www.rashlanut-refuit.org

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה את ערעורם של הורים ובנם בגין רשלנות רפואית בלידה. מדובר בערעור אשר הוגש על ידי בני המשפחה לבית המשפט העליון, וזאת לאחר שבית המשפט המחוזי דחה את התביעה המקורית. הפרשה עוסקת בלידת תאומים בבית החולים משגב לד"ך בירושלים בשנת 1999. התובעת, אשר הייתה בהריון עם תאומים (התובע ואחיו), הגיע לבית החולים לאחר שאובחן כי אחד התאומים נמצא במצב ראש (מוכן ללידה) ואילו אחיו נמצא במצב רוחבי.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית תאומים, מתי תוגש תביעה בגין רשלנות בלידת תאומים?

 

הרופאים ביצעו את הלידה בלידה נרתיקית (רגילה) כאשר התאום הראשון יוצא "באופן חלק" ואילו על מנת לחלץ את אחיו היה צורך להפוך אותו וליילד אותו בדרך של לידת מלקחיים. כתוצאה מהלידה המורכבת, טענו ההורים, סובל כיום התאום השני מפיגור שכלי. האם היה על הרופאים ליידע את ההורים לגבי האפשרות של ייולד השניים בניתוח קיסרי?

 

בית המשפט המחוזי בחן את חוות הדעת הרפואיות אשר הוצגו בפניו, ואת החומר הרלבנטי למחלוקת. בפסק הדין במחוזי התקבלה טענת הרופאים כי לידת תאומים כאשר אחד מהעוברים נמצא במצב רוחבי, בדרך של לידה רגילה, היוותה את הפרקטיקה הרפואית ה"יותר מקובלת". בית המשפט המחוזי לא התעלם מכך שהייתה אפשרות – שאינה זניחה – לבצע את הלידה בניתוח קיסרי, ולו רק את לידת התאום השני. יתרה מכך, בית המשפט המחוזי אף עמד על הסיכונים ה"מהותיים" לאם ולעובר בביצוע לידה רגילה ו"היפוך פנימי".


עם זאת, בית המשפט המחוזי דחה את טענות ההורים בדבר קיומו של קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק. בפסק הדין נכתב כי האם לא הוכיחה שאם היא הייתה יודעת על האפשרות של ניתוח קיסרי, היא הייתה בוחרת באפשרות זו. שנית, במקרים בהם עמדתו של הרופא המטפל עומדת בפרקטיקה הרפואית המקובלת, סביר להניח שהמטופלת הייתה הולכת עם החלטתו של הרופא. זאת ועוד, המערערים לא השכילו להוכיח כי הנזק אשר נגרם לבנם לא היה מתרחש גם בניתוח קיסרי.

 

40,000 שקלים בגין הפרת חובת הגילוי


בית המשפט המחוזי לא הוציא את ההורים "בידיים ריקות". נקבע כי העובדה שלא נמסרו להם פרטים בנוגע לאפשרות ביצוע הלידה בהליך קיסרי, עולה כדי רשלנות רפואית מבחינת הפרת סעיף 13 לחוק זכויות החולה. אי לכך, נקבע כי בית החולים והרופא המיילד ישלמו למערערים פיצויים בסך של כ-40,000 שקלים. 

 

בית המשפט העליון, אשר לפתחו הונח הערעור, דחה אף הוא את טענות המערערים. בפסק הדין בעליון נכתב כי יש לדחות את התביעה מחמת מספר טעמים. ראשית, היעדר קונצנזוס – או היעדר הסכמה מקיר לקיר – שיש לבצע אך ורק לידה נרתיקית בנסיבות הלידה מושא הערעור. שנית, קיומם של סיכונים "מהותיים" הכרוכים בבחירה בלידה נרתיקית. שלישית, מתוך שיקולי מדיניות משפטית כגון החשש מפני פטרנליזם רפואי. 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?