www.rashlanut-refuit.org

התובע קיבל פיצויי לאחר תאונת דרכים - האם פיצויים גם בגין רשלנות רפואית?

התובע קיבל פיצויי לאחר תאונת דרכים - האם פיצויים גם בגין רשלנות רפואית?

אחד העקרונות החשובים ביותר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו עיקרון ייחוד עילה. עיקרון זה, המנוסח בסעיף 8(א) לחוק הפיצויים, קובע כי אדם יהיה זכאי לפיצויי בגין תאונת דרכים מאותו גורם גם כאשר ההחמרה במצבו הגופני נבעה מרשלנות רפואית לאחר התאונה.הרציונאל העומד מאחורי עיקרון זה הינו כפול – ראשית, מדובר בניסיון להימנע מדיונים רבים ומיותרים בבית המשפט, שכן לולא תאונת הדרכים, לא היה הניזוק נדרש להגיע לבית החולים ולא היה סובל הוא מרשלנות רפואית. שנית, הפיצוי לאחר תאונת דרכים איננו תלוי באשמה והוא מגיע, על פי חוק, גם לנהגים אשר היו בעצמם הגורם העיקרי לתאונה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
האם טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים נעשה ללא הסכמה מדעת?
עיקרון ייחוד העילה לאחר תאונת דרכים - פגיעה באוטונומיה
רשלנות של מד"א בטיפול לאחר תאונת דרכים, האמנם?
אבחון מאוחר של גידול סרטני באוזן לאחר תאונת דרכים
פסק דין בעניין מוות לאחר תאונת דרכים - תביעה על בסיס רשלנות רפואית?

פסק דין ובו דחיית תביעה לרשלנות רפואית לאחר תאונה בבית החולים ביילינסון

פיצויים בעקבות רשלנות רפואית בטיפול בשבר ביד לאחר תאונת דרכים

פסק דין בנוגע לטיפולי שיניים רשלניים לאחר תאונת דרכים

 

סוגיה בעניין זה, אשר הונחה לפתחו של בית המשפט העליון, נדרשה לבחון האם יש לדחות על הסף תביעת רשלנות רפואית אשר הוגשה לאחר מתן פסק הדין בעניין תאונת הדרכים, ובעקבות רשלנות בניתוח הקשור לתאונת הדרכים.

במקרה דנן דובר בנפגע אשר ארעה לו תאונה ביוני 1991.

 

בגין התאונה נגרם לנפגע שבר בפרק ירך ימין. התובע אושפז בבית החולים, נותח, והשבר קובע על ידי פלטה וברגים. בעקבות תאונת הדרכים הגיש הנפגע תביעת פיצויים כנגד המבטחת והנהג וזכה לפיצויי. שנה לאחר מתן פסק דין זה, עבר המערער ניתוח להוצאת המתכות אשר קובעו בגופו. ניתוח זה נעשה באופן רשלני ומצבו הגופני של המערער החמיר.בעקבות הרשלנות הרפואית בניתוח זה, הגיש המערער תביעה נגד הרופא המנתח, המדינה ובית החולים. תביעה זו נדחתה על הסף בבית המשפט המחוזי בגין עיקרון ייחוד העילה. אי לכך, פנה המערער לבית המשפט העליון וערער על החלטה זו.

 

ההבדל בין תביעה בגין רשלנות רפואית לפני מתן פסק הדין בעניין תאונת הדרכים ולאחריו

 

בית המשפט העליון קיבל את הערעור וקבע כי שגה בית משפט קמא בהחלטתו לדחות את התביעה על הסף. השופטים ציינו כי קיים הבדל משמעותי בין תביעת רשלנות רפואית אשר נגרמת בטרם נסתיימו הדיונים בתביעה על בסיס חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ובין תביעת רשלנות רפואית המוגשת לאחר שהנפגע פוצה בפסק דין.בפסק הדין נכתב כי שלילת עילת התביעה על-פי דיני הנזיקין הכלליים, מכוח עקרון ייחוד העילה שבסעיף 8(א) לחוק הפיצויים, כרוכה ושלובה בכך שהנפגע מצא את תיקונו במסגרת עילת התביעה על-פי חוק הפיצויים.

 

עוד מאמרים בנושא:
את מי תובעים בעקבות רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים?

 

למעשה, פועלו של עקרון ייחוד העילה הוא בכך שנטל הפיצוי מוסט מן המזיק על-פי דיני הנזיקין הכלליים אל המבטח של השימוש ברכב (על-מנת להגשים את המטרות ואת התכליות שביסוד חוק הפיצויים). "באופן ציורי ניתן להדגים את התהליך כתהליך של כלים שלובים. עילת התביעה על-פי דיני הנזיקין הכלליים מתרוקנת מכלי אחד, אך היא עוברת אל הכלי השלוב בו – הוא עילת התביעה על-פי חוק הפיצויים – וממלאה אותו", נכתב בפסק הדין.

 

במילים אחרות, שלילת עילת התביעה על פי פקודת הנזיקין, מתוקף עקרון ייחוד העילה, מותנית בכך שהנפגע היה רשאי לתבוע את נזקיו על פי חוק הפיצויים. במקום בו העילה מכוח חוק הפיצויים איננה עומדת עוד לנפגע, משום שמוצתה בפסק דין חלוט וסופי, אין כל הצדקה לשלול מנפגע זה את יומו בבית המשפט.

 

האם החמרה במצב הרפואי הייתה ניתנת לצפייה?

 

המשיבים טענו עוד כי במהלך תביעות נזיקיות על פי חוק הפיצויים, נדרש בית המשפט לבחון גם את נזקיו העתידיים של הנפגע. לאמור, השופטים קובעים, על בסיס חוות דעת רפואית של מומחה בתחום, מהם הסיכונים לגבי החמרה במצבו הבריאותי של הנפגע בעתיד וקובעים עבורו פיצויי בגין כך. במקרה דנן, המשיבים ציינו כי המומחה הרפואי קבע כי תיתכן החמרה במצבו הבריאותי של הנפגע והעמידו סכום פיצויים גלובאלי בגין כך על סך של 12,000 שקלים.

 

טענה זו נדחתה אף היא בבית המשפט. השופטים ציינו כי יש להדגיש את ההבחנה בין התרחשות מעוולת, אשר כל כולה אירעה לאחר מיצוי עילת התביעה על פי חוק הפיצויים, ובין התרחשות במהלך הדברים הרגיל. משמע, רשלנות רפואית לאחר מיצוי פסק הדין אינה עילה הזהה להחמרה טבעית במצבו הגופני של הנפגע.

 

לסיכום, בית המשפט דחה את כל טענותיהם של המשיבים וקבע כי דין הערעור להתקבל. השופטים ציינו כי במקום בו ניתן פסק דין על בסיס חוק הפיצויים, ולתובע נגרם נזק רפואי לאחר מכן בגין רשלנות רפואית, זכאי הוא לתבוע את הרופאים הרשלניים ואין מדובר במקרה הנכנס בגדרי ייחוד העילה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: סכרת הריונית, כימותרפיה, רופא משפחה, סרטן ריאות, ארתרוסקופיה, בדיקת דופלר, Bronchial Alveolar Carcinoma, מיומה,