www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בטיפול שיניים לשיקום הפה - אדם אשר אינו גר בישראל

רשלנות בטיפול שיניים לשיקום הפה - אדם אשר אינו גר בישראל

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית. עיקר המחלוקת בין הצדדים נגעה לטיפול הרשלני, למעקב אחרי הטיפול כאשר המטופל איננו גר בישראל, ולכך שהנתבע הציג עצמו כ"רופא שיניים מומחה לשיקום הפה" וזאת למרות שהינו רופא שיניים כללי. בחודש יוני הגיע התובע לישראל ופנה לנתבע לקבלת טיפול שיניים. לטענתו, הוא נבדק על ידי הנתבע וזה איבחן כי הוא זקוק לטיפול שיניים מקיף הכולל עקירות ושתלים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
קשישה השוהה בבית אבות קיבלה טיפול שיניים רשלני
תביעה נגד רופאת שיניים עקב רשלנות בטיפול אורתודנטי
האם מטופל שעבר טיפול שיניים רשלני זכאי לפיצויים?
רשלנות ברפואת שיניים: הרופא התקין כתרים רופפים שאינם זהים
במהלך טיפול שורש רופא שיניים גרם לנקב בשורש השן


התובע העיד כי הוא הודיע לנתבע שהוא מתגורר בארצות הברית, והלה אמר שאין בכך כל בעיה. לטענתו, לאחר שהתיישב על כסא הטיפולים, הופיע בחדר רופא נוסף, אשר הציג עצמו כמומחה לניתוחי פה והשתלות. התובע טען כי המומחה הנוסף הודיע שיבצע את ההשתלה. לטענתו, הטיפולים בוצעו מבלי שניתנה להם הסכמה מדעת ולא הוסברו לו שלל הסיכונים הכרוכים בהליך. כמו כן, התובע טען כי הרופאים לא החתימו אותו על טופס הסכמה ובדיעבד התברר לו כי "המומחה הנוסף" לא היה מומחה בתחום ניתוח הפה, הלסת והשתלות.


התובע ציין כי במהלך הטיפולים הוא סבל מכאבים קשים בשתי הלחיים ונאלץ ליטול תרופות לשיכוך כאבים. לדבריו, כשנה לאחר ההשתלה הוא שב לארצות הברית, ושם שהה כשנתיים עד אשר שב לישראל בכדי לבצע את שיקום הפה. הטיפול השיקומי החל בנובמבר 2002 והסתיים לאחר כחצי שנה. התובע עזב את הארץ באוגוסט 2003 וטען כי לאחר חזרתו לארה"ב הוא סבל מכאבים עזים עד כי לא היה מסוגל לאכול. לטענתו, אשתו טלפנה למרפאתו של הנתבע ונאמר לה כי על בעלה לפנות לטיפול שיניים דחוף.


הרופא טען שהוא מומחה למרות שהינו רופא שיניים כללי


הנתבע טען בתצהירו כי הוא מומחה בתחום שיקום הפה והרכבת שתלים. לטענתו, הוא היה מבצע את הטיפולים בעצמו, ולפני מספר שנים החל להעסיק במרפאתו רופא נוסף אשר מבצע את ההשתלות (כאשר הוא עוקב אחר ההליך). הנתבע הוסיף כי הוא הסביר לתובע את שלל הסיכונים הכרוכים בטיפולים, לרבות תופעות הלוואי הצפויות. לטענתו, הוא הבהיר לתובע שעליו לשוב למרפאה בתוך תשעה חודשים, אך האחרון הגיע להמשך הטיפול רק לאחר 20 חודשים.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בנפילת מקדח לפה המטופל בטיפול שיניים, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בטיפול ציפוי שיניים, איך אפשר לקבל פיצויים?
טיפול שיניים ללא הסכמה מדעת, מתי תוגש תביעה בגין רשלנות רפואית?
רשלנות רפואית בעקירת שיניים, מתי תוגש תביעה?
נסיגת חניכיים בעקבות טיפול שיניים רשלני, מתי תוגש תביעה?


בחקירה הנגדית החלו ליפול סדקים בגרסת ההגנה. ראשית, הוכח כי הנתבע איננו רופא שיניים "מומחה להשתלות ושיקום הפה", אלא רופא שיניים כללי ללא מומחיות מיוחדת. הדברים היו נכונים גם לגבי ה"מומחה להשתלות" אשר הועסק במרפאתו של התובע. כמו כן, הנתבע הודה כי לא ניהל רשומה רפואית מסודרת ולא החתים את התובע על טופס הסכמה מדעת. כאשר נשאל התובע האם התקשר לחו"ל על מנת להזכיר לתובע אודות המשך הטיפול, ענה האחרון כי לא עשה כאמור.


מחלוקת בין המומחים – מינוי מומחה מטעם בית המשפט


התובע צירף לתביעתו חוות דעת רפואית מטעמו. על פי חוות דעת זו, הטיפול אשר קיבל התובע על ידי הנתבע היה לקוי, וכתוצאה מכך הוא צריך לעבור בעתיד טיפול שיקום נוסף – מורכב, יקר וכואב. חוות הדעת הרפואית מטעמו של הנתבע גרסה אחרת. לפיה מומחה זה, עיקר הבעייתיות במצב שיניו של התובע נבע מאי הגעתו להמשך הטיפול השיקוי כפי שנקבע (אלא ב"איחור של כ-11 חודשים"). נוכח הפערים בין הצדדים, מינה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו.


המומחה הרפואי מטעם בית המשפט קבע כי הרשומות אשר נערכו על ידי הנתבע לא כללו את כל הטיפולים שבוצעו. לטענתו, רישומי מיקום השתלים לא היו מדוקים והשתלים לא היו במקומות הנכונים. כמו כן, נקבע כי הצגתו של המומחה הנוסף כמומחה, חרף העדר מומחיות ספציפית, הייתה למעשה מצג שווא בפני התובע. המומחה מטעם בית המשפט הוסיף כי לא הושגה הסכמה בכתב לביצוע הטיפולים והרשומות הרפואיות בעניינו של התובע לקו בחסר.


הצדדים לא חקרו את המומחה הרפואי על חוות דעתו. אי לכך, בית המשפט קבע כי המסקנות אשר עלו מחוות הדעת לא נסתרו ומדובר ברשלנות רפואית בטיפול שיניים. המומחה העריך את עלות הטיפולים המשקמים הצפויים לתובע ב-50,000 שקלים. לדבריו, מדובר בתעריף ישראלי, וזאת משום שידוע כי המחירים בארצות הברית יקרים יותר. בית המשפט קבע כי היות והתובע ביצע את הטיפולים בארץ, מלכתחילה בגין מחירם הזול, ומתוך עיקרון הקטנת הנזק, יש לקבוע כי גם הטיפול המתקן יערך בישראל. אי לכך, השופט נמנע מלפסוק לתובע פיצויים בך כ-50,000$ וקבע את הפיצוי בתעריף ישראלי. כמו כן, נפסקו עבור התובע פיצויים נוספים בסך 10,000 בגין טיפולי החירום אליהם נאלץ האחרון לפנות בעקבות כאביו.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה... 

בית המשפט דחה תביעה של לקוחה במרפאת שיניים בגין תקיפה של הרופא. הלקוחה טענה כי הרופא תקף אותה אך לא עלה בידה להוכיח טענותיה בבית המשפט... 

רופא שיניים הורה על עקירת שן בינה של קשיש. בעקבות עקירת השן, לקה המטופל בדלקת נדירה ונפטר כחודש וחצי לאחר מכן. האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית? 

האם הנזקים בשיניה של התובעת נגרמו בעקבות רשלנות רפואית בטיפול שיניים או שמא מדובר בהזנחה ומחסור כלכלי מצד התובעת? 

רשלנות רפואית במסגרת אי התאמה של שיניים תותבות? האם תשלום פיצויים בעקבות רשלנות רפואית? 

האם עמד הרופא במבחן ה"רופא הסביר"? האם עמד בחובת הזהירות מול המטופלת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...