www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?

זירוז או השראת לידה מתבצעים בנסיבות שונות, כגון: עיכוב גדילה תוך רחמי של העובר, מיעוט מי שפיר, חוסר בתחושה של תנועות העובר או ניטור דופק עובר חשוד, וכן עקב רעלת הריון של האם, סוכרת הריונית בלתי מאוזנת ומצבים נוספים שבהם המשך ההריון עלול להוות סיכון לאם או לעובר.


ישנן שיטות מכניות, שיטות תרופתיות ושילוב של שתי השיטות לזירוז לידה, כולל: סטריפינג שהיא שיטת זירוז מכנית ידנית, החדרת קטטר בלוני לתוך תעלת צוואר הרחם, פרוסטגלנדינים לריכוך צוואר הרחם באמצעות ג'ל, נר, טבליות, או תכשיר אחר, מתן תרופה מסוג פיטוצין הניתנת באמצעות עירוי ומהווה חיקוי של הפעילות המכנית של הרחם ועוד. 


רשלנות רפואית בזירוז לידה עלולה לעתים לגרום לתוצאות קשות ביותר כמו קריסת הרחם ואף במקרים חמורים למות העובר. במקרה שהיולדת או הילד נפגעו בגין עוולת הרשלנות, ייתכן שניתן להגיש תביעה לתשלום פיצויים. לשם כך יש לפנות אל מומחה רפואי בתחום הילודה כדי לקבל חוות דעת רפואית וכדי להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם ליולדת או לתינוק לבין התנהלות רשלנית של צוות הרופאים בחדר הלידה. 


השראת לידה לזירוז התהליך


אישה אשר איבדה את רחמה ואת ילדה בעת הלידה, כתוצאה מהליך רפואי של השראת לידה לזירוז, פנתה אל בית המשפט והגישה תביעת רשלנות בלידה נגד המרכז רפואי ושירותי בריאות כללית. 


על פי עובדות התביעה, התובעת הגיעה לבית החולים בדרום הארץ כאשר היא בשבוע ה-39 להריונה. בעקבות האטת דופק עובר, שאירעה באקראיות, היא אושפזה. בחלוף כמה שעות, הוחלט בבית החולים לפתוח בהליך השראת לידה. מדובר בהליך רפואי אשר במסגרתו משפיעים על הגוף באמצעים חיצוניים בכדי להביא להתפתחות צירים. מטרתה של השראת לידה היא ליילד את התינוק חרף העדר צירים.


14 שעות לאחר תחילת התהליך, רחמה של היולדת קרס. זאת בעקבות הפעלת לחץ רב מצד שריר הרחם מבלי שהיא הייתה בלידה פעילה. כתוצאה מכך, הרופאים נאלצו לכרות את רחמה של התובעת. כמו כן, הקרע שנגרם לרחם הביא לכך שהעובר נקלע למצוקה קשה ונולד במצב של מוות מוחי. 40 דקות לאחר מכן, הוא נפטר בבית החולים.


היולדת הגישה תביעה כנגד בית החולים בגין רשלנות רפואית. במסגרת התביעה נטען כי הרופאים במחלקת היולדות החליטו באופן רשלני על ביצוע פרוצדורה רפואית מסוכנת. לטענתה, ההחלטה התקבלה תוך כדי הפרה של נוהלי המחלקה, ללא אינדיקציה רפואית וללא אישור מטעם רופא בכיר. 


קריסת הרחם ומות העובר


התביעה הוגשה הן כנגד המרכז הרפואי והן כנגד שירותי בריאות כללית שהיא הבעלים של המוסד הרפואי. היולדת טענה בתביעתה כי הצוות הרפואי ביצע מהלכים רשלניים רבים, כבר מרגע אשפוזה. לטענתה, רשלנותם של הרופאים במקרה זה הייתה הסיבה לקריסת הרחם ומות העובר.


במסגרת כתב ההגנה, בית החולים ושירותי בריאות כללית הביעו צער רב על הטרגדיה. עם זאת, הנתבעות טענו כי לא מדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה. נטען כי מדובר בלידה חטופה, שהיא סיטואציה נדירה אשר עלולה להוביל להתרחשויות בלתי צפויות בתוך זמן לידה קצר.


לטענת הנתבעות, הצוות הרפואי לא היה יכול להיערך בהתאם להתרחשויות הבלתי צפויות, ואי לכך לא היה ניתן להעניק מענה לסיטואציה המדוברת. כמו כן, נטען כי הילד נולד במוות מוחי ולא בחיים.


בית המשפט קיבל את מרבית התביעה. השופט קבע בפסק הדין כי הצוות הרפואי התרשל כלפי התובעת וזאת כאשר התבצעה השראת לידה בניגוד לנוהלי המחלקה וללא כל אינדיקציה רפואית. כמו כן, הודגש כי התהליך בוצע בתובעת חרף העדר התאמה מבחינת מצבה הגופני. עם זאת, בית המשפט קבע כי אין לפסוק פיצויים לעיזבון העובר, וזאת משום שהוא לא נולד בחיים ונפטר לאחר מכן, אלא נולד מלכתחילה עם מוות מוחי.


בית המשפט פסק לזכותה של התובעת פיצויים בסך 750,000 שקלים בגין נזקים לא ממוניים, עזרה לזולת ואובדן כושר השתכרות. כמו כן, נפסקו לטובתה פיצויים בסך 150,000 שקלים בגין פגיעה באוטונומיהבית המשפט חייב את הנתבעות לשאת בהוצאות המשפט של התובעת, ובשכר טרחת עורכי דינה, בשיעור של 210,000 שקלים נוספים.

 

כפי שניתן לראות, רשלנות רפואית בלידה עלולה לגרום לנזקים קשים ביותר. במידה והיולדת תשכיל להוכיח את עצם הרשלנות בבית המשפט, ייתכן בהחלט כי ייפסקו לטובתה פיצויים משמעותיים. במקרה זה, הפיצויים נפסקו בעיקר בשל אובדן הילד מחד, ואובדן הרחם מאידך.


ת"א 4541-05

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?