www.rashlanut-refuit.org

בדיקת MRI עוברית לא בוצעה, האם מדובר ברשלנות רפואית?

בדיקת MRI עוברית לא בוצעה, האם מדובר ברשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון אשר הוגשה על ידי תובע הסובל מפגם מוחי קשה. בני משפחתו של התובע, אשר הגישו בשמו ועמו את התביעה, טענו כי הרופאים התרשלו כלפיהם כאשר לא השכילו לאבחן את הפגם המוחי במהלך ההריון. לטענת המשפחה, הרופאים ערכו בדיקות רבות אך לא פענחו אותם כנדרש. כמו כן, המשפחה הלינה על אי ביצוע בדיקת MRI עוברית אשר היה בה כדי לאבחן את המום.


אימו של התובע, אישה בת 42 לאחר שלושה הריונות תקינים, הייתה במעקב הריון על ידי רופא מטעם קופת חולים כללית. במהלך ההריון הופנתה האישה לביצוע בדיקת אולטראסאונד מיילדותית. בחודש הרביעי להריון פנתה האישה למכון רפואה פרטי בכדי לבצע בדיקה של סקירת מערכות. מטרת בדיקה זו הייתה לאבחן מומים בעובר. בנוסף, האם עברה בדיקת סינון מומים עובריים. בדיקות אלו נמצאו תקינות וההריון נמשך כסדרו.


בשנת 1991 נולד בנה של התובעת כאשר הוא סובל ממום מוחי קשה. מום זה התבטא בנכויות שונות כגון פיגור, קשיים מוטוריים ונכות קוגניטיבית. התובעים טענו כי לו היו יודעים הם על המומים הללו, היה ההריון נפסק באיבו. כמו כן, התובעים הלינו כי הרופאים לא הפנו אותם לביצוע בדיקות נוספות אשר היה בהם בכדי לאבחן את המומים בעובר. האם מדובר בעילת "הולדה בעוולה" אשר הביאה להולדתו של התובע במקום בו טוב לו מותו מחייו?

 

מה הייתה הפרקטיקה הרפואית בתחילת שנות התשעים?


הרופא הנתבע, אשר היה מעורב רק בביצוע בדיקת סקירת המערכות, טען כי לא היה לא כל קשר לשלבים אחרים של מעקב ההריון. כמו כן, הרופא הוסיף כי במועד עריכת בדיקה זו, דהיינו השבוע ה-16 להריון, לא ניתן היה לאבחן מום זה על ידי סקירת מערכות.

 

קופת חולים כללית, שישבה אף היא על ספסל הנתבעים, טענה להגנתה כי לא מדובר ברשלנות רפואית שכן האישה הופנתה במהלך ההריון לביצוע כל הבדיקות המקובלות. לטענת קופת החולים, המום ממנו סבל התובע ניתן היה לאבחנה רק על ידי בדיקת MRI בשלבים מאוחרים של ההריון. כמו כן, בתקופה נשוא התובענה לא הייתה בארץ אפשרות לבצע בדיקה MRI עוברי.


המומחה הרפואי מטעם התובעים הודה בבית המשפט כי למרות שהתינוק נולד בשנת 1991, בדיקות MRI עובריות נכנסו לרפואה הישראלית רק כחמש שנים לאחר מכן בשנת 1996. כמו כן, המומחה הסכים עם הקביעה כי אבחון מום זה ניתן לעשות כיום רק לאחר השבוע ה-18 להריון. זאת ועוד, כאן המקום לציין כי עסקינן במום נדיר אשר אין כל נייר עמדה המפרט את אופן אבחונו או הבדיקות הדרושות לכך.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,