www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית טיפת חלב, באילו מקרים תוגש תביעה?

רשלנות רפואית טיפת חלב, באילו מקרים תוגש תביעה?

במרכזי טיפת חלב המופעלים ברחבי הארץ על ידי משרד הבריאות, הרשויות המקומיות וקופות חולים, מוצעים שירותי רפואה מניעתית, בעיקר לנשים בהריון, תינוקות ופעוטות. במהלך שנותיהם הראשונות, המעקב אחר מצבם הבריאותי והתפתחותם של הפעוטות, נעשה במסגרת שירותי טיפת חלב ללא עלות כספית.

 

השירות במרכזים מנוהל על ידי אחיות בריאות הציבור, אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחומי הגדילה והתפתחות. האחיות בעלות ידע רב בקידום בריאות, חיסונים, בטיחות, תזונה וטיפול. במסגרתם תפקידם האחיות והרופאים בטיפת חלב נדרשים לערוך אבחון מוקדם של בעיות התפתחותיות, ולבצע בדיקות תקופתיות כדי לאבחן בעיות שמיעה וראייה, בעיות שקשורות לכשל בשגשוג ועוד.  

 

רשלנות רפואית בטיפת חלב, יכולה לבוא לידי ביטוי עקב טיפול לא מתאים ואבחון שגוי שהוביל למתן טיפול שאינו מתאים לתינוק או להיעדר טיפול. כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד טיפת חלב וכדי לקבל פיצויים, יש להוכיח באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי, כי האחות או הרופא בטיפת חלב פעלו שלא בהתאם לפרקטיקה המקובלת, וישנו קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם לפעוט.

 

תביעה בגין מעקב הריון רשלני של טיפת חלב

 

כ 16 שנים, לאחר שנולד ילד הסובל משיתוק מוחין, הגישו הוריו תביעה נגד הרופאים המטפלים בתחנת הטיפול טיפת חלב באזור מגוריהם בגין רשלנות רפואית בהריון. לטענת התובעים, הרופאים גרמו לילד להיוולד כשהוא סובל משיתוק מוחין, על כן דרשו לקבל פיצויים בגין הולדה בעוולה.

 

על פי עובדות התביעה, עד השבוע ה 34 להריון לא נראה כל ממצא חריג בבדיקות שנערכו לאם ולעובר על ידי גניקולוג, אך בשבוע 34 להריון, אושפזה האם במחלקת יולדות בשל כאבים בבטן התחתונה. למחרת בוצעו לתובעת בדיקת אולטרה סאונד וסקירת מערכות והיא שוחררה לביתה.

 

ברשומה הרפואית צוין כי הערכת משקלו של העובר תקינה ויש לזמן את האם ללידה באמצעות ניתוח קיסרי. כשבועיים לפני מועד הלידה המתוכנן, הגיעה התובעת לחדר מיון, וטענה כי היא מרגישה ירידה דראסטית בתנועות העובר. בעקבות בדיקות שנערכו לה בבית החולים, היא הופנתה מידית ללידה בניתוח.

 

בכתב התביעה נטען כי האם הייתה במעקב בתקופת ההריון בטיפת חלב, שם עברה את כל הבדיקות על ידי האחיות. אולם הרופא שבדק אותה כאשר הלינה על חוסר תחושה בתנועות העובר, ביצע רק בדיקה חיצונית ולא עשה ניטור לעובר או כל בדיקה אחרת, ולמרות הממצא החריג של גודל העובר, היא שוחררה לביתה ללא הנחיות.

 

בית המשפט העדיף את טענות הנתבעים ודחה את התביעה

 

בית המשפט סקר את העדויות השונות שהוצגו בפניו, וקבע כי דין התביעה להידחות. עדותה של התובעת, לא הותירה בפני השופטים רושם אמין. לדוגמה, התובעת שללה בתצהירה כי נערכה לה בדיקת אולטרה סאונד, אך עורך דינה הודה כי בדיקה מסוג זה נערכה במהלך ההריון.

 

כמו כן, בתחילה טענה תובעת כי נקבע לה מועד לניתוח קיסרי, ולאחר מכן חזרה בה מטענה זו, ובסוף הוכיחו הרשומות הרפואיות כי אכן נקבע תאריך לניתוח. סתירות אלו, ורבות אחרות, שמטו את הקרקע מתחת עדותה של התובעת והפכו אותה לבלתי אמינה.

 

לעומת עדותה של התובעת, העדויות מטעם הנתבעים היו אמינות בעיני בית המשפט. כך למשל, האחות הראשית ומנהלת התחנה, העידה כי היא זוכרת את התובעת ואת נסיבות הפסקת הטיפול על ידה בתחנה. עדותה התאימה גם לתוכן המסמכים הרפואיים שהוגשו, כמו כן, בית המשפט קיבל את עדותו של הרופא המטפל, אשר טען כי התובעת לא הלינה על הפסקת תחושת תנועה אצל העובר.

 

לדבריו של הרופא, לו הייתה התובעת טוענת לחוסר תחושה בתנועות העובר, אין סיכוי שהיה שולח אותה לביתה כלעומת שבאה. כמו כן, דבריו נתמכו גם במסגרת כרטיס המטופל של האישה ההרה, אשר בו נכתב במפורש "תנועת סדירות של העובר" ובטן רכה שמשמעותה, שאין חשד למצוקה עוברית.

 

למרות מרחק הזמן הרב, וזיכרונם החלקי של העדים הרלבנטיים, בית המשפט קבע כי התובעים לא הניחו בפניו תשתית ראייתית אשר תתמוך בטענת רשלנות. אי לכך, התביעה נדחתה והתובעים חויבו בהוצאות משפט בסך של 20,000 שקלים.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?