www.rashlanut-refuit.org

קוסמטיקה - רשלנות רפואית בטיפולים קוסמטיים

קוסמטיקה - רשלנות רפואית בטיפולים קוסמטיים

קוסמטיקה - אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני בעניין רשלנות רפואית בטיפול קוסמטי. המידע כולל מאמרים, מדריכים , דוגמאות, פסקי דין וכדומה...

 


 

 

 

 

רשלנות רפואית בניתוחים קוסמטיים


בשנים האחרונות תופסת הקוסמטיקה מקום מרכזי במסגרת הטיפולים הרפואיים אשר מוצעים בישראל, וטיפולים קוסמטיים ניתנים היום כבר בגילאים צעירים (החל מפצעי בגרות, ניתוחי אף, הגדלה והקטנת חזה וכו’). בעבר הייתה הקוסמטיקה נחלתן של בנות המין היפה אך עם השנים, נפוצים ניתוחים אלו גם בקרב גברים.
עם זאת, טיפולים קוסמטיים רבים עלולים להשאיר צלקות או לגרום לנזקים בלתי הפיכים וזאת בעקבות רשלנות רפואית.

 

טיפול קוסמטי, מתי רשלנות רפואית?


לא כל הטיפולים הקוסמטיים דורשים הליך רפואי ניתוחי (כגון ניתוחי לייזר, הגדלת חזה וכו’) וישנם גם טיפולי קוסמטיקה רכה אשר אינם דורשים התערבות של רופא מנתח (למשל איפור, מראה פנים ועוד).

בטיפולים מן הסוג השני, לא תמיד יכול הנפגע לטעון לרשלנות רפואית. פעמים רבות ניתן להגיש בגין נזקי קוסמטיקה רכה תובענות רשלנות רגילה שאיננה רפואית. לעומת זאת, ככל שיהיה נשוא התביעה בעל אופי רפואי יותר, וככל שיהיה המטפל בעל קירבה גדולה יותר לתחום רפואי, ככה יחולו עליו בהתאמה חוקי הרשלנות הרפואית וחוק זכויות החולה.

 

ניתוח פלסטי בראי מערכת המשפט

 

הגורם הראשון אשר יכול ליצור עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים הינו אי הסכמה מדעת על פי חוק.

הסכמה מדעת הינה תקנה מכורח פרק ד’ בחוק זכויות החולה, הקובעת כי המטפל ישתף את המטופל בכל פרטי ההליך הרפואי לרבות הסיכונים בקיומו, סיכויי הצלחתו, תופעות הלוואי הצפויות, תהליך ההחלמה, החלופות הרפואיות האפשריות וכו’. על המטופל להסכים לכל הפרטים ולחתום על הצהרה בנושא לאחר שהבין את הפרטים באופן אמיתי ולא תלוי, תוך הפעלת שיקול דעת ומחשבה תחילה.


בניתוחים פלסטיים, אשר אינם הכרחיים ודחופים (כמו ניתוחי לב לדוגמא), חלה על הרופא חובת זהירות מוגברת שכן בית המשפט רואה בחומרה הסתרת פרטי מידע בביצוע הליכים רפואיים כאשר לחץ הזמן אינו עומד כנגדם. כמו כן, הסבר על הניתוח יינתן למטופל בפרק זמן סביר לפני תחילת הטיפול וזאת על מנת שיוכל לקבל החלטה נבונה בנוגע לביצועו.

 

התוצאות לא תואמות את שהובטח, האם רשלנות רפואית?


במידה ותוצאות הניתוח אינן תואמות את התוצאות אשר הובטחו למטופל ע"י הרופא טרם תחילת ההליך הרפואי, או במידה וקיימות בתחום הקוסמטיקה חלופות טובות ומתאימות יותר מזו שבוצעה בפועל, קיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.


בנוסף, טופס ההסכמה מדעת איננו מסמך חלוט, שכן פעמים רבות מתגלה בדיון המשפטי כי על אף חתימתו של הנפגע, פרטי ההליך לא הובנו על ידו באופן מלא ותוקפה של ההסכמה החתומה מתערער (לדוגמא במידה ונחתמה הסכמה מדעת ביום הניתוח ולא יומיים לפני כפי שנהוג).


בנוסף, חייב הרופא המנתח לעמוד במבחן ה"רופא הסביר" בבואו לבצע טיפול פלסטי. עליו להיות ער למצבו הרפואי של המטופל (כולל רגישויות פיסיות או נפשיות העלולות לסכנו בעת הניתוח), לבצע הניתוח באמצעות המכשור המתאים ביותר כפי שנהוג על פי הספרות המקצועית והטכנולוגיה הקיימת בתחום, ועליו להיות במעקב בתום הניתוח אחר תהליך ההחלמה של המטופל על מנת למנוע התפתחות סיבוכים (כגון דלקות וזיהומים).

 

רשלנות רפואית בניתוח הסרת שיער, אימתי?


אחת מן התביעות השכיחות ביותר בתחום הרשלנות הרפואית הקוסמטית הינה תובענה בגין רשלנות בעת הליך הסרת שיער בלייזר.

במקרים רבים הוגשו תביעות בגין רשלנות רפואית בעקבות טיפולים להסרת שיער בהם לא הושגו התוצאות הדרושות אשר הובטחו למטופלים. תביעות נשוא זה הוגשו גם כאשר השאיר הטיפול בגופם של המטופלים צלקות או גרם להם לכאבים.


פעמים רבות לא נמסרים למטופלים הפרטים המלאים בנוגע לסיכונים הכרוכים בהליך הסרת השיער ועובדת סיכון הצלקות ותופעות הלוואי הושמטה בעת ההסבר טרום הטיפול. כאשר מטופל אשר לא הוסברו לו סיכונים אלו, מסיים הסרת שיער בלייזר ומוצא עצמו כשהוא סובל בגין צלקות או שיער שאיננו הוסר, זכאי הוא לפיצוי כספי בגין רשלנות רפואית. מדובר על הפרה בוטה של סעיף ההסכמה מדעת על פי חוק זכויות החולה.


בדומה לניתוחים פלסטיים, גם כאן רואה בית המשפט בחומרה עבירות על חוק זכויות החולה שכן מדובר בטיפול אלקטיבי הנעשה מבחירה ולא מתוך צורך רפואי. פעמים רבות נאמר למטופל כי הצלקות אשר נגרמו לו במהלך הטיפול יעברו עם הזמן והוא נקרא להמשיך את הטיפול (דבר אשר מחריף את הנזק הגופני). אחוזי הסיכון בניתוחי לייזר אלו עומדים על 5%-10%, ועל המטפל לשתף את המטופל במידע זה.


סיבות נפוצות לרשלנות רפואית בניתוח להסרת משקפיים


ניתוחים להסרת משקפיים הידועים בכינויי "ניתוחי לייזר" הפכו לנפוצים יותר ויותר במהלך עשר השנים האחרונות. מדובר לכאורה בהליך פשוט שאיננו כואב המתקן קוצר ראייה ומאפשר הסרת משקפיים לצמיתות. הניתוח נעשה על ידי תיקון האופן בו נשברות קרני האור הנכנסות לעיניים ע"י קימור הקרנית או העדשה בהתאם (כמו שנעשה על ידי משקפיים או עדשות מגע).


רשלנות רפואית נפוצה בתחום זה הינה הערכה שגויה של מצבו הבריאותי ומצב ראייתו של המטופל (מצב שאיננו מצריך או מתאים לטיפול רפואי מסוג זה). הערכה זו עלולה לנבוע מניתוח מטופלים הסובלים ממחלות עיניים, נשים בהריון, מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות וכו’. ידוע כי גם לחולי סכרת ולבעלי מספר משקפיים שאיננו יציב, לא מהווה הניתוח אופציה מומלצת.


גורם נוסף אשר עלול ליצור עילה לרשלנות רפואית הינו הסבר לא מפורט (כפי שקבוע בחוק זכויות החולה) של כל המידע הרפואי הרלבנטי להליך. פעמים רבות משמיטים רופאים את הסיכונים הנפוצים בניתוח כגון דלקות זיהומיות, סינוור בחשיפה לאור, צלקות על הקרנית ועוד.


בדומה לניתוחים פלסטיים, גם כאן מדובר בהליך רפואי הכולל ניתוח אלקטיבי (מבחירה). אמנם מטרתו של הניתוח היא שיפור איכות חייו של המטופל, אך ברור לשופט, לפנים משורת הדין, כי אין מדובר בהצלת חיים. אי לכך, מקפיד בית המשפט הקפדה יתרה על ביצוע ההליך כדין ולפי נוסח חוק זכויות החולה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח תיקון קוצר ראיה בניתוח לייזר - שיטת P.R.K

התובע עבר, אצל הנתבעת, ניתוח לטיפול בקוצר ראייה ממנו הוא סבל. הניתוח בוצע באמצעות מכשיר המשגר קרני לייזר (מסוג Excimer), בשיטה המכונה P.R.K.  

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - צלקת וחור בקצה האף

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

פיצויים למטופל הסובל מסנוור וטשטוש ראיה לאחר ניתוח לייזר רשלני

האם התובע נתן את הסכמתו מדעת לביצוע ניתוח לתיקון ראיה בלייזר. האם היות והתובע סובל מסנוור וטשטוש ראיה, זכאי הוא לפיצויים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בניתוח לתיקון ראייה בלייזר

דחיית תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובעת בעקבות ניתוח רשלני לתיקון ראיה בלייזר... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הסבר וחובת גילוי מוגברת לניתוח לייזר

חובת גילוי מוגברת מוטלת על רופאים אשר מבצעים ניתוחי לייזר אלקטיבייים לשיפור הראיה. במקרים בהם לא הוסבר למטופל אודות הטיפול לפרטי פרטים. קיימת עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין העוסק בנזק בלתי הפיך שנגרם בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בביצוע ניתוח לייזר לתיקון ראיה, LASIK, הניתוח גרם לנזק בלתי הפיך... 

פיצויים בגין שיתוק ביד לאחר ביצוע לידה על ידי מיילדת ללא רופא

בעקבות ביצוע הלידה על ידי מיילדת, וללא רופא, סובלת התינוקת משיתוק ביד... 

כתמים לבנים לאחר הסרת שיער בלייזר - האם רשלנות בטיפול קוסמטי?

מטופלת אשר ביקשה להסיר שיער בלייזר סובלת כיום מכתמים לבנים על עורה. האם מדובר בעילה לתביעת פיצויים בגין רשלנות בטיפול קוסמטי? 

רשלנות רפואית בטיפול לפיסול צוואר, איך אפשר לקבל פיצויים?

הטכנולוגיה המודרנית מביאה עימה שלל חידושים לתחום הרפואה האסתטית ומאפשרת למטופלים להגיע לתוצאות הרצויות מבלי לעבור ניתוח פלסטי. עם זאת, במקרה שנגרם נזק בעקבות רשלנות רפואית במהלך טיפול קוסמטי ניתן לתבוע מהצוות הרפואי פיצויים 

רשלנות רפואית בטיפול ציפוי שיניים, איך אפשר לקבל פיצויים?

לאחרונה מטופלים רבים פונים לבצע טיפולי ציפוי שיניים כדי לשפר את המראה האסתטי של השיניים, את צבען ואת צורתן. עם זאת, במקרים רבים הרופאים לא מיידעים את המטופלים בדבר קיומה של אפשרות לפגיעה חמורה בשיניים ובעצבים במהלך הטיפול 

רשלנות רפואית בהסרת שיער בפנים גרמה לשיעור יתר

בית המשפט פסק פיצויים עבור אישה צעירה אשר טיפולים להסרת שיער בלייזר גרמו לה לשיעור יתר... 

השתלת שיער גרמה לסכיזופרניה - האם רשלנות רפואית?

אדם קיבל טיפול השתלת שיער ולאחר ההליך הרפואי סבל מסכיזופרניה. האם מדובר ברשלנות המזכה בפיצויים? 

צלקת בעקבות טיפול במרפאה קוסמטית

בית המשפט התייחס לכך שהתובעת פנתה למרפאה רק כשנה לאחר הטיפול, ומכך ניתן היה ללמוד שמדובר בצלקת מינורית אשר לא פגעה בתובעת פגיעה של ממש... 

הסרת שיער באינפרא אדום - רשלנות רפואית בגין טיפול לא מקצועי

פיצויים למטופל אשר ביקש להסיר שיער באמצעות טיפולים באינפרא אדום. המטפלות לא היו מקצועיות דיו... 

תביעה בגין רשלנות בהסרת שיער - לא לצמיתות ולא באופן מוחלט

התובע עבר טיפולים רבים (שש שנים ו-18 מפגשיפ) לצורך הסרת שיער בלייזר. עם זאת, השיער לא הוסר באופן מוחלט, ולא הוסר לצמיתות... 

פיצויים בגין רשלנות רפואית במסגרת טיפול להעלמת נימים ברגליים

פיצויים בגין רשלנות רפואית במסגרת טיפול קוסמטי להעלמת נימים ברגליים... 

טיפול קוסמטי רשלנות - תכשיר להחלקת שיער גרם לנשירה

האם נשירה בגין שימוש בתכשיר החלקת שיער מהווה עילה להגשת תביעה בעניין רשלנות רפואית בטיפול קוסמטי? 

תביעה בגין כוויה וצריבה לאחר טיפול אישי להסרת שיער תוך שימוש בקרם

קרם להסרת שיער לא היה עם הוראות השימוש הנדרשות ועל כן תביעה נגד החברה המייצרת אותו התקבלה בבית המשפט. הקרם גרם לתובע לכוויה וצריבה... 

פיצויים בגין נזקים בטיפול להסרת שיער

בהתחשב בעובדה שלתובעת נגרמו כוויות מדרגה שניה בגב שוקי רגליה והיא נדרשה לאשפוז של ששה ימים ולטיפולים רפואיים ולנוכח המצוקה הנפשית הזמנית שהתפתחה אצל התובעת אשר בחלקה ניתן לייחסה לתוצאות הטיפול ולטיפולים הנפשיים שקיבלה התובעת, ראיתי להעמיד את הפיצוי בגין סבלה של התובעת על סך של 30,000 ש"ח... 

פיצויים בעקבות רשלנות רפואית וכישלון הסרת שיער בלייזר לגבר

פיצויים עבור כאב וסבל שגרם טיפול הסרת שיער בגבר. הטיפול גרם להגברת השיעור ולכאב וסבל. הטיפול בוצע ברשלנות והסתיים בכישלון...