www.rashlanut-refuit.org

באילו מקרים ניתן להפסיק את ההריון?

הפסקת הריון מותרת על פי חוק שנתקבל בכנסת בשנת 1977. החוק מפרט את המצבים בהם מותר לבצע הפסקת הריון:

  • כאשר האישה למטה מגיל הנישואין (עד 18), או מלאו לה 40 שנה ויותר.
  • ההריון נובע מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי, או מיחסי גילוי עריות, או שלא מנישואין.
  • הולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי.
  • המשך ההריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום לה נזק גופני או נפשי.

 

ביצוע הפסקת הריון, (בהתאם לסעיפים האלה) טעון אישור של ועדה להפסקת הריון והוא ניתן לבצוע רק במוסדות רפואיים שהוכרו לכך ע"י משרד הבריאות. לא תאושר הפסקת הריון כאשר הבקשה אינה תואמת את אחד הסעיפים שהוזכרו. שימו לב, אי הפניה לועדה להפסקת הריון, למרות מומים מאובחנים בעובר, או בגין אי אבחון מומים אלו, עלולה להיות רשלנות בהריון.


הרכב הועדה:


על פי החוק מונה הועדה 3 חברים – שני רופאים ועובדת סוציאלית. בכל הרכב שכזה חייבת להיות לכל הפחות אישה אחת. הועדה תאשר את הבקשה רק לאחר שנמצא כי לפחות אחד מארבעת הסעיפים שהוזכרו תקפים ולאחר שהאישה הפונה לועדה הביעה את הסכמתה המודעת, באישור חתימתה,
לביצוע הפסקת ההריון.


הפסקת הריון מעבר לגיל של 23 שבועות דורשת אישור של ועדה מיוחדת אליה רשאים
להפנות חברי הועדה הרגילה (ראה להלן).


כיצד פונים?


כל אישה בהריון רשאית לפנות לוועדה להפסקת הריון. ניתן לפנות לכל ועדה בבתי החולים
המפורטים בהמשך.


דרך עבודתה של הועדה ומועדי התכנסותה שונים בכל אחד מבתי החולים (רצוי להתקשר
טלפונית ולקבל מידע והכוונה מדויקים). בבתי החולים פועלת הועדה בדרך כלל במסגרת מרפאת הנשים (במרפאת החוץ). ועדות פועלות גם במספר מרכזים לבריאות האישה בקהילה.


בעת הפניה לועדה על האישה להצטייד בתעודת זהות, בתשובת בדיקת האולטרסאונד המתעדת
את גיל ההיריון, במסמכים רפואיים מתאימים אחרים ובאמצעי תשלום עבור פתיחת תיק.

הטיפול בפניות המגיעות לועדה

 

עם ההגעה לבית החולים האישה מופנה ע"י מזכירת הועדה לעובדת הסוציאלית של הועדה לשיחה במסגרתה מוסברים ומובהרים ההליכים לאישור הבקשה, ניתן יעוץ על פי הצורך לגבי קשיי ההחלטה עצמה או בעיות הנלוות למצב. במקרים מתאימים תיבדקנה במשותף אפשרויות למציאת פתרון אחר.
לאחר מכן האישה מופנית לוועדה בה משתתף תמיד רופא מומחה אשר מסביר את תהליך הפסקת ההריון על שלביו השונים, את השיטות האפשריות ואת הסיבוכים אשר עלולים להיות כרוכים בפעולה. לאחר אישור הועדה ובתום השיחה האישה מתבקשת לחתום על הסכמה לבצוע הפסקת ההריון ועל כך שקיבלה הסבר מפורט ומובן טרם חתימתה. הרופא מאשר בכתב את חתימתה.


במקרה בו לא תאושר הפסקת ההיריון מחובת הועדה לאפשר לה להופיע לפניה ולמסור את הסתייגויותיה.


החלטת הועדה נמסרת בד"כ מיידית, ומפרטת את הסעיף בחוק לפיו אושרה הפסקת ההריון.

 

חשוב לדעת


כל המידע והמסמכים המתייחסים לבקשות המופנות לוועדה לדיוניה ולהחלטותיה הם סודיים וחסויים. לאחר שאישרה הועדה את הפסקת ההיריון האישה מופנית על ידה לביצוע הפעולה באותו בית החולים או במוסד רפואי מוכר אחר הרשאי לפי החוק לעשות כן.


לידיעתך:


ביצוע הפסקת הריון כרוך בתשלום או בהצגת התחייבות כספית מקופת החולים המבטחת. האישה זכאית לביצוע הפסקת הריון על חשבון הקופה המבטחת , כולל התשלום לוועדה להפסקת הריון (במידה והפסקת ההריון אושרה ע"י ועדה ובוצעה במוסד רפואי מוכר בהתאם לחוק העונשין 1977) במקרים הבאים:

 

  • נערות עד גיל 18.
  • ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי או מגילוי עריות.
  • העובר עלול להיות בעל מום גופני או נפשי.
  • המשך ההריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום לה נזק גופני או נפשי.

התיעצות עם מומחים לפני ביצוע הפסקת ההריון באם הסיבה לבקשת האישור להפסקת הריון נובעת מהחשש כי הולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי (סע' 3 לחוק) או משום שההריון מהווה סכנה לחיי האישה או לגרום לה נזק גופני או נפשי (סעיף 4 לחוק) יש באפשרותה להתייעץ עם מומחים אליהם ניתן לפנות באמצעות הרופא המטפל או באמצעות הועדה.


ועדות על-אזוריות להפסקת הריון בהריונות מעל שבוע 23 בועדות להפסקת הריון הדנות בבקשות להפסקת הריון מהשבוע ה- 23 ואילך של ההריון.


פועלות 6 ועדות על אזוריות מורשות לכך במרכזים הרפואיים הבאים:


מרכז רפואי רמב"ם – חיפה
מרכז רפואי בלינסון – פתח תקווה
מרכז רפואי ע"ש שיבא – תל-השומר
מרכז רפואי ע"ש סוראסקי – איכילוב תל-אביב
מרכז רפואי הדסה "עין כרם" – ירושלים
מרכז רפואי סורוקה – באר שבע


מינוי חברי הועדה נעשה ע"י מנכ"ל משרד הבריאות.


דרכי הפניה:


באמצעות הועדות הרגילות להפסקת הריון בבתי החולים המורשים (התשלום עבור הועדה יגבה בבית החולים שדן בהפסקת ההריון ויועבר לועדה העל אזורית).


באמצעות רופא הנשים המטפל ניתן להפנות אישה הרה לכל ועדה על אזורית (לא מותנה באזור המגורים). הפעולה תתבצע במחלקת נשים של בית החולים העל אזורי בו תתקבל ההחלטה.


תכנון משפחה ויעוץ גנטי

 

לאחר הפסקת ההריון חשוב לפנות ליעוץ והכוונה בנושא תכנון משפחה, מניעת הריון בלתי רצוי ויעוץ גנטי (במידה ונדרש) לפני ההריון הבא. ניתן להתיעץ בנושא במרפאות הנשים בבתי החולים הציבוריים, בקופות החולים בקהילה ובתחנות לבריאות ותכנון המשפחה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

משרד הבריאות רואה בחומרה את הפרסומים לאור העובדה, כי הם מתפרסמים על ידי אנשים המזדהים כמומחים לנושא בעוד שאין להם תוקף מקצועי הנשען על עובדות ומדע... 

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מרכישה ושימוש בתוסף תזונה בשם "הרבא גרא" 100% צמחים סיניים טבעיים... 

במסגרת הערכה מחודשת ובהתאם להחלטות ה- FDA ו-MHRA, הוחלט לשנות את תנאי השיווק ואופן השימוש של התכשירים נגד צינון ו/או שיעול, הניתנים דרך הפה... 

לקראת פתיחת שנת הלימודים, התקיימה הערכת מצב בהשתתפות סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, שר החינוך גדעון סער ונציגי המשרדים... 

בעקבות אזהרה שהוציאה רשות המזון והתרופות של ארה"ב (ה-FDA) מפני שימוש ב"סיגריות אלקטרוניות", החליט משרד הבריאות שלא לאשר יותר יבוא של סיגריות אלקטרונית, גם כאלה שאינן מכילות ניקוטין... 

הפסקת הריון מותרת על פי חוק שנתקבל בכנסת בשנת 1977. החוק מפרט את המצבים בהם מותר לבצע הפסקת הריון... 

שירותי בריאות כללית (אשר במסגרתם פועל בית החולים "קפלן") והרופאים הנתבעים, תלו את הגנתם בממצאי ועדת חקירה של משרד הבריאות אשר מונתה לחקור את הנושא... הועדה קבעה כי לא הייתה רשלנות ובעקבות כך הגישה המשפחה ערעור לבית המשפט... 

האם משרד הבריאות יהיה אחראי גם על רשלנות רפואית במכוני יופי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...