומן יש ערך מוסף והוא ניסיונו הרב המקנה לו יתרון בשיקול דעת ובקבלת החלטות במצבי לחץ ובנקיטת אמצעי זהירות מיוחדים.

 

במילים אחרות - ההחלטה על ביצוע לידה נרתיקית נעשתה למרות הסיכון המוגבר להתרחשות ’פרע כתפיים’, וזאת מתוך הערכה שהסכנות האורבות ליולדת מביצוע ניתוח קיסרי גבוהות מסיכון התרחשות "פרע כתפיים". אי לכך היה מתבקש שהצוות הרפואי יתייחס אל הלידה הצפויה במשנה זהירות, תוך היערכות מיוחדת.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?