www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם בית החולים "שיבא" תל השומר התרשל כלפי אישה יולדת ובתה, בכך שלא השאיר את האם לאשפוז במוסד הרפואי ביום הלידה? תביעה בעניין זה הוגשה כנגד בית החולים על ידי שתי תובעות, אם ובתה. השתיים טענו כי האם הגיעה לבית החולים ביום הלידה בהמלצה של רופאה, אך מלבד בדיקת מוניטור שרישומיה אבדו עם השנים, לא נערכו לה בדיקות נוספות. האם מדובר במקרה של רשלנות בלידה?


התובעות הלינו בנוסף כי האם לא הושארה להשגחה בבית החולים, למרות שמדובר היה בהריון המתדפק על הדלת. האישה חזרה מאוחר יותר לבית החולים כאשר הופיעו אצלה הצירים הראשוניים (קראו עוד על רשלנות רפואית בהריון).

עם זאת, העובר היה במצוקה עוברית קשה והילדה נולדה לבסוף בניתוח קיסרי כאשר היא סובלת מפגיעה מוחית קשה ומפגיעה רב מערכתית (פיגור שכלי עמוק, שיתוק ספסטי קשה של ארבע הגפיים ועיוורון).

 

על רקע זה הגישו הקטינה ואמה תביעת נזיקין רבת היקף נגד המדינה, האחראית על הפעלתו של בית החולים. בתביעה נטען שהנזק המוחי ממנו סובלת הקטינה נגרם עקב התרשלותם של הרופאים בבית החולים אשר עקבו אחר ההריון.

 

הריון בסיכון מיוחד והמלצה על הגעה לבית החולים שניתנה על ידי רופא

בית המשפט המחוזי קבע שהרופאים אחראים ברשלנותם לפגיעתה של הקטינה. השופטים קיבלו את טענותיהן של התובעות, וסברו שהטיפול הרפואי בהן לקה ברשלנות שכן היה על הצוות הרפואי להשאיר את אמה של הקטינה להשגחה במוסד וזאת ממספר סיבות.

 

ראשית, האם הגיעה לבית החולים ביום הלידה, בעקבות הפנייה שקיבלה מרופאה האישי. עם זאת בבית החולים נערכה לה בדיקת מוניטור שגרתית על ידי רופא תורן והיא שוחררה לביתה. בית המשפט קבע כי היה על הרופאים להשאיר את האם להשגחה במקום ולא לשלוח אותה לביתה עם הוראה "לעקוב אחר תנועות העובר". השופטים הסתמכו בקביעתם על חוות דעתו הרפואית של המומחה מטעם התביעה.

המומחה קבע כי עסקינן בהריון בסיכון מיוחד, בהתחשב בגילה המבוגר של היולדת והיות ודובר על לידה ראשונה לאחר טיפולי פוריות. לפיכך, היה על הרופאים להיות רגישים יותר למצבה הקליני של היולדת ולא להתייחס אליה כ"מובן מאליו". גורמים נוספים אשר היוו "גורמי סיכון" במקרה דנן היו מיעוט מי שפיר ושינויים בדופק העובר בבדיקת המוניטור ביום נשוא התובענה.

 

השגחה נאותה הייתה מונעת חלק מן הנזקים

על פי בית המשפט, נתונים אלו היו אמורים להביא את בית החולים למסקנה כי יש להשגיח על היולדת ולא לשחררה לביתה. לטענת השופטים, הרופא הסביר היה קובע כי האישה תישאר במוסד הרפואי, תוך שנערכות לה בדיקות מוניטור מדי שעתיים שלוש (והתייחסות לכל חריגה מן הנורמה).


עניין נוסף אשר עמד לרופאים הנתבעים לרועץ היה אי יכולתם להמציא בעבור בית המשפט את ממצאי בדיקת המוניטור שנערכה ליולדת כאשר הגיעה לבית החולים. אובדן תרשים המוניטור העביר את נטל ההוכחה לאי רשלנות על כתפי בית החולים, נטל אשר הנתבעים לא השכילו לעמוד בו.


לסיכום, בית המשפט קבע כי ישנו בסיס של ממש להניח כי שינויי דופק העובר אשר נצפו בשובה של האם לבית החולים, היו מאובחנים מוקדם יותר לו הייתה האם מאושפזת להשגחה בבית החולים שיבא. במידה והיו נערכות לאם בדיקות מוניטור קובעות בתדירות מינימאלית, היה ניתן לאבחן את ירידת דופק העובר ולהימנע ממרבית הנזקים מהם סובלת בתה. אי לכך, גלגל בית המשפט את האחריות לפתחו של בית החולים והנתבעים חויבו בתשלום פיצויים לתובעות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?