www.rashlanut-refuit.org

אי גילוי תסמונת דאון למרות מעקב הריון צמוד, האם רשלנות?

אי גילוי תסמונת דאון למרות מעקב הריון צמוד, האם רשלנות?

התפתחות הרפואה בשנים האחרונות מאפשרת כמעט באופן וודאי לאבחן תסמונת דאון עוד במהלך ההריון. כיום, נשים הרות עוברות שורה ארוכה של בדיקות אשר מטרתן לבדוק מומים כלשהם בעובר לרבות תסמונת דאון. מיותר לציין כי לידה של ילד הלוקה בתסמונת הקשה מטילה על המשפחה קושי רב וכן עוגמת נפש מרובה. אי לכך, במקרים בהם התסמונת מאובחנת בזמן ההריון, על פי רוב תבוצע על ידי ההורים הפלה מלאכותית יזומה. להלן דוגמא למקרה בו תביעה אשר הוגשה בגין הולדה בעוולה לאור לידה עם תסמונת דאון נדחתה בבית המשפט המחוזי.


תיאור מהלך ההריון:

 

  • שבוע 8 – פניה לרופא משפחה לשם אישור ההריון על ידי תוצאות בדיקת דם.
  • שבוע 16 – פניה לד"ר ב' אשר הפנה את האם לבדיקת חלבון עוברי. תוצאות החלבון העוברי הצביעו על סיכון לתסמונת דאון בשיעור של 1:535 לפי הבדיקות ו-1:375 לפי הגיל. שלושת הבדיקות נקבעו בתחום הנורמה ונקבע כי הסיכון לתסמונת דאון נמוך מהסיכון לאישה בגיל 35. יחד עם זאת, הרופא אשר ערך את הבדיקה המליץ על פניה לרופא המטפל לטיפול וייעוץ לא יאוחר מהשבוע ה-20.
  • שבוע 22 – האם פונה לד"ר ב' ומופנית לבדיקת סקירת מערכות. הבדיקה מבוצעת במכון מור כעבור שבועיים.
  • שבוע 24 – ד"ר א', אשר מבצע את בדיקת סקירת המערכות. מוצא כי כליות העובר קטנות וממליץ על מעקב וסריקה מכוונת. כעבור מספר ימים האם שבה לביקור אצל ד"ר ב' אשר מפנה אותה לקירת מערכות מכוונת. בכתב הפניה נאמר "כדי להרגיע את האישה".
  • שבוע 25 – מבוצעת סקירת מערכות מכוונת על ידי ד"ר ג'. בבדיקה נמצא כי עצם הירך של העובר קטנה מגיל ההריון ומתאימה לשבוע 24. כמו כן, קיבתו של העובר הייתה קטנה אף היא. בשל מנח ומצג עמוד השדרה נצפו בחלקו העליון בלבד. ד"ר ג' סיכם את הבדיקה בקובעו כי יש לשאול את הרופא המטפל בנוגע לביצוע קריוטיפ (בגין עצם ירך קטנה ביחס לגיל הריון), אקו לב עובר (לסימני איס"ק לב). ביקורת בעוד שבועיים להדגמת הקיבה ועמוד השדרה.
  • שבוע 27 – האם פונה לד"ר ב' ונשלחת על ידו לביצוע בדיקת אקו-לב עובר והשלמת סקירת מערכות. בהפניה נכתב "הריון נורמאלי". הבדיקות הנוספות לא בוצעו על ידי האם.
  • שבוע 35 – האם שבה לד"ר ב' בגין אנמיה חזקה ממנה סבלה והופנתה לטיפול בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. האם עוברת שלושה טיפולים וכשלושה ימים לאחר הטיפול האחרון נולד הילד כאשר הוא לוקה בתסמונת דאון.


בית המשפט בחן את התנהלותם של הרופאים במקרה דנן וקבע כי לא נפלה רשלנות בהריון באופן הטיפול באם. אי לכך, תביעתם של האם ובנה בגין הולדתו של הילד בעוולה נדחתה. לדוגמא, האם ובנה טענו כי תוצאות הבדיקה במכון מור בשבוע ה-24 להריון היו צריכות להדליק אצל הרופאים נורה אדומה ולהורות על הצורך להפנות האישה לבדיקת דיקור מי שפיר. עם זאת, בית המשפט בחן את חוות הדעת הרפואית אשר הוצגה בפניו וקבע כי תוצאות הבדיקה במכון מור היו "בגבולות הנורמה".

 

עוד פסקי דין בנושא:
הריון מרובה עוברים ולידה עם תסמונת דאון - האם רשלנות בהריון?
מהו המשקל שיש לרמת תסמונת הדאון במסגרת תביעה בגין הולדה בעוולה?
האם הרופאים התרשלו באבחון תסמונת דאון במהלך ההריון?
סירוב ביצוע דיקור מי שפיר - תסמונת דאון שמהווה הולדה בעוולה?

 

נקבע כי הממצאים אשר נמצאו בבדיקה זו, ירך קצרה וריאות קטנות, לא הצדיקו ו/או חייבו הפניה לדיקור מי שפיר. בית המשפט הוסיף וציין כי דיקור מי שפיר הינה בדיקה מסוכנת אשר נשים נשלחות לבצע אותה רק במקרים בהם קיים חשש ממשי מפני תסמונת דאון. במקרה דנן, בעקבות התוצאות ה"לכאורה חריגות" האישה הופנתה לבדיקות מסוכנות פחות אשר היו יכולות לפזר את מסך הערפל הרפואי בנוגע לסיכוי לתסמונת דאון (קריוטיפ ואקו לב עובר). בית המשפט מצא בכך התנהלות ראויה מבחינת הרופאים אשר בדקו את האישה במהלך ההריון.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,