www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בטיפול בגידול סרטני גרמה לכריתת רחם

רשלנות בטיפול בגידול סרטני גרמה לכריתת רחם

בית המשפט פסק כמיליון וחצי שקלים לאישה אשר לקתה בסרטן ורחמה נכרת בגין רשלנות רפואית בטיפול בגידול. מדובר בפרשה אשר החלה בשנת 1988, והגיעה רק לאחרונה לסיומה בבית המשפט המחוזי מרכז. התובעת הגיעה לחדר המיון בבית החולים הנתבע באפריל 1988 בעקבות כאבים גוברים והולכים בבטנה.

 

הרופאים ערכו למטופלת בדיקות ומצאו כי הבטן תפוחה, יש מלאות בבטן העליונה ורגישות. למחרת, התובעת עברה בדיקת חוקן בריום שהראתה גוש בבטן, באקו של הפלביוס אשר בוצע על ידי גניקולוג, נמצא בבטן השמאלית התחתונה, באזור השחלה, גוש בקוטר שישה ס"מ. כעבור יומיים נערכה לתובעת גם בדיקת CT בבית חולים אחר. בבדיקה זו הודגמו מיימת, נוזך פלוירלי דו צדדי, גוש גדול באגן באזור איברי המין, חוסר הדגמת שופכן ימני עם חומר ניגוד ובסיכום נכתב "רבדומיוסרקומה? טרטומה?". יום לאחר מכן הוחלט לבצע לתובעת בדיקת בטן חוקרת והתובעת הוכנסה לחדר הניתוחים. לפני הניתוח ניקזו הרופאים נוזל מיימת מבטן המטופלת בכמות של שני ליטר. הנוזל נמצא עכור והוא נשלח לתרבית.
 

עם פתיחת הבטן, הרופאים אבחנו תהליך גדול אשר תפס את כל הקרום בין המעיים וגולש עד למעי הדק אך לא חסםאותו. כמו כן, הגוש תפס את התוספתן, והיה תפוס על הרחם ועל פריט נאום הפריטאלי. במהלך הניתוח בוצעה בדיקת חתך קופא ותוך כדי ההליך הרפואי התקבלה תשובה לפיה מדובר או ב-Lymphoma או ב-Embryonal Cell Carcinoma. לאחר תוצאות החתך הקופא, הרופאים החליטו לכרות את רחמה של המטופלת תוך השארת השחלות. כמו כן, הוחלט על כריתת גוש גדול במעי דק אמצעי. הניתוח לא הביא להסרתו המוחלטת של הגידול וחלק ממנו נותר בגופה של התובעת.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח לפרוסקופי לכריתת רחם, מתי תוגש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם

 

יצוין כי מדובר בגידול סרטני אשר מכפיל את עצמו בכל יממה (גידול מסוג בירקט). בבדיקות הפתולוגיות של הרקמות אשר נכרתו נמצא כי מדובר היה בגידול מסוג לימפומה. התובעת הועברה במאי 1988 לבית החולים רמב"ם בחיפה לקבלת טיפולים כימותרפיים ולאחר מכן המשיכה להיות מטופלת בבית החולים הדסה בירושלים. התובעת הגישה כנגד הצוות הרפואי בבית החולים תביעת פיצויים בשל רשלנות בסרטן. לטענתה, הרופאים התרשלו בטיפול בה וכרתו לחינם את רחמה.

 

היה ניתן לטפל בכימותרפיה מבלי לכרות את הרחם


התובעת הציגה חוות דעת רפואית מטעמה. להלן תמציתה של חוות דעת מקצועית זו: ראשית, היה מקום להתייעץ עם אונקולוג בטרם ביצוע הניתוח. שנית, ניתן היה לאבחן לימפומה, במקרים של מיימת בכמות גדולה (כפי שהיית במקרה דנן), על ידי דיקור הבטן מבחוץ והוצאת כמות נוזל קטנה (בדיקה זו נעשית על ידי איתור תאי המחלה במיקרוסקופ ללא ניתוח).

 

המומחה הוסיף כי היה מקום לבצע חתך קופא שבוצע ליטול דגימה קטנה, להפסיק את הניתוח ולבצע צביעות נוספות כדי להגיע לאבחנה סופית. זאת ועוד, גם בשנת 1988 הייתה אופציית הטיפול הכימותרפי ידועה ללא צורך בכריתת איברים חשובים. בחוות הדעת נטען עוד כי נהוג לבצע כריתת גידול בירקט לימפומה אך ורק כאשר נראה שלא תישאר לאחר הניתוח שארית גידול משמעותית ולא במחיר של הקרבת איברים חיוניים.

 

לדידו של המומחה מטעם התביעה, עקרונות אלו היו כבר קיימים בשנת 88. "גם בשנת 88 הייתה חובת התייעצות עם אונקולוג או המטולוג לפני ניצור להסרת גידול שעל פי ההדמיות נראה ממאיר ובוודאי גם במהלך ניתוח כאשר תשובת החתך הקפוא היא שהגידול הוא לימפומה", כתב המומחה בחוות הדעת.


בית המשפט קיבל את חוות דעתו של המומחה מטעם התביעה וקבע כי דין התביעה להתקבל. לסיכום, נקבע כי הוכח במידה הדרושה, לפי מאזן ההסתברויות במשפט האזרחי, כי לא היה מקום לבצע את בתובעת ניתוח נרחב לפי הפרקטיקה אשר הייתה נהוגה בישראל באותם ימים. כמו כן, נקבע כי כריתת רחמה של התובעת היה מיותר והנתבעים הפרו כלפי האחרונה את חובת הזהירות הקונקרטית אשר הייתה מוטלת עליהם מכוח חובת הזהירות המושגית שבין רופאים למטופלים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...