www.rashlanut-refuit.org

חיבור למוניטור בהריון, באילו מקרים תוגש תביעת רשלנות רפואית?

חיבור למוניטור בהריון, באילו מקרים תוגש תביעת רשלנות רפואית?

מוניטור הוא אמצעי רפואי טכני המיועד להערכת דפיקות לב העובר והערכת הצירים אצל היולדת. המכשיר מבוסס על גלי קול ולא פועל על קרינה ולכן לא מזיק לעובר. תנועת הלב של העובר גורמת לשינוי בתדר גלי הקול, והרישום מתבצע. במקרה שרישום המוניטור לא מצליח, או כאשר עולה חשד למצוקה עוברית, יש לערוך ניטור ישיר.


במוניטור פנימי נעשה שימוש במצבים של סיכון אפשרי לעובר ובמקרים שיש קושי משמעותי לאתר את הדופק העוברי, והוא מאפשר יותר תנועתיות ליולדת ונחשב למדויק מאד. רשלנות רפואית בחיבור למוניטור בהריון, יכולה לבוא לידי ביטוי חיבור לקוי למוניטור, אי אבחון מצוקה עוברית, התמודדות לקויה עם מצב של מצוקה עוברית ועוד.


במקרה שנגרם נזק ליולדת או לעובר ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית. התובעים נדרשים להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית והחומר הרפואי את מעשה הרשלנות, הנזק והקשר סיבתי בין הרשלנות והנזק. הרשלנות נבחנת לפי מבחן הרופא הסביר, כאשר נטל ההוכחה מוטל על התובעים, עם זאת, כאשר אין רישומים רפואיים מסודרים ומלאים לגבי ההיריון או הליך הלידה, נטל ההוכחה לכך שלא הייתה רשלנות עוברת לכתפי הנתבעים.


האם לידה ללא חיבור למוניטור גרמה לנזק? 


תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון הוגשה לבית המשפט המחוזי בעקבות לידה של תינוק הסובל משיתוק מוחין. היולדת הגיע לבית החולים כאשר היא במצב של "הריון עודף", שבועיים לאחר מועד הלידה המתוכנן. על פי רישומי בית החולים, וגיליונה של היולדת, התובעת אושפזה במשך שבועיים תוך מעקב רצוף ומקצועי עד ללידה.


התינוק נולד באמצעות לידת וואקום כאשר הוא ללא סימני חיים והרופאים ערכו ניסיונות החייאה ביילוד במשך כ-10 דקות. לאחר שניסיונות אלו הניבו פרי והתינוק החל לנשום בכוחות עצמו, הוא הועבר למחלקת פגים בבית החולים.


ההורים טענו כי האם חוברה במהלך אשפוזה למכשיר מוניטור אלקטרוני אשר היה אמור לבדוק דחיפות צירים, דופק העובר ועוד. בית החולים טען לעומתם כי מאחר שמדובר באירוע שאירע בשלהי שנות ה-80, לא היה בבית החולים די מכשירי מוניטור בכדי לעקוב אחר הלידה באמצעות מכשיר זה.


האם לא העידה במהלך המשפט לגבי החיבור למכשיר המוניטור, וטענה שאין היא זוכרת את פרטי האשפוז, כיום, לאחר שנים רבות. בית המשפט המחוזי דחה טענה זו של האם וקבע כי החיבור למוניטור מהווה פעולה שיש אפשרות לזכור אותה. השופטים קבעו כי אם האם אינה זוכרת "אירוע כה מהותי בתיק", לא ניתן לצפות מהרופאים לזכור אותו. לפיכך, לא היה מנוס מלהתבסס בעיקר על הרישומים הרפואיים בכל הנוגע לסוגיה זו.


בית המשפט התייחס גם למספר מכשירי המוניטור שהיו באותה התקופה בבית החולים. בית החולים טען, בהתבסס על עדויותיהם של הרופא המיילד, האחות אשר בדקה את האם עם קבלתה בבית החולים, ופרופסור שהיה מתמחה במחלקת יולדות בתקופה הרלוונטית, כי באותן השנים היה במחלקת היולדות בבית החולים מכשיר מוניטור אחד בלבד.


בני המשפחה טענו כי בבית החולים בירושלים היו באותה התקופה מספר מכשירי מוניטור, ועל כן אין לקבל את טענות בית החולים בנוגע למספר המכשירים בתקופה נשוא התובענה. עם זאת, טענה זו של התובעים התבססה על השערה בלבד, בהתאם לכמות הלידות באותה התקופה בבית החולים. בית המשפט המחוזי דחה טענה וקבע כי היא "לא הוכחה על רקע המקובל והסביר באותה התקופה". בית המשפט קיבל את טענת בית החולים, לפיה הכנסת מכשירי המוניטור לחדרי הלידה והשימוש בהם היה באותה העת עדיין בחיתוליו.


האם הייתה חובה לחבר את היולדת למוניטור?


בית המשפט בחן את טענת בני המשפחה שלפיה גם אם היה רק מוניטור אחד במחלקה, היה צורך לעשות בו שימוש בלידה הנדונה. לטענת התובעים, לא ברור מדוע היולדת נשלחה למספר בדיקות מוניטור בימי האשפוז טרם הלידה ודווקא במהלך הלידה לא ניתנה כל הוראה לחברה למכשיר. 

בית המשפט ציין תחילה כי יש לבחון טענה זו של התובעים על רקע המקובל והסביר באותה התקופה וקיבל את טענת בית החולים לפיה השימוש באותה התקופה במכשירי מוניטור לא היה שגור ושכיח. מעדויותיהם של עובדי בית החולים באותה התקופה עלה כי רובן המכריע של הלידות לא נוטרו והשימוש במוניטור היה שמור רק למקרים של יולדות עם מצב פתולוגי. בסופו של דבר בית המשפט קבע עוד כי העובדה שהאם לא חוברה למוניטור, בשים לב לפרקטיקה הנהוגה בתקופה הרלוונטית, אינה מבססת רשלנות מטעם בית החולים.  
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?