www.rashlanut-refuit.org

לא הייתה השגחה על יולדת במחלקה פסיכיאטרית - האם רשלנות רפואית?

לא הייתה השגחה על יולדת במחלקה פסיכיאטרית - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט המחוזי בירושלים נדרש לבחון תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה. מדובר באישה אשר אושפזה בבית חולים במחלקה פסיכיאטרית וילדה בגפה בחדר ללא סיוע של מי מהצוות הרפואי. העוברית, אשר נולדה בשבוע ה-32 להריון ובמשקל 1,600 ג', נפלה במהלך הלידה על הרצפה ונחבלה בראשה. כתוצאה מנפילה זו נגרמו לה נזקים שונים אשר הותירו בה נכות נוירולוגית בשיעור של 100% ופיגור קשה.


מדובר בסיפור טראגי של זוג הצעיר אשר נכנס להריון מיד לאחר נישואיו. עם זאת, בעקבות מותו של אביה של האישה, עברה האחרונה משבר פסיכוטי חריף שהצריך את אשפוזה במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים בשבוע ה-19 להריונה. יש לציין כי הרופאה אשר קיבלה את האם הורתה לאשפזה דווקא במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים, ולא במחלקה סגורה בבית חולים פסיכיאטרי, וזאת בשל היותה בהריון והצורך לדאוג לה ולשמור על העובר. גם האחות הראשית במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים העידה כי אלמלא ההריון הייתה האישה מתאשפזת במחלקה סגורה.

 

עוד מאמרים בנושא:
פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?
אשפוז פסיכיאטרי בכפייה, מתי מדובר ברשלנות רפואית?

 

תקופת אשפוזה של האם התאפיינה בעליות ומורדות במצבה הרפואי. לעיתים היא הייתה שקטה ורגועה, אך לרוב עשתה מעשים חריגים כגון התפשטות בציבור, תקיפת עוברי אורח, נפילות על הבטן בכוונה, פתיחת המים הרותחים במקלחת, כניסה למקלחת עם בגדים וכדומה. הצוות הרפואי השתדל שלא לקשור את האם בגלל ההריון אך מספר פעמים לא הייתה ברירה והאם ננעלה בחדרה.

 

עם זאת, בסמוך למועד הלידה חל שיפור מסוים במצבה הנפשי של האם ואינדיקציה לכך ניתן היה לראות ברישום הרפואי בימים שלפני הלידה. על פי הרישום, הותר לאם לצאת לטיול מחוץ למחלקה ובשטח בית החולים בליווי של קרוב משפחה. ב-7.7.2004, לאחר חצות הלילה, ילדה האם בחדרה לבדה, ללא נוכחות של איש מהצוות הרפואי. הלידה הייתה כשהאם במצב של כריעה לאחר ירידת מים. בין הצדדים הייתה מחלוקת בשאלת פרק הזמן בין צירי הלידה ללידה, וכן בסוגיות כגון מהלך הלידה. עם זאת, הצדדים לא הייתה חלוקים בנוגע לעובדה שהצוות הרפואי הגיע לחדרה של האם רק לאחר הלידה.

 

העדר השגחה - רשלנות בהתנהלות הצוות הרפואי


בית המשפט קבע כי לקטינה לא נעשו בדיקות נוירולוגיות מיד לאחר לידתה כמקובל. כמו כן, הוכח בפני בית המשפט כי חבלת ראש ללא סימנים חיצוניים הינה עניין אפשרי ברפואה. בנסיבות אלה, ובהתחשב בעובדה שלא בוצעה לקטינה בדיקת אולטרסאונד אשר הייתה יכולה להבהיר האם מקור הדימום במוחה הוא בחבלת ראש, לא עלה בידי הנתבעים להוכיח שהעובדות הן כטענתם (שהדימום בראשה של התובעת נובעת מהלידה המוקדמת והפגות ולא מהנפילה בעת הלידה). זאת ועוד, השופטת ציינה כי גם אם היה ניתן לקבוע שמדובר ב"תיקו ראייתי", עדיין היה מקום לקבל את התביעה.


בפסק הדין נכתב כי הנתבעים לא הרימו את נטל השכנוע להוכיח שנזקיה של הקטינה לא נגרמו כתוצאה מחבלה בראשה בעת הלידה. זאת משום שהאם ילדה בגפה בחדרה במחלקה פסיכיאטרית ומבלי שמהלך הלידה תועד ברישומים רפואיים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות פסיכיאטר כעבירה פלילית - ניסה לסמם מטופלת
מאבק איגוד הפסיכיאטרים כנגד תביעות רשלנות לאחר התאבדות מטופלים
רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה
תביעה לאחר רשלנות רפואית במחלקה פסיכיאטרית והתאבדות חולה
פסיכותרפיה שלא על ידי פסיכולוג, האם רשלנות רפואית?

 

הנתבעים ניסו לטעון כי לא ניתן להאמין לאם, חולת סכיזופרניה קשה, כי התינוקת קיבלה מכה בראשה עם לידתה. בית המשפט לא קיבל טענה זו. לא הוכח כי בשל מחלתה הנפשית של האם, זיכרונה בנוגע למהלך הלידה איננו תואם את המציאות. לסיכום, בית המשפט קבע כי נכות הקטינה הינה תוצאה של חבלת ראש בשל הטחת ראשה ברצפה במהלך הלידה. הנתבעים היו צריכים להיערך לאפשרות של לידה מוקדמת ולהבטיח, לכל הפחות, נוכחות איש צוות של המחלקה הפסיכיאטרית בחדרה של האם במהלך הלידה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?