www.rashlanut-refuit.org

האם הטיפול באישה אשר סבלה מסוכרת הריונית היה רשלני?

האם הטיפול באישה אשר סבלה מסוכרת הריונית היה רשלני?

בית המשפט נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה לפתחו ועסקה בלידת תינוק הסובל משיתוק מוחין. השאלה אשר עמדה בבסיס הדיון המשפטי הייתה - האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה והאם רופאי בית החולים יכלו לאבחן סיכוי להיפרדות השליה (בגין תלונות האישה על כאבים, אך חרף ממצאים מתאימים בתוצאות הבדיקות).


הריונה של התובעת, שקדם ללידתו של בנה הסובל משיתוק מוחין בשיעור של 100%, היה מבחינתה הריונה החמישי. היריון זה הוגדר כבר כהריון בסיכון, נוכח סוכרת היריון שממנה סבלה התובעת ובשל תופעות חולפות של לחץ דם גבוה. בעודה בשבוע ה-30 להריונה, פנתה התובעת לבית החולים לאחר שחשה בכאבים עזים בבטנה התחתונה ובגבה. בבית החולים נבדקה האחרונה ונקבע כי אין מקום לאשפזה בבית החולים והיא שוחררה לביתה.

 

סכנה לחיי האם ולידה מהירה בניתוח קיסרי


האישה נבדקה פעם נוספת בטיפת חלב, ביום למחרת, אך גם בדיקות אלו הצביעו על מהלך הריון תקין. באותו הלילה התעוררה האישה כאשר היא שטופת דם ובעלה הבהיל אותה לבית החולים בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר.


הרופאים קבעו כי הדימום נבע מהיפרדות השליה וחיברו את התובעת למוניטור על מנת לשלול מצוקה עוברית. לאחר שנמצא כי לעובר שלום, פנו הרופאים לשמור את מצבה הבריאותי של התובעת. כ-55 דקות לאחר שהגיעו האישה ובעלה לבית החולים, קבעו הרופאים כי יש להפסיק את ההריון בשל חשש אמיתי לחייה של היולדת. רבע שעה לאחר מכן נולד התינוק בניתוח קיסרי כאשר הוא סובל משיתוק מוחין קשה.

 

התלוננה על כאבים אך תוצאות הבדיקות היו תקינות


ההורים הגישו תביעה נגד בית החולים, וטענו כי הטיפול הלקוי בתובעת, יומיים לפני הגעתה לבית החולים כאשר היא שטופת דם, התבצע באופן רשלני. לטענתם, רופאי בית החולים לא נקטו כרופאים סבירים בבואם לבדוק אישה הרה הסובלת מכאבים, ובכך הפרו כלפיהם את חובת הזהירות המוטלת עליהם.


בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי דין תביעתם של ההורים להידחות. על פי פסק הדין, נקבע כי הרופאים בבית החולים ערכו לאישה מגוון בדיקות גניקולוגיות ומוניטור אשר הצביעו על הריון תקין לחלוטין.

 

השופטים ציינו כי גם הבדיקות בטיפת חלב, אשר נערכו לאישה יום לאחר מכן, הראו תוצאות זהות. בית המשפט קבע, על יסוד ממצאים אלו, כי הרופאים פעלו באופן סביר כאשר לא אשפזו את האישה ביום הגעתה לבית החולים בפעם הראשונה. בהסתמך על חוות דעת רפואית מטעם המומחה שמונה על ידי בית המשפט, נקבע כי הסיבוך אשר ממנו סבלה היולדת היה סיבוך נדיר שלא היה באפשרותם של הרופאים לצפותו.

 

"נכות כתוצאה ממכת טבע"


על סמך חוות-דעת המומחים, בית-המשפט קבע כי נכותו של התינוק נגרמה כתוצאה ישירה ממצב הפגות שבו נולד ולא מדובר במקרה של רשלנות רפואית. לדבריהם, האחרון לא סבל ממצוקה עוברית בין לפני הלידה ובין במהלכה, אלא שהפסקת ההיריון בשלב מוקדם עקב מצב היפרדות שליה, ובטרם היה העובר בשל ללידה, גרם ללידה מוקדמת שבעקבותיה חווה היילוד מהלך "סוער" לאחר צאתו לאוויר העולם (שבעקבותיו נפגע מוחו).

 

על-פי חוות-דעת המומחים, זוהי תופעה מוכרת בלידת פגים, והיא הגורם הישיר לנכות שאירעה.
"מדובר בנכות שהיא תולדה של מכת טבע ולא מכה מיד אדם, וכי לרפואה לא נמצאו כלים ואמצעים לטפל בבעיה הרפואית שנוצרה טוב מכפי שטופלה בפועל", סיכמו השופטים את פסק הדין.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,