www.rashlanut-refuit.org

התינוק סובל מאוטם מוחי, האם בגלל דלקת ממנה סבלה האם?

התינוק סובל מאוטם מוחי, האם בגלל דלקת ממנה סבלה האם?

בית המשפט נדרש לבחון תביעה אשר עסקה במקרה של רשלנות רפואית בלידה. ההורים ובנם, הסובל מאוטם מוחי, טענו כי הרופאים לא השכילו לזרז את לידתו של הילד ועל כן הוא סובל כיום מבעיות רבות. הרופאים, לעומת זאת, טענו כי בעיותיו של התובע נבעו מאירועים אחרים לאחר לידתו ומהלך הלידה והטיפול בבית החולים היו תקינים.

 

התובע נולד בשנת 1990, במהלך השבוע ה-28 להריונה של אמו. יש לציין כי בשבוע ה-19 להריון פנתה האם לבית החולים בעקבות דמם לדני. הרופאים חששו כי מדובר בדלקת בדרכי השתן והאם טופלה בריטודרין (שהינה תרופה נגד צירים מוקדמים) ואנטיביוטיקה (צפורל). שבוע לפני הלידה, ובהתאם למעקב ההריון בתיק טיפת חלב, פנתה האם לבית החולים פעם נוסף בגין דימום. בפעם זו הושארה האם לצורך השגחה במוסד הרפואי למשך מספר שעות. לאחר מכן, שוחררה האם מבית החולים עם הוראות לטיפול באמצעות כדורים נגד צירים ואנטיביוטיקה.

 

שלושה ימים לפני הלידה, הגיעה האם לבית החולים בגין צירים מוקדמים. האם אושפזה וטופלה בריטודרין, צלסטון ופניברין. בנה של התובעת נולד בציון אפגר 10 ובמשקל 1,300 גרם. בבדיקה לאחר הלידה נצפה כי העובר סובל מתכיפות יתר לש נשימה עם רטרקציות בין צלעיות והמנגיומה באזור הרקה הימנית. התינוק אושפז בפגייה במשך כשישה שבועות וחרף העובדה שנערכו לתינוק בדיקות רבות, הוא שוחרר מבית החולים כאשר להורים לא נאמר, לטענתם, דבר לגבי בעיה רפואית כלשהי.

 

עוד פסקי דין בנושא:
עו"ד אייל בן ישי הגיש תביעה ע"ס שני מיליון שקלים בגין מקרה חמור של רשלנות בלידה
האם הרופאים התרשלו לאחר הלידה בשל שאריות שליה שנותרו ברחם?
הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה
הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?
לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?


בגיל שלושה חודשים החל הילד לסבול מאירועים חוזרים של הפסקות נשימה, הכחלה, הופעת גוון אפרפר לבן של העור ומתיחות ונוקשות של הגפיים. האירועים הללו נמשכו בין דקה לשתיים בכל פעם. בגיל חצי שנה אושפז הילד בבית חולים ונערכה לו בדיקה נוירולוגית אשר נמצאה תקינה. חודש לאחר מכן אושפז הילד פעם נוספת בבית החולים ואובחן כי הוא סובל מאוטם בעורק הראשי MCA משמאל. בשל האוטם הנ"ל, סובל הילד כיום משיתוק חלקי בפלג גופו הימני ונכותו עומדת על 70% לצמיתות.

 

טענות התובעים - היה צורך לבצע זירוז לידה


בני המשפחה, הילד והוריו, טענו כי הדלקת שאובחנה במהלך ההריון היא זו אשר הביאה לנזקו של התובע. בכדי לבסס טענה זו, הפנו התובעים את בית המשפט לרשומות הרפואיות ולעדויות. לשיטתם, כאשר הגיעה האם לבית החולים בפעם האחרונה, שלושה ימים לפני הלידה, סבלה היא מדלקת כוריואמניוניטיס קלינית אשר לא טופלה באנטיביוטיקה מתאימה כראוי. כמו כן, לטענת ההורים מדובר בדלקת אשר מחייבת זירוז הלידה והוצאת העובר. למעשה, ההורים טוענים כי היה על הרופאים לפעול לחילוץ העובר כאשר הגיעה האם לבית החולים ולא להמתין שלושה ימים ללידה טבעית. כל התקופה האמורה שהה העובר, לטענתם, בסביבה "מזוהמת".


הרופאים, מנגד, טענו כי אין עסקינן במקרה העולה כדי רשלנות רפואית. לטענתם, לא הוכח כי האם סבלה מדלקת ויש להבחין בין זיהום היסטולוגי (המתבטא בחיידקים הנמצאים בבסיקה היסטולוגית של השלייה לאחר הלידה) לבין זיהום קליני (המתבטא בתסמינים אצל היולדת). לטענת הרופאים, כל שהוכח באופן מדעי הייתה דלקת היסטולוגית. כמו כן, לא הוכח כי התקיים קשר סיבתי בין הדלקת, אם אכן האם סבלה ממנה, לבין האוטם המוחי אשר התגלה אצל התובע למעלה מחצי שנה לאחר לידתו.


הרופאים הדגישו כי התובע נולד פג, ונזקק להחלפת דם ולשימוש בקטטר טבורי. שני אלו עשויים היו לגרום לאוטם בסבירות גבוהה יותר מאשר הדלקת. כמו כן, התובע סבל מפרכוסים וכחלון בהיותו בן 3 חודשים ולאחר מכן, וגם אלו עשויים היו לגרום לאוטם.

 

בית המשפט קובע - לא נימצא קשר סיבתי בגין הזיהום לבין האוטם


למעשה, הצדדים במקרה זה טענו לשלושה מועדים עיקריים להתפתחות האוטם המוחי – סמוך ללידה, במהלך שלושת החודשים הראשונים לחייו של התובע, או בסמוך למועד האבחון. יש לציין כי גם אם היה עולה בידיהם של בני המשפחה להוכיח שהאוטם אירע בסמוך ללידה, אין הדבר מחייב כי הגורם לכך היה דלקת, לכאורה, ממנה סבלה האם. בבואו של בית המשפט לבחון את המקרה, התחקו השופטים אחר העדויות והמסמכים השונים שהוצגו בפניהם. לבסוף, השופטים קבעו כי לא הוכח שהאוטם המוחי אירע בסמוך ללידה. עם זאת, לא היה בכך די בכדי לשלול קיומו של קשר סיבתי אין האוטם המוחי לבין הדלקת. לדאבונם של ההורים והבן, בית המשפט קבע כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהתובעים לא עמדו בנטל ההוכחה שהונח על כתפיהם.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בגרימת נזק עצבי ליילוד במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?
דיכאון לאחר לידה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה


בפסק הדין צוין כי גורמי סיכון רבים יכלו להוות את הסיבה לאוטם המוחי. גם במסגרת חוות דעת רפואית מטעם התובעים, אישר המומחה את האפשרות כי גורם סיכון אחר, פרט לדלקת אצל האם, יכול היה להביא לאוטם. בפני בית המשפט פורטו גורמי סיכון רבים אשר היו יכולים לגרום לאוטם בסבירות גבוהה, אולי אף יותר מאשר גורם הסיכון כתוצאה מהדלקת. למעשה, התובעים לא השכילו לשכנע (במאזן ההסתברויות, כנדרש בהליך אזרחי) כי הזיהום אצל האם היה הגורם הסביר יותר להתפתחות האוטם. להיפך, בהעדר ראיה מספקת כי האוטם התרחש בסמוך ללידה, היה יותר סביר להניח כי גורמי הסיכון המאוחרים יותר הם שגרמו לאוטם ולא האירועים שבסמוך ללידה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מעקב רשלני אחר יולדת לאחר ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית

האם הרופאים התרשלו בניהול מעקב אחר מטופלת שעברה ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית?