www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית במתן תרופות ועירוי נגוע - רופא משפחה גרם למוות בגין כיב קיבה

רשלנות רפואית במתן תרופות ועירוי נגוע - רופא משפחה גרם למוות בגין כיב קיבה

בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במתן תרופות. על פי כתב התביעה, רופאה מחליפה בקופת חולים רשמה מרשם קטלני לחולה כיב קיבה, תוך מתן תרופות שאינן מתייחסות לעברו הרפואי. בעקבות התרופות נשוא התובענה, אושפז החולה בבית החולים ונגרמו לו נזקים קשים אשר בסופו של היום גרמו למותו.


התובע היה ידוע כאדם הסובל ממחלות רבות כגון לחץ דם גבוה, מחלת כליות קשה וכיב התריסריון. יום אחד חש התובע בכאבים בברכיו ומיהר לפנות לקופת החולים בה היה חבר – שירותי בריאות כללית, סניף הרצליה. רופאת המשפחה הקבועה של התובע לא הייתה באותו היום בסניף, והאחרון קיבל טיפול מרופאה מחליפה.

 

הרופאה המחליפה הורתה לתובע ליטול תרופות ארטופן וולטרן בימים הקרובים, תרופות אשר עוד יהוו מכת מוות למטופל בהמשך. התובע נטל את התרופות על פי המרשם, ועד מהרה החל לחוש ברע. הוא הובהל לבית החולים ושם אובחן כסובל מדימום בדרכי העיכול והכיב. לצערו, במהלך הטיפול קיבל הוא עירוי דם נגוע בנגיף הצהבת. העירוי הנגוע גרם לתובע לדימום קשה בכבד והתפתחות של מחלת שחמת הכבד.


בעקבות הטיפול הרפואי הרשלני, הגיש החולה תביעה בעניין רשלנות רפואית נגד קופת חולים ובית החולים. לדאבונו, נפטר הוא בטרם הסתיים הדיון המשפטי ועל כן נכסנו יורשיו בנעליו לצורך המשך התביעה.


תרופות קטלניות, האמנם?


בית המשפט קבע כי רופאת המשפחה המחליפה התרשלה כלפי התובע כאשר נתנה לו מרשם ובו תרופות אשר סיכנו את בריאותו. התרופות שנרשמו לתובע, הינן תרופות ממשפחת הנסאיידז (Nsaids), הידועות כתרופות מסוכנות לנטילה על ידי חולי קיבה. אי לכך, בכדי לצמצם את הסכנה לחולי הכיב בנטילת תרופות אלו, עליהם ליטול במקביל גם תרופות מונעות ממשפחת גסטרו.

 

נטילת תרופות נסאיידז לחולי כיב, ללא נטילת תרופות מונעות במקביל, הינה רשלנות רפואית במתן תרופות, שכן מדובר באי התייחסות לעברו הרפואי ומצבו הקליני של המטופל, באופן בלתי סביר ולא אחראי.


האם רשלנות רפואית במתן עירוי הדם הנגוע?


בית המשפט קבע כי אין ספק שהעירוי הנגוע בצהבת הוא זה שגרם להתפתחות מחלת הכבד בגופו של המטופל. יש לציין כי לו היה נוטל המטופל תרופות מונעות לצד תרופות הנסאיידז, לא הייתה מתפתחת שחמת הכבד בגופו.

 

עם זאת, המומחים הרפואיים אשר באו בפני בית המשפט במסגרת הדיון בשאלת עירוי הדם, טענו כי בתקופה נשוא התובענה (1993), לא היה ניתן להבחין בין עירויי דם "נקיים" לבין עירויי דם הנגועים בצהבת. אי לכך, כל עירוי דם שניתן בימים ההם היה תלוי בסיכון מסוים כלפי החולה. לפיכך, בית המשפט קבע כי לא קיימת עילה של רשלנות רפואית במסגרת הטיפול הרפואי בבית החולים ועירוי הדם הנגוע.


האם הרופאה המחליפה אשמה גם בנזקים שנגרמו מעירוי הדם?


בבית המשפט נשאלה שאלה נוספת, האם יש להטיל על רופאת המשפחה המחליפה גם את האחריות לנזק בכבד, אשר נגרם בעקבות עירוי הדם הנגוע. מצד אחד, מדובר היה בסיכון טבעי אשר נגרם למנוח בעקבות עירוי דם בבית החולים. מאידך – לו היה מקבל החולה את התרופות המונעות מהרופאה המחליפה, לא הייתה מתפתחת מחלת הכבד, וככל הנראה לא היה התובע מגיע כלל לבית החולים.


פקודת הנזיקין קובעת כי פיצויים בעקבות קבלת תביעה נזיקית יינתנו רק בשל אותו הנזק שעלול לבוא באורח טבעי במהלכם הרגיל של דברים, ושבא במישרין מעוולת התובע. בית המשפט קבע כי הנזק אשר נגרם לתובע דנן בבית החולים, הינו נזק אשר נבע במישרין מעוולת רשלנותו של הרופאה המחליפה. אי לכך, הואשמה קופת החולים כללית, אשר הרופאה פעלה מטעמה, ברשלנות רפואית במתן תרופות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: מצג עכוז, הזרקת פרמין, כאבי גב, תנועתיות גפיים, ניקוד אפגר, החזרה סגורה, קולכיצין, טיפולי לייזר,