www.rashlanut-refuit.org

מוות בגין אי פינוי על ידי ניידת מגן דוד אדום - האם רשלנות רפואית?

מוות בגין אי פינוי על ידי ניידת מגן דוד אדום - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט השלום בירושלים נדרש לבחון תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה כנגד צוות אמבולנס של מגן דוד אדום. על פי כתב התביעה, הנתבעים הוזמנו לפאב ירושלמי בו התנהלה תחרות שתיית אלכוהול בין מספר צעירים.

 

התובעים, בני משפחתו של המנוח, טענו כי ניידת מגן דוד אדום הגיעה למקום והחלה לטפל בנוכחים (שהיו שתויים לגמרי). בעקבות ריבוי המשתתפים, הזמין בעל הפאב ניידת נוספת למקום. המנוח, אשר הגיע לשלב ה"גמר" בתחרות, לא זכה לטענת התובעים לכל טיפול מיוחד מצד ניידת מד"א.

 

לאחר מכן, נאלצו אחיו ובן דודו לפנותו לרכב תוך שהם משכיבים אותו במכונית ומתירים לו חלון פתוח לנשימת אוויר. כאשר הגיעו בני משפחתו של המנוח לקחתו בבוקר מן המכונית, נדהמו הם למצוא אותו ללא רוח חיים. האם מדובר ברשלנות רפואית מצד מד"א בגין אי פינויו של המנוח לבית החולים במועד?

 

מד"א טוענת - המנוח לא היה בסכנת חיים וסירב להתפנות לבית החולים

מד"א טענה להגנתה כי כאשר צוות האמבולנס פגש את המנוח הוא היה בהכרה ונמדדו לו דופק ונשימות. לטענתם, כאשר ניסה הצוות למדוד את לחץ הדם של המנוח, סירב האחרון לכך בכל תוקף.

 

כמו כן, לטענת מד"א המנוח התנגד להגיע לבית החולים בניידת למרות שהצוות במקום ניסה להפציר בו לעשות כן. עוד נטען על ידי הנתבעים כי בני משפחתו של המנוח וחבריו גיבו אותו וטענו בפני הצוות הרפואי כי הם דואגים לשלומו. במצב הדברים כפי שהוצג, לטענת מד"א, לא נותר לצוות הרפואי במקום אלא להסביר לבני משפחתו של המנוח כי במקרה של הרעה במצבו יש להביא אותו באופן מיידי לבית החולים או להזמין אמבולנס בשנית.

עיקר המחלוקת העובדתית בין הצדדים נסבה סביב השאלה - מה היה מצבו של המנוח בעת הבדיקה והאם המנוח ובני משפחתו התנגדו לפינויו. לשיטתה של מד"א, המנוח היה בהכרה ומצבו לא היה מסכן חיים בשעה שנבדק ע"י הצוות. כמו כן, הנתבעים טענו למעשה כי לא היה הכרח רפואי לפנותו ב"כל מחיר" מהפאב.

השופטים ציינו כי אכן מבדיקת המנוח עלה שהוא היה בהכרה וכן יציב המודינמית בשעה שהצוות בדק אותו. קרי, בעת הבדיקה לא נשקפה כל סכנה לחייו. לביסוס טענתה לכך שהמנוח היה במצב שאינו מסכן חיים הגישה הנתבעת חוות דעת מומחה מטעמה. המומחה' בחוות דעת רפואית זו, טען במפורש כי "סיבות המוות מהרעלות אלכוהול, כמקובל ברפואה, כוללות, קודם כל, חסימה של דרכי האוויר עקב אי שליטה בשרירים ושאיפת תוכן קיבה לריאות. תופעות אלה לא יכולות להתרחש בבן אדם הנמצא בהכרה, יציב מבחינה נשימתית, מדבר ובולע".

נוהל מד"א לטיפול בשיכור או מסומם

נוהל "עקרונות חובש/מוקד" של מגן דוד אדום קובע כי שיכור או מסומם יפונה לבית החולים על ידי הצוות הרפואי ובמידה והאחרון מתנגד, יפנה הצוות הרפואי לקבל עזרה משטרית. עם זאת, נוהל נוסף קובע כי יש לדווח על המקרה בטופס החולה ולמוקד האזורי. במקרה דנן, הצוות בדק את המנוח, את קצב נשימותיו לדקה, ואת הדופק.

 

ממצאיו היו תקינים וסבירים וכאשר ניסה הצוות למדוד למנוח לחץ דם, נתקלו המתנדבים בהתנגדות מצידו של המנוח. הצוות סבר כי יש לפנות את המנוח לבית החולים, למרות שלא נשקפה סכנה לחייו, אך התנגדות המנוח וחבריו העלתה חרס בידיהם.

השופטים ציינו כי למרות ההוראות בדבר ההודעה למוקד המשטרתי, יש לבחון כל מקרה לגופו עת הוא מונח לפתחן של הערכאות המשפטיות. במקרה דנן צוין כי אין בהכרח חפיפה מלאה בין הוראות חקוקות, נהלים, הנחיות פנימיות וכיו"ב, לבין היקפה ותוכנה של חובת הזהירות המוטלת על הגורמים הפועלים על פיהם. עם זאת, יש בנוהלים אלו כדי לתת אינדיקציה לסטנדרט התנהגות ולכללי זהירות סבירים המצופים מהם בנסיבות מסוימות. "לאחר ששמעתי את העדים ובחנתי את מכלול הראיות, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לבכר את גרסת הנתבעת על פני זו של התובעים. אשר על כן, אין מנוס מדחיית התביעה", כתב השופט בפסק הדין.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: דלקת העוצבה, חסר גפה, חסר נוירולוגי, דימום ברשתית, הרפס, FINE NEEDLE ASPIRATION, cerebral palsy, מצג עכוז,