www.rashlanut-refuit.org

התאבדות מטופל בבית החולים תל השומר - האם רשלנות רפואית?

התאבדות מטופל בבית החולים תל השומר - האם רשלנות רפואית?

האם רופאי בית החולים תל השומר, אשר קיבלו מטופלת להשגחה בבית החולים בעקבות בעיות התנהגות, חבים באחריות למותה לאחר שזו התאבדה בבית החולים במחלקה הפנימית (מחלקה לאשפוז חולי נפש). האם מדובר ברשלנות רפואית?


וועדה של משרד הבריאות נדרשה לחקור את נסיבות התאבדותה של מטופלת בבית החולים תל השומר, מספר שעות לאחר שהגיעה לאשפוז במוסד. המנוחה ואמה הגיעו לחדר המיון בבית החולים ביולי 1998, כאשר הבת סובלת מהפרעות התנהגות. המנוחה הייתה ידועה, בין השאר, כחולה פסיכיאטרית שבעברה אשפוזים רבים, ואמה אף רמזה לרופאה במקום כי יתכן ובתה נטלה כדורים שאינם ידועים.

 

המנוחה נבדקה ע"י רופאה מתמחה בפסיכיאטריה שהייתה תורנית מיון באותו הלילה. הרופאה, אשר לא הכירה את המנוחה מאשפוזים קודמים, קיבלה אינפורמציה חלקית בלבד מהאם (לדוגמא, האם לא סיפרה על ניסיונות התאבדות בעבר וכדומה). הרופאה העבירה את המנוחה, בליווי אמה, למיון הכללי והמליצה על השגחה של בן משפחה. במיון הכללי נבדקה המנוחה על ידי רופא פנימי ולאחר מכן הוחלט לשלוח אותה להמשך אשפוז במחלקה "פנימית א’".


האם הרופאה הייתה אמורה להמליץ על השגחה מיוחדת?

למחרת בבוקר בסביבות השעה 10:30 המנוחה פתחה את החלון בפרוזדור המחלקה וקפצה אל מותה. ממצאי הועדה עלה שהמנוחה חלתה במחלת נפש בגיל ההתבגרות, עברה אשפוזים פסיכיאטריים רבים, וכי מדובר "במחלה סכיזואפקטיבית עם התקפים פסיכוטיים דיכאוניים ומניפורמים כולל נסיונות אובדניים".

 

התברר כי ביום אשפוזה של המנוחה היא בלעה 20 כדורי פנרגן בניסיון לאבד עצמה לדעת. לאחר מספר שעות, התעוררה המנוחה מהמצב הבלבולי, וכשנבדקה ע"י הרופא במיון הכללי, התורן הפנימי, היא הייתה בהכרה מלאה ומסרה לו פרטים מלאים על עצמה ועל מצבה המשפחתי. הרופא התרשם שהיא הייתה רגועה, לא פסיכוטית וגם לא סבלה מהזיות.

הוועדה קבעה בהמלצותיה כי הרופאה הפסיכיאטרית שגתה בכך שלא המליצה על שמירה מיוחדת של המנוחה בהמשך בדיקתה. חברי הועדה סברו כי ככל כנראה לא הייתה היא בטוחה שהיא תתאשפז בכלל (עובדה שהיא כתבה בהמלצותיה *אם תתאשפז*).

 

שגיאה זו נבעה לדעת הוועדה בשל העדר פלט מחשב (שממנו יכלה לקבל מידע על עברה הפסיכיאטרי של המנוחה). סיבות נוספות לרשלנות - המידע המאוד לא מלא שנמסר לרופאה ע"י אם המנוחה וחוסר התייעצות עם הכונן שעמד למעשה לרשותה.

מדוע לא ננקטו אמצעי זהירות בבית החולים?

כתוצאה מכך, חומרת מצבה הנפשי של המנוחה והטיפול הפסיכיאטרי בה, נדחו למקום שני. ובמקומם הועדף המצב והטיפול הגופני.לדעת חברי הועדה מדובר היה בטעות שיקול דעת.

זאת ועוד, במחלקה פנימית א’ המיועדת לאשפוז חולים עם ניסיונות אובדניים ואשר היו בה כבר בעבר קפיצות דרך חלונות, לא ננקטו מספיק אמצעי בטיחות כגון סגירת חלונות או העברת המחלקה לקומת קרקע. חברי הועדה התרשמו שלא היה קיים נוהל להשגחה יותר צמודה של חולים אובדניים אלא הסתמכו על בני משפחה.

 

כמו כן, למרות שקבלו פרטים חדשים, הצוות הרפואי והסיעודי לא היו מספיק ערים לאספקטים הנפשיים של המטופלים האובדניים. הועדה מתחה ביקורת על כך שלא היו קיימים נהלים ברורים לגבי האינפורמציה בין המיון למחלקה ובין היועצים הפסיכיאטרים של מחלקות האשפוז. כנראה בגלל חוסר הזמן, לא הספיקו לערוך מעקב פסיכיאטרי אחרי המנוחה במחלקה פנימית א’.

אי לכך, ומכל האמור לעיל, בית המשפט מצא את משרד הבריאות (המפעיל של בית החולים תל השומר) והרופאים המטפלים כבעלי אחריות למותה של המנוחה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: וגטציה, פנבריטין, איזון מטבולי, ספסיס, בדיקת שתן, בי"ח פוריה, חמצת, נשים,