www.rashlanut-refuit.org

תביעה נגד בית החולים ``משפחה קדושה`` בנצרת בגין רשלנות בלידה

תביעה נגד בית החולים ``משפחה קדושה`` בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם רשלנות רפואית בלידה? בינואר 2000, בשעה שבע בערב, הגיעה יולדת לחדר הלידה בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת. היולדת, בשבוע ה-39 להריון, הגיעה לבית החולים בעקבות ירידת מי שפיר. בגליון קבלתה נכתב כי היא חשה בצירים לא סדירים וסובלת מאקצלרציות בולטות ובצקות בגפיים התחתונות. היולדת חוברה למוניטור אשר היה ריאקטיבי, ונרשמה ירידה אחת בדופק העוברי בצורת וריבל דקלרישיין. אי לכך, היולדת הושארה להשגחה ונוטרה בשעות הערב והלילה באופן רציף.

 

רישום קצב הלב העוברי היה ריאקטיבי ותקין, ובכל 5-10 דקות נרשמו צירים לא סדירים. למחרת בבוקר, ומשלא הסתמן כל שינוי משמעותי, הוחלט לפעול לזירוז הלידה. ב-15:10 נרשם כי פתיחת צוואר הרחם גמורה וראשו של העובר מצוי בתחנה S+2. 20 דקות מאוחר יותר היה ראשו של העובר בתחנה S+3. ברשומה הרפואית נרשם כי היולדת לוחצת לחצים לא יעילים ואי לכך הוחלט על חילוץ העובר על ידי שולף ריק (לידת וואקום).

 

פונים ללידת וואקום


המיילדות הרדימו את אזור החיץ בהרדמה מקומית, הרכיבו את צלחת הוואקום, ובעזרת לחיצות היולדת חולץ הילד בשתי משיכות. הקטין נולד במשקל של כ-3,200 ג', כאשר חבל הטבור כרוך סביב צווארו. ציון האפשר שלו עמד על 8 בדקה הראשונה, ו-10 לאחר חמש דקות. בדיקת המאזן החומצי-בסיסי הייתה תקינה וכך גם בדיקותו של הקטין על ידי רופא ילדים. מצבה של היולדת היה תקין אף הוא, והאם ובנה שוחררו לאחר יומיים מבית החולים.

 

 

בגיל חמישה חודשים הבחינו ההורים בכך שקיימת חולשה ניכרת בפלג גופו הימני של הקטין. בדיקת CT ראש אשר נערכה לקטין בעת שמלאו לו 8 חודשים, אבחנה כי הוא סובל מאוטם קדמי פריאטלי משמאל עם המיפרזיס ימנית. כיום, הקטין סובל מקשיים תפקודיים קוגניטיביים ונזק נוירולוגי.


ההורים טענו כי נזקיו של הקטין נבעו בשל רשלנות בלידת וואקום אשר נעשתה לו. עם זאת, בית המשפט המחוזי, אליו הוגשה התביעה, דחה את טענותיה. ראשית, בית המשפט קבע כי התובעים לא הוכיחו את הפרתה של חובת הזהירות ואת קיומו של קשר סיבתי בין טענותיהם לבין הנזק. חוות דעת רפואיות אשר צורפו לכתבי בי דין על ידי הצדדים הסכימו כי הייתה דחיפות – בנסיבות המקרה – לחלץ את העובר באמצעות לידת וואקום, וזאת בגין מצוקה עוברית.

 

לידה על ידי מיילדות חסרות הכשרה וניסיון?


התובעים טענו כי המיילדות היו צריכות את לידת הוואקום רק לאחר התייעצות עם הרופא הכונן. בית המשפט דחה טענה זו. המומחים הרפואיים העידו בתצהיריהם ובחקירתם כי בשל משקלו של מימד הזמן במקרים כגון דא, היה צורך לבצע לידת שולפן ריק ללא שהיות. התובעים טענו כי יש להחיל על מקרה דנן את כלל "הדבר מעיד על עצמו", ולהפוך את נטל הראיה לכתפיו הנתבעים. גם טענה זו לא זכתה לאישורו של בית המשפט.

 

בפסק הדין נקבע כי אין מקום לתחולת הכלל וזאת משום שגרסת התובעים היא כי ביצוע לידת הוואקום נעשה על ידי המיילדות ללא רשות ולכן נגרמו נזקים לקטין. המומחה מטעם התביעה טען בעצמו כי אין בהתרחשות הנזק המוחי על רקע השימוש בוואקום בכדי להעיד על עצם קיומה של רשלנות.

 

עוד פסקי דין בנושא:
האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?
האם רשלנות רפואית בגין הולדת תאומים באמצעות וואקום?
רשלנות רפואית בביצוע לידת וואקום ומות תינוק כתוצאה מתשניק - פיצויים


בית המשפט הסכים אמנם כי במועד לידת הקטין לא הייתה אחת המיילדות בעלת תואר מומחית ביילוד ובגניקולוגיה, ואף לא מתמחה בתחומים אלו. עם זאת, לשתי המיילדות היו רישיונות לעיסוק ברפואה בישראל, ולמיילדת ללא הרישיון היה ניסיון רב בביצוע לידות ואקום עד כי מנהלת המחלקה הסמיכה אותה לבצע לידה מכשירנית, ובכלל זה לידת ואקום.


בית המשפט המחוזי הסיק מכאן שאין בעובדה שבעת הלידה לא הייתה המיילדת רופאה מומחית, ואף לא רופאה מתמחה, כדי להצביע על רשלנות רפואית בלידה. בסוגיית האופן בו בוצעה הלידה, בית משפט הפנה לחקירתו הנגדית של המומחה מטעם המערערים, אשר התחשב בנתונים השונים (כגון תרשים המוניטור, מצב ראשו של עובר ומשך לידת הוואקום), ואישר כי הלידה לא נפלה לגדר לידת ואקום "טראומטית". לסיכום, נקבע כי התובעים לא הרימו את הנטל הדרוש על מנת להוכיח רשלנות רפואית מצידן של המיילדות או מבחינתו של בית החולים.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22...