www.rashlanut-refuit.org

תביעה בגין רשלנות רפואית של ועדה להפסקת הריון אשר לא המליצה על הפלה

תביעה בגין רשלנות רפואית של ועדה להפסקת הריון אשר לא המליצה על הפלה

דחיית תביעה אשר עילתה הייתה רשלנות רפואית בהריון. בית המשפט המחוזי נדרש לקבוע האם וועדת המומים, שהתכנסה בעניינו של קטין הסובל מנכות קשה העומדת על 100%, הייתה אמורה להמליץ עוד בהריון על ביצוע הפלה ומניעת הולדתו בעוולה.

הקטין נולד בבית החולים "מאיר" בכפר סבא אשר בבעלות קופת חולים כללית. בבדיקת האולטראסאונד השלישית שנערכה במסגרת ההריון, נמדד היקף ראשו של העובר בתחום הנורמה, אך האישה הוזמנה לבדיקה חוזרת בעקבות Clubfoot (רגל קלוטה) דו צדדי. בבדיקה זו נמצאו פערים בין מדדי הגולגולת של העובר לבין גיל ההריון, ונוכח פער זה התעורר חשש למיקרוצפליה (היקף ראש הקטן בשתי סטיות מהנורמה, המאפיין תינוקות הסובלים מאפילפסיה ופיגור שכלי).

 

ועדת הפסקת הריון נותנת להורים חופש החלטה


בעקבות הממצאים כונסה בבית החולים "ועדת מומים" – ועדה מייצגת שנהגה להתכנס כדי לדון בממצאים חריגים או במקרים של חשד לממצאים חריגים במהלך הריון. בישיבת הועדה סוכם לערוך לאישה בדיקת קורדוצינטזיס (בדיקת דם טבורי המסייעת לאיתור מומים במהלך הריון) ולפני כן לשוחח עם ההורים. תוצאות הבדיקה היו תקינות, והאישה הופנתה על-ידי הרופא המטפל בה להתייעצות עם רופא המומחה בבדיקות אולטר-סאונד. במהלך בדיקת האולטרא-סאונד, אובחנה מיקרוצפליה בסבירות של 50% והרופא המליץ על המשך הריון תוך מעקב.

ועדת המומים התכנסה בשנית עם קבלת תוצאות הבדיקות הנוספות, ובסיום הדיון סוכם להציג את הנתונים להורים. עוד הוחלט בועדה כי במידה ויחליטו ההורים על הפסקת ההריון, בית החולים יעניק "אור ירוק" למהלך. הרופאים העידו כי ההורים לא ביקשו להפסיק את ההריון, והוחלט על המשך מעקב אחרי ההריון.

 

ההריון נמשך תוך מעקב, ובבדיקת אולטרסאונד נוספת שנערכה לאישה, נמצאה גדילה של היקף הראש, עובדה שאינה תומכת באבחנה של מיקרוצפליה. ועדת המומים התכנסה בשלישית וקבעה כי אין תמיכה באבחנת מיקרוצפליה, ויש להמשיך את ההריון עד הלידה במסגרת מעקב צמוד. בעקבות הישיבה התקיימה שיחה נוספת עם ההורים, והוסברו להם הממצאים והמסקנות. לאישה נערכו שתי בדיקות אולטר סאונד נוספות, ומתוצאותיהם לא ניתן היה לאבחן בוודאות מיקרוצפליה.

 

האם מדובר ברשלנות רפואית?

ובכן, האם מדובר ברשלנות רפואית? האישה ילדה את בנה בנובמבר 1992 בלידה רגילה, התינוק נולד במצב טוב וציון האפגר שלו בדקה הראשונה היה 8 ובדקה החמישית 10. היקף הראש שנמדד היה קרוב לממוצע ולא העיד על מום כלשהו. עם זאת, בגיל 8.5 חודשים, היקף הראש ירד מתחת לעקומה של שתי סטיות ואובחנה אצל הילד מיקרוצפליה.


בית המשפט קבע, כי מרגע שהתעורר חשד למיקרוצפליה, קיבלה האישה טיפול אחראי וראוי בבית החולים. ועדת מומים שדנה בעניינה, כמו גם המלצות על בדיקות מקיפות שנעשו על ידי מומחים בעלי שם, היו הטיפול המצופה מבית החולים במסגרת מבחן "הרופא הסביר". כמו כן, בית המשפט קיבל את טענותיהם של הרופאים, שלא ניתן היה לאבחן בוודאות מיקרוצפליה, על פי נתוני הבדיקות כפי שהוצגו בהיכל בית המשפט.

"משכך, בהעדר אבחנה ודאית של מיקרוצפליה, לא היה מקום למתן המלצה חד משמעית לסיום ההריון. ההורים שותפו בכל ההתלבטויות וההחלטות לא נכפו עליהם אלא היו משותפות. לכן, אני סבורה כי הטיפול והייעוץ לו זכו ההורים היה סביר, אחראי ונכון, בהתאם לנתונים שהיו בפני הרופאים שטפלו בהם", כתבה השופטת בפסק הדין.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,