www.rashlanut-refuit.org

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

חס"מ 27773-09-09

 

מערכת בריאות הנפש בישראל מטפלת מדי שנה במאות ואלפי מטופלים. לא אחת, מדובר במקרים קשים ביותר כאשר המטופלים סובלים מהפרעות חמורות המסכנות את חייהם. לדוגמא, מטופלים רבים מגיעים לקבלת טיפול בבתי חולים אלה לאחר ניסיונות התאבדות.


מדובר במקרים בהם מעבר לטיפול הרפואי אשר מוטל על בית החולים להעניק למטופל, הצוות צריך גם לדאוג לביטחונו ושלומו של האחרון. דהיינו, עסקינן אפוא בהגנה על המטופל מפני פגיעה עצמית. אי לכך, במקרים כגון דא, התאבדות בעת אשפוז בבית חולים לבריאות הנפש עלולה להעיד על רשלנות רפואית מצד הגורמים המטפלים. להלן דוגמא למקרה אשר זהו עניינו.

 


צעירה אשר טופלה בבית החולים לבריאות הנפש בטירת הכרמל תלתה את עצמה בזמן האשפוז. בעקבות האירוע, הוריה של הצעירה טענו כי מדובר במקרה של רשלנות רפואית. לטענתם, הצוות הרפואי בבית החולים התרשל כלפיהם וכלפי ביתם בכך שלא הוצבה שמירה ראויה על המנוחה חרף מצבה הנפשי העדין. אי לכך, ההורים הגישו לבית המשפט השלום בחיפה תביעת רשלנות רפואית.


במקביל, ההורים הגישו בקשה לפי סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות. סעיף זה קובע כי במידה ואדם מת, וקיים יסוד סביר לחשוד כי סיבת המוות נגרמה בגין עבירה (או שהיא לא הייתה טבעית), וכן כאשר אדם מת בעודו מאושפז בבית חולים לחולי נפש, כל "אדם מעוניין" רשאי לבקש מבית המשפט להורות לחקור את סיבת המוות. במסגרת הסעיף הנ"ל, אדם מעוניין יכול להיות קרוב משפחה. בית המשפט קיבל את הבקשה וקבע כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמדובר במקרה של רשלנות בית החולים.


התאבדות לאחר אשפוז בגין ניסיון התאבדות


עובדות המקרה היו כדלקמן. המנוחה התאבדה כאשר היא הייתה מאושפזת בבית החולים לבריאות הנפש בטירת הכרמל. ההורים טענו כאמור כי ההתאבדות התאפשרה בגין רשלנות רפואית. לטענתם, בתם אושפזה בבית החולים לפני המקרה הנוכחי, וזאת לאחר שהיא ניסתה להתאבד באמצעות תלייה מסורגים על ידי שמיכה.

 

ההורים טענו כי בתם התאשפזה בבית החולים הנתבע במשך כשלושה ימים, שוחררה, וכעבור מספר ימים הוחזרה לאשפוז. כאשר היא הגיעה לבית החולים, היא אושפזה תחילה במחלקה הסגורה, ולאחר מכן הועברה לאשפוז פתוח. לטענת ההורים, האשפוז הפתוח "חרץ את גורל בתם". יודגש כי האשפוז הפתוח כלל גם שלוש חופשות כאשר ההתאבדות אירעה בחופשה השלישית.


יש לציין כי הצעירה התאבדה על ידי תלייה באמצעות סדין. דהיינו, ההורים ביקשו להקיש מאירוע ההתאבדות אשר הצליח (למרבה הצער) לניסיון ההתאבדות שכשל. בכתב התביעה נטען כי בית החולים התרשל כלפי המנוחה והוריה בכך שהצעירה הושארה ללא השגחה וכאשר היו בהישג ידה חפצים שיכלו לסייע לה למעשה ההתאבדות. כמו כן, ההורים טענו כי מספר שנים עובר לאירוע המדובר, מטופל אחר בבית החולים הנתבע התאבד באופן זהה. דהיינו, לא היה מדובר באירוע ראשון מסוגו והיה מצופה מבית החולים להסיק מסקנות ולמנוע הישנות מחדלים כגון דא.
 

ההורים הדגישו כי הצוות הרפואי היה מודע באופן ברור לנטיותיה האובדניות של בתם אך חרף כך לא ננקטו אמצעי הזהירות הסבירים. המדינה, אשר מפעילה את בית החולים, טענה כי אין לקבל את הבקשה. נטען כי חקירת האירוע אשר נערכה לאחר המקרה לא הצביעה על עבירה פלילית כלשהי מצד מי מהצוות הרפואי.


השופט: "רשלנות רפואית לכאורה"


בית המשפט קיבל כאמור את הבקשה. השופט, זאיד פלאח, קבע כי לא נפלה רשלנות בעצם הטיפול במנוחה מצד הצוות הרפואי. עם זאת, נקבע כי ייתכן בהחלט שהתנהלות מנהלת בית החולים וסגנה (אשר היה בתקופה המדוברת מנהל המחלקה בה המנוחה אושפזה) לקתה ברשלנות. דהיינו, השופט קבע כי הונחו לפניו ראיות לכאורה בנוגע לרשלנות באי נקיטת אמצעים סבירים לשם שמירה על שלומה וחייה של המטופלת (שהייתה - כאמור - "מועדת").


בנוגע לרופאים, השופט קבע כי ניכר שהם התנהלו כלפי המנוחה על פי הידע והניסיון שצברו, וכן בהתאם למצפונם. אי לכך, בית המשפט קבע כי על פניו לא נראה שנפלה בהתנהגותם כל רשלנות כלפי הצעירה. לדוגמא, לא הוכח כי הרופאים התרשלו כלפי המנוחה כאשר הם העבירו אותה לאשפוז פתוח ו/או קבעו לה חופשות. עם זאת, נקבע כי ייתכן ומנהלת בית החולים וסגנה היו צריכים לדאוג שתנועותיה של המנוחה במחלקה לא תהינה בלתי מבוקרות וזאת בכדי למנוע ממנה לבצע ניסיונות התאבדות.


השופט התייחס אף הוא לנסיבות המקרה, הן מבחינת ניסיונות העבר של המנוחה לשלוח יד בנפשה (על ידי תלייה באמצעות כלי מיטה ומצעים) והן מבחינת מקרה ההתאבדות הקודם שאירע במקום (כאשר מטופל אחר תלה את עצמו באמצעות שמיכה).
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: בדיקת שלמות גפיים, תעלת גויון, שטיפת ושת, עיבוי פיברוטי, ילוד מכשירני, אנדותל, מסתם ביולוגי, הפטיטיס,