www.rashlanut-refuit.org

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

ת"א 3463-06-08

 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה נדחתה בבית המשפט השלום בתל אביב, וזאת לאחר שנקבע כי הרופאים נאלצו לכרות את רחמה את התובעת במהלך ניתוח קיסרי על מנת להציל את חייה. כמו כן, נקבע כי העובדה שהרחם נכרת ללא הסכמה מדעת מצד היולדת, שהייתה שרויה בהרדמה מלאה, לא עלתה כדי רשלנות. מדובר באישה אשר הייתה בשבוע ה-31 להריונה והובהלה לבית החולים הלל יפה בחדרה בגין דימום. הרופאים אבחנו כי מצבה של האישה חייב ניתוח קיסרי דחוף וזאת על מנת לחלץ במהרה את העובר מהרחם. עם זאת, גם לאחר חילוצו של היילוד, הדימום העז לא פסק. הצוות הרפואי קיבל החלטה לכרות את רחמה של האישה, וזאת כאשר היא הייתה נתונה עדיין תחת הרדמה מלאה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית – ניתוח קיסרי


האישה ובעלה הגישו כנגד בית החולים ומשרד הבריאות תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח קיסרי. לטענתם, הרופאים לא יידעו אותם בנוגע לסכנה שבניתוח בדמות כריתת הרחם ועל כן מדובר בהליך שבוצע ללא מתן הסכמה מדעת. כמו כן, נטען כי הרופאים לא אבחנו שהסיבה לדימום הייתה קרע ברחם וכריתת הרחם הייתה יכולה להימנע באם הקרע היה נתפר בזמן. התביעה הוגשה על סך של כ-800,000 שקלים בגין העדר הסכמה מדעת, רשלנות רפואית בטיפול ופגיעה באוטונומיה.
 

כריתת הרחם הייתה לשם הצלת חיים


כאמור, בית המשפט דחה את התביעה. השופט, חננאל שרעבי, קיבל את טענות משרד הבריאות לכך שכריתת הרחם הייתה למעשה מהלך רפואי שהציל את חיי היולדת. נקבע כי הנתבעים הוכיחו שהסיבה לדימום הייתה שליה נעוצה אשר פגעה בדופן הרחם, ולא קרע ברחם. אי לכך, השופט קבע כי לא הייתה ברירה אלא לכרות את הרחם בעת הניתוח. באשר להסכמה מדעת, בית המשפט קבע כי היולדת חתמה לפני הניתוח הקיסרי על טופס ובמסגרתו הובהר לה כי מדובר בהליך רפואי הטומן בחובו סיכונים כגון פגיעה ברחם. כמו כן, הרופאים הסבירו כי הם יידעו את הבעל בנוגע לכריתת הרחם והוא נתן את הסכמתו למהלך.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחט נותרה במהלך ניתוח קיסרי בבטנה של המטופלת
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק שנגרם לתינוק?
האם הצוות הרפואי התמהמה בהחלטה לביצוע ניתוח קיסרי?
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?
קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת


בפסק הדין נקבע כי "כריתת רחם לשם עצירת דימום, כאשר נשקפת סכנה לחייה של היולדת, הינה פעולה רפואית סבירה, מקובלת וראויה. למעשה, כריתת הרחם אפשרה את הצלת חייה של האישה ושל היילוד. דהיינו, לא מדובר ברשלנות רפואית". שרעבי התייחס גם לחתימתה של התובעת על טופס ההסכמה מדעת וקבע כי "למרות שחתימה זו לא העידה על כך שהאישה קראה את הטופס והבינה את כל סעיפיו, הייתה בכך הסכמה לכאורה". יתרה מזאת, השופט קבע כי היות והיולדת הייתה נתונה תחת הרדמה מלאה, היה ניתן לראות בהסכמתו של בעלה כהסכמה מדעת בשמה.


"בנסיבות המקרה דנן ודחיפותו, ולנוכח חריגותו של סיכון כריתת הרחם אצל התובעת, אינני סבור כי הייתה חובה על הצוות הרפואי שטיפל ביולדת להסביר לאחרונה ברחל בתך הקטנה כי אחד מסיכוני הניתוח הקיסרי הוא סיבוך שעלול להוביל לכריתת רחם. די שיסבירו לה באופן כללי, כפי שאכן נעשה", נכתב בפסק הדין.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22...