www.rashlanut-refuit.org

טיפול חדשני לתיקון ראייה בלייזר ללא הסכמה של המטופל

טיפול חדשני לתיקון ראייה בלייזר ללא הסכמה של המטופל

רשלנות רפואית במסגרת ניתוחים פלסטיים? האם מכון לתיקון ראיה בלייזר, אשר ביצע ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה (בניגוד לקוצר ראיה) מבלי להביא לידיעת המטופל את העובדה שמדובר בהליך חדשני, הפר כלפי הלקוח את חובת הזהירות הקונקרטית? האם המכון ישלם לתובע פיצויים בגין רשלנות רפואית בביצוע הניתוח, בגין נזקי הראיה אשר נגרמו לו כתוצאה מהטיפול?


התובע הגיע למכון במטרה לקבל מידע ופרטים אודות ניתוח לייזר להסרת משקפי ראייה. בפגישה מתואמת נערכה לתובע בדיקת התאמה לניתוח, על ידי רופא עיניים אשר בדק את עיניו בבדיקת ציקלופלגיה. לאחר הבדיקה המליץ הרופא לתובע לבצע ניתוח LASIK לתיקון ראייה בשתי עיניו. יש לציין כי התובע סבל מרוחק ראיה, ברמה של 8.5 ו-7.5 בעיניו.


התובע עבר את הניתוח בשתי עיניו, כאשר את הניתוח מבצע רופא עיניים מומחה מטעם המכון, במכשיר מסוג אקסהיימר תוצרת חברת שוינד. התובע שוחרר לביתו לאחר הניתוח עם רטיות על עיניו. למחרת הניתוח הגיע התובע לביקורת במכון ונבדק על רופא העיניים הראשון (שערך לו את הבדיקה). לטענת התובע, כך על פי כתב התביעה, כבר באותו היום החל לסבול מכפל ראייה וצלליות. התובע המשיך להגיע מספר רב של פעמים למכון למטרת בדיקות וביקורות, בשל תלונות על פגמים בראייתו.

 

המכון מבצע ניתוח נוסף לתיקון


כתוצאה מכך, הוחלט על ידי הרופא אשר ביצע את הניתוח, לבצע ניתוח נוסף בעינו השמאלית של התובע, לשיפור הראייה. הניתוח בוצע במכון, על ידי פרופסור המומחה ברפואת עיניים. התובע הגיע יום למחרת הניתוח המתקן לביקורת ונבדק על ידי רופא נוסף. לטענת התובע, מיד לאחר הניתוח המתקן, החל הוא לסבול מפיצול קשה בראייה, עוד יותר מאשר סבל לאחר הניתוח הראשון.

 

לטענתו ראייתו נחלשה והוא חש יובש בעיניו. לאחר הניתוח התלונן התובע בפני רופאי המכון על כפילות ראיה בעין שמאל ועל היובש בשתי עיניו. לאור תלונותיו, הומלץ לתובע להשתמש בעדשות מגע קשות.

 

מהי חובת הזהירות הקונקרטית בהליך רפואי חדשני?


לטענת התובע, התרשלו רופאי ומנהל המכון ב"רשלנות רפואית" כשהפרו את חובת הזהירות בה הם חבים בכך שבצעו לתובע שני ניתוחי לייזר כאשר ידעו או חייבים היו לדעת שבנתוני רוחק הראייה הגדולים של התובע קיימים סיכונים רבים שאכן אירעו ולא הזהירו מפניהם את התובע ובכך גרמו לו לנזקים.


על מנת לבסס חבות בעוולת הרשלנות יש להוכיח קיומם של שלושה יסודות: חובת זהירות מושגית וקונקרטית, הפרתה של חובה זו, דהיינו התרשלות, וקיומו של נזק. כמו כן יש להוכיח כי קיים קשר סיבתי, "עובדתי" ו-"משפטי", בין ההתרשלות לבין קרות הנזק.

 

בית המשפט נדרש לדון, האם הרופאים הפרו כלפי התובע את חובת הזהירות הקונקרטית. התובע טען כי הניתוח לתיקון רוחק ראייה, בניגוד לאחיו לתיקון קוצר ראייה, היה בחיתוליו בתחילת שנות ה-2000. אי לכך, והיות ולא הייתה ספרות מקצועית ומחקרית מתאימה בנושא, היה על הרופאים במכון להביא עובדה זו לידיעתו.

 

ניתוח המנוגד להוראות ה-FDA

 

המומחה מטעם הרופאים טען כי אין זה נכון, וקיימים עשרות מאמרים בנושא. עם זאת, כאשר נדרש המומחה להציג בפני בית המשפט מאמרים רלבנטיים, נאלץ האחרון למלא פיו במים.

 

עובדה נוספת הראויה לציון שה-FDA האמריקאי, בשנת 1999, לא נתן אישור לבצע ניתוחי לאסיק במכשירים האמריקאים, ככל כשמדובר בחולים הסובלים מרוחק ראייה. בשנים מאוחרות יותר, החל משנת 2000, התיר ה - FDA לבצע ניתוחי לייזר גם לרוחק ראייה אולם רק למי שרוחק הראייה שלו אינו עולה על 6 דיופטריות.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

התובעת הגיעה לנתבע על מנת לעבור ניתוח קיצור קיבה. המנתח בחר לנתחה בשיטה שאינה מקובלת הקרויה ניתוח על שם סקופינרו... 

פיצויי בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדים - לטענת התובעת, תוצאות הניתוח הן איומות כלשונה, לאחר שבשדיה נותרו אף כיום, 7 שנים לאחר הניתוח, צלקות מכוערות ומגעילות לא נוחות קשות להסתרה ובולטות 

התובעת פנתה לנתבעת, לקבלת יעוץ בדבר אפשרות למתיחת פנים, והוצע על ידה, טיפול חדשני בשיטת אפאטוס.  

ניתוח השתלת שיער נכשל וגרם לנזק אסתטי ולצלקות בראשו של התובע. 

הנתבע, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ביצע ניתוח פלסטי-אסתטי באפה של התובעת. ניתוח זה בוצע, לטענת התובעת, ברשלנות, והיא תובעת פיצוי בגין נזקיה.  

התביעה הינה תביעה בגין רשלנות רפואית ונזק שנגרם לתובעת ולבני משפחתה בעקבות ניתוח שעברה התובעת בעקבות זאת שסבלה מהשמנת יתר.  

התובע הגיש תביעה זו כנגד הנתבע לפיצויים, עפ"י פקודת הנזיקין, בגין ניתוחי אף כושלים שבצעו באפו בבית חולים "כרמל" חיפה ע"ש ליידי דיוויס.  

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

התובע הגיע לניתוח באיבר מינו לצורך הארכה ועיבוי האיבר. בפני התובע הוצגו דוגמאות של אברי מין לאחר ניתוח. לתובע לא הוצגו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח. התוובע סובל מתופעות קשות באיבר מינו. 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כמיליון שקלים בגין רשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לניתוח תיקון ראיה Lasik... 

בית המשפט קבע כי חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה לא הייתה מפורטת כנדרש. אי לכך, נדחתה תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה... 

על פי חוק זכויות החולה, כל מטופל או מטופלת חייב\ת לתת הסכמה מדעת לפני טיפול רפואי. עניין זה הינו בעל חשיבות יתרה בניתוחי ברירה כגון ניתוח להקטנת חזה... 

התובע טען כי הרופאים לא השכילו לאבחן קרטוקונוס ממנו סבל, האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח לייזר מסוג Lasik?  

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח לייזר מסוג Lasik לתיקון ראיה? האם התובע היה מסרב לו ידע את הסיכון המדובר? 

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל... 

האם חובה על מטופל, אשר נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון ראיה, לעבור ניתוח מתקן על מנת לשפר מצבו הבריאותי? 

האם ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה, אשר בוצע באופן חדשני במכון לניתוחי לייזר, התבצע בצורה רשלנית? האם הופרה חובת הזהירות? 

האם הניתוח הראשוני (בשתי העיניים) והניתוח המתקן (בעין ימין) בוצעו ברשלנות? האם הייתה הסכמה מדעת? האם התקיים קשר סיבתי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית 

בחורה כבת 24 שנים עברה 3 ניתוחים באפה שגרמו לפגיעה תפקודית ולפגם אסתטי. כיום, התובעת סובלת מאף עקום, בעיות בנשימה ועוד נזקי גוף שונים... תגיות: דליפת סיליקון,