www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני בעניין רשלנות רפואית בלידה. המידע כולל מאמרים, מדריכים , דוגמאות, פסקי דין וכדומה...

מהי רשלנות רפואית בלידה? כיצד מאבחנים רשלנות רפואית בלידה? מהם הפיצויים אשר נפסקים בגין רשלנות במהלך לידה?


אחת הפרוצדורות השכיחות ביותר היא לידה. קל וחומר בישראל אשר שיעור הילודה בה עומד על כ-2.3 ילדים למשפחה. אי לכך, רשלנות רפואית במהלך הלידה, אשר עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ליולדת או לתינוק, יוצרת לא אחת עילה להגשת תביעה כנגד הרופא המיילד או בית החולים. תביעות העוסקת ברשלנות בלידה הינן מהתביעות הנפוצות ביותר בתחום הרשלנות הרפואית. כמו כן, מדובר בענף משפטי אשר נפסקים בו פיצויים גבוהים במיוחד, וזאת בשל הנזקים הקשים אשר עלולים להיגרם לאישה או לילד בגין רשלנות בלידה. הרשלנות הרפואית בלידה מתחלקת על פי רוב לשני פרקי זמן שונים – רשלנות רפואית בהריון, ורשלנות רפואית בלידה.

תביעות בעקבות רשלנות רפואית בלידה או בהריון הינן תביעות בעלות אופי שונה השלובות זו בזו. עניינה של רשלנות רפואית בלידה מתמקד בעיקר בהליך הלידה עצמו ובהחלטות אשר נלקחות על ידי הרופאים במהלכה (כגון ניתוח קיסרי, לידה מכשירנית, לידה מוקדמת, לידות עכוז וכו') או לאחריה (לדוגמא, מעקב אחר פגים).

 

מהו הקשר בין תביעת רשלנות רפואית בלידה לבין חוק ההתיישנות?

תביעות רשלנות רפואית בלידה הינן ייחודיות גם בנוגע לסוגיית ההתיישנות. בניגוד לתביעות נזיקין "רגילות", אשר צריכות להיות מוגשות בתוך שבע שנים ממועד היווצרות העילה, תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה "נהנות" מתקופת התיישנות ארוכה יותר. הסיבה לכך היא כי על פי רוב התביעה מוגשת בשמו של התינוק/הילד ובגין הנזקים אשר נגרמו לו. אי לכך, והיות ואישיותו המשפטית של הקטין לא תתגבש עד הגעתו לבגרות, תקופת ההתיישנות נמנית החל מגיל 18. דהיינו, הוא רשאי להגיש את התביעה כנגד הרופאים אשר ערכו את לידתו עד גיל 25 (7 שנים מגיל 18).

 

רשלנות בלידה מזכה בפיצויים גבוהים, מדוע?

מאפיין נוסף של תביעות בגין רשלנות רפואית בעת הלידה הינו גובה הפיצויים. בתי המשפט נוטים לפסוק פיצויים גבוהים בגין רשלנות רפואית בלידה וזאת משום שבכוונתם לפצות התובע כנגד תוחלת חיים שלמה אשר נפגמה שלא באשמתו. לדוגמא, אדם אשר עקב רשלנות רפואית בלידתו נותר משותק בכל גופו, זכאי לפיצויים כספיים אשר יכלכלוהו לאורך כל חייו. מכיוון שמדובר בד"כ בסכומים גבוהים ביותר, לעיתים על סך מיליוני שקלים, חברות ביטוח רבות מעדיפות להגיע לפשרה במידה ועומדת כנגדן תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

חשיבות המסמכים הרפואיים

המסמכים הרפואיים במהלך הלידה וטרום הלידה הינם בעלי ערך רב בעת הגשת תביעת רשלנות. עם זאת, העדר רשומה רפואית אינו מביא בהכרח לדחיית התביעה על הסף. בית המשפט מכיר בחוסר יכולתם של תובעים להחזיק בכל המסמכים הדרושים. כמו כן, מוטל על המוסד הרפואי לשמור את המסמכים הרלבנטיים לגבי הלידות הנערכות בין כתליו. אי לכך, במקרים בהם קיים מחסור ברשומות הרפואיות, המחדל ירבוץ לפתחו של המוסד הרפואי. הדבר יכול להביא להיפוך נטל הראיה.

הכלל בתביעות נזיקין הינו פשוט - "המוציא מחברו, עליו הראיה". דהיינו, במידה ופלוני תובע את אלמוני בגין נזקים שנגרמו לו, עליו להוכיח שאלמוני אחראי לנזקים אלה. כאשר מדובר בתביעת רשלנות בלידה, המסמכים הרפואיים מהלידה הם הדרך המרכזית להוכיח רשלנות. היות ומדובר במסמכים אשר מוטל על הרופאים לערוך, מחסור בהם יעמוד לרופאים לרועץ. במקרים אלה, בית המשפט יוכל להפוך את נטל הראיה ולקבוע כי הרופאים יהיו אלה אשר יצטרכו להוכיח העדר רשלנות. מיותר לציין כי מדובר בנטל אשר איננו פשוט כלל.


מקרים נפוצים של רשלנות רפואית בלידה

  • אי נוכחותו של רופא בזמן המצריך נוכחות מסוג זה.
  • התעלמות מבעיות עובריות הצצות על צג המוניטור לפני הלידה או במהלכה.
  • החלטה על ויתור אופציית ניתוח קיסרי במידה ויש צורך בכך.
  • התרשלות בעת ביצוע לידת מלקחיים או וואקום.
  • אי הפנייה לבדיקות רלבנטיות או התייחסות רשלנית לתוצאותיהן.
  • רשלנות רפואית בזירוז או עיכוב לידה.
  • אי-אבחון או פענוח שגוי של הבדיקות המקדימות (אולטרסאונד, דיקור מי שפיר).

 

מהי רשלנות רפואית בזירוז הלידה? 


לא תמיד מחכים הרופאים והאישה לזמן הטבעי על מנת לבצע את הלידה. לעיתים, עולה צורך רפואי (מסיבות הקשורות בעובר או באם) לקדם את בוא הלידה ומתחיל תהליך מלאכותי של זירוזה. בין הסיבות הנפוצות לזירוז הלידה ניתן למצוא חריגה מעבר לשבוע ה-42, לידה אשר כבר החלה אך מתקדמת באיטיות המסכנת את חיי האם או העובר וכדומה. החלטה על זירוז לידה איננה עניין של מה בכך. ברור אפוא כי החלטה שגויה על זירוז לידה, אשר מתקבלת ללא הצדקה רפואית ברורה, או בחירת תהליך זירוז אשר אינו מתאים למצבה הבריאותי של היולדת, יכולים להוות בסיס לרשלנות רפואית. זאת ועוד, גם מינון החומרים המזרזים אשר משפיעים באופן ישיר על מועד הצירים, התפתחותם ועוצמתם, עלול להיות שגוי ולהסב נזקים לאישה ולעובר. בעת זירוז לידה, על היולדת להיות תחת השגחה צמודה של הצוות הרפואי - הרופאים אמורים להיות קשובים לכל התפתחות של מצוקה עוברית או התדרדרות במצבה הבריאותי של האישה.


רשלנות בעת לידת מלקחיים או וואקום, אימתי? 

פעמים רבות, כאשר יולדת סובלת ממחלת לב או ריאות, או במידה וקיימת מצוקה עוברית אשר דורשת הוצאת היילוד מן הרחם בהקדם, מחליטים הרופאים והאישה על ביצוע לידת וואקום או מלקחיים. ביצוע רשלני של לידה מסוג זה, עלול לפגוע בגולגולתו של היילוד עד כדי שבירתה. כמו כן, רשלנות רפואית בלידה מכשירנית חושפת את העובר לסיכונים לעצבי הפנים, דימומים תוך מוחיים, שיתוק מוחין או היווצרות פיגור. היולדת אף היא נמצאת בסכנה שכן רשלנותו של רופא בלידת מכשירים עלולה לגרום לה לדלקות בשלפוחית השתן, קרעים בנרתיק, קרעים בצוואר הרחם, פגיעה בשרירי צוואר האגן או שטפי דם תת עוריים. במקרים בהם לידה מכשרינית בוצעה ברשלנות, וכתוצאה מכך נגרמו לאישה או לילד נזקים, ניתן לבחון הגשת תביעה בגין כך.


פיצויים בגין שיתוק מוחין


הפיצויים הגבוהים ביותר הנפסקים בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה, נפסקים כאשר הרך הנולד סובל מנזקים קוגניטיביים ופיסיים בלתי הפיכים. לדוגמא, שיתוק מוחין. שיתוק מוחין הינו חבלה מוחית אשר עלולה להיגרם במהלך ההריון, במהלך הלידה עצמה או בתקופת הינקות הראשונית. מדובר בתופעה אשר מתגלה אצל אחד מכל 500 תינוקות וכ-10% מן המקרים נובעים עקב רשלנות רפואית בזמן הלידה או ההריון. 

י
לדים אשר סובלים משיתוק מוחין עלולים לחוות סימפטומים קשים של כשלים בתנועה, בעיות בחושי הראייה והשמיעה, קשיים בדיבור, קשיים בהליכה, כשלים במערכת העצבית ואף התפתחות מינית מוקדמת מן הצפוי. בנוסף, קיימים סיכונים של התפתחות אפילפסיה ובעיות פסיכולוגיות – החל מקשיי למידה ועד לבעיות התנהגות קשות. במקרים בהם הילד סובל משיתוק מוחין בגין רשלנות במעקב ההריון או במהלך הלידה, קיימת בהחלט עילה להגשת תביעה בגין כך כנגד הרופאים ובית החולים.


גם האם בסכנה

לידה הינה הליך רפואי מורכב אשר מעמיד בסכנה של ממש גם את האם היולדת. לדוגמא, חלק בלתי נפרד מתהליך הלידה הינו הוצאת שארית השיליה. הרופאים בחדרי הלידה מזכירים לא אחת כי האמירה "מזל טוב" איננה מסתיימת עם הוצאת היילוד אלא עם הוצאת השיליה. רשלנות רפואית בהוצאה המוחלטת של השיליה עלולה לגרום לפגיעה כרונית ובלתי הפיכה ביכולתה של האישה להרות בעתיד, כמו כן היא השארתה מסכנת את חייה ויכולה להביא לעליית חום ותסמינים נוספים. במילים אחרות, רשלנות רפואית בזמן הלידה איננה עוסקת בתינוק גרידא אלא גם ביולדת (שכן מדובר בניתוח לכל דבר ועניין אשר טומן בחובו סיכונים ברורים). גם במקרים של לידת מלקחיים וניתוחים קיסריים נמצאת האם בסכנה שכן מדובר בהליכים רפואיים מורכבים כאשר הגוף נמצא במצב טראומתי. במקרים בהם נגרמים לאם נזקים בגין רשלנות רפואית בלידה, ניתן בהחלט לבחון אפשרות של הגשת תביעה כנגד הגורמים האחראיים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?