www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

האם על רופא אשר מפנה חולה לבדיקה רפואית שעלולות להיות לה השלכות הרות משקל לגבי מצבו הבריאותי של המטופל, חייב במעקב אחר ביצוע הבדיקות? האם במקרים בהם רופא מפנה מטופל לעריכת בדיקה הכרחית, אך אינו בודק את ביצועה הלכה למעשה, קיימת עילה לתביעה כנגדו בגין רשלנות רפואית באבחון מחלה?


בית המשפט נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה על ידי אישה לאחר הריונה הראשון, שטענה כנגד קופת חולים מכבי בעוון רשלנות רפואית בהריון. התובעת טענה כי אי הפנייתה לבדיקת Coombs במהלך ההריון הסבה לה נזקים עתידיים כבדים.  קופת החולים טענה שהתובעת הופנתה לעריכת הבדיקה אך לא ביצעה אותה הלכה למעשה. האם היה על הרופאה לוודא את ביצוע הבדיקה, או שמא מדובר באחריותה של התובעת (אשם תורם)?

 

מהו חיסון ה Anti-D ומהי חשיבותה של בדיקת Coombs?


התובעת הינה בעלת סוג דם בעל גורם Rh שלילי, וסוג דמו של עוברה אובחן כבעל גורם Rh חיובי. לפי המקובל ניתן חיסון Anti-D לנשים הרות שבדמן גורם Rh שלילי, בשבוע ה-28 להריונן (שאז עדיין לא ידוע אם בדמו של העוּבּר גורם Rh חיובי או שלילי). אם נמצא בדמו של הייִלוד גורם Rh חיובי, ניתן לנשים אלו חיסון Anti-D נוסף בתוך 72 שעות מן הלידה (קראו גם על רשלנות בלידה).

 

לעיתים אין באפשרותו של חיסון ה Anti-D להועיל לאישה, כאשר בגופה כבר התפתחו נוגדנים כנגד דמו של העובר (שכן מדובר בדם מסוג שונה), ועל מנת לבחון סוגיה זו נערכת לאישה בדיקת Coombs.

 

החיסון לא ניתן לאחר השבוע ה-32, מחשש להיפרדות שליה ולסיבוכים גניקולוגיים אחרים. אם לא ניתן החיסון במועד, ונוצרו נוגדנים אצל האם, הרי שאלו יישארו בגופה גם בהריונות הבאים. במובן זה הנזק לאם הוא חסר תקנה - שכן מעתה, בכל הריון, יהיו העוברים נתונים בסכנה לסבול מאנמיה.

 

הרופאה לא הסבירה למטופלת את חשיבות הבדיקה


בית המשפט קבע כי הרופאה לא הוכיחה כל הפניה לעריכת הבדיקה נשוא התובענה בבית המשפט. עם זאת, השופטת פסקה כי גם במקרה ונעשתה הפניה רלבנטית, הרופאה התרשלה במעקב אחר ביצועה הלכה למעשה. לדבריה של השופטת, מדובר בבדיקה קריטית לעתיד בריאותה של המטופלת וילדיה הבאים (מדובר באישה חרדית בהריונה הראשון), ועל כן הייתה מוטלת על הרופאה חובה מיוחדת לבחון האם בוצעה הבדיקה או לאו.


מן הפסיקה ידוע כי על הרופא המטפל מוטלת חובה למסור לחולה את המידע הנוגע למצבו ולמשמעותו של הטיפול שהוא עתיד לעבור. מסירת המידע הינה תנאי לקבלת הסכמתו של החולה לביצוע הטיפול הרפואי, כהוראת סעיף 13 לחוק זכויות החולה, כאשר רופא שולח מטופל לביצוע בדיקה זו או אחרת, חובה עליו להסביר לחולה באופן ברור ככל האפשר, בהתחשב בנסיבות הספציפיות של המטופל ושל הבדיקה האמורה, את מהות הבדיקה, חשיבותה והסיכונים העלולים להיגרם בעטיה.

 

הסבר זה נדרש לא רק לשם קבלת הסכמה מדעת לביצוע הבדיקה, אלא גם בכדי לאפשר לחולה להיות שותף מושכל בהליך קבלת ההחלטות בעניינו, ולסייע בידו לקחת אחריות על בריאותו שלו. ללא הסבר זה, גם המטופל האחראי ביותר אינו מסוגל לקחת אחריות אמיתית על מצבו הבריאותי והטיפול בו.

 

לא נערך מעקב אחרי ביצוע הבדיקה


במקרה דנן הרופאה נמנעה גם ממעקב כנדרש. התובעת הלינה כי אף אם פעלה לפי גרסתה-שלה והפנתה אותה לבדיקה, הרי שנהגה בדרך של ’שגר ושכח’. לטענתה - הרופאה לא טרחה לוודא כי הבדיקה אכן נעשתה, לא התעניינה בתוצאותיה וממילא לא התריעה על אי-עשייתה. מנגד טענה מכבי כי בשבוע ה-25 שבו הפנתה הרופאה את התובעת באופן סטנדרטי לביצוע הבדיקה, לא היה אלמנט של דחיפות ומטעם זה לא היה מקום להתראה.

 

לטענת מכבי, אילו הייתה התובעת שבה לביקורת בשבוע ה-31, כפי שהתבקשה לעשות, היה מתברר לרופאה שבדיקת Coombs לא נערכה.

 

עם זאת, בית המשפט קבע כי רופא לא יכול להיתלות בטענה כי נמנע ממעקב בהסתמכו על אחריותו של המטופל. כל אימת שלא מילאה אחר חובתה ליתן למטופלת הסבר בסיסי סביר לגבי הטיפול וחשיבותו, משלא ניתן לתובעת כל הסבר על טיבה של בדיקת ה-Coombs ולא על הסכנות הצפויות מאי-מתן חיסון D-Anti ומן המחלה ההמוליטית, לא הועברה אליה אחריות.

 

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: נמוש כבד, בדיקת הריון, הסרת קעקוע, בדיקה גניקולוגית, בלוטות לימפה, תשניק, סהרון, בלוטת התריס,