www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - הפלה

רשלנות רפואית - הפלה

הפלה הינה הפסקת הריון טרם הלידה אשר יכולה להתבצע באופן מלאכותי או להתרחש באופן טבעי. מקרים רבים של רשלנות רפואית בהריון או רשלנות בלידה, עלולים להוות גורם להפלת העובר ומותו.


הפלה טבעית


כאמור, ישנם שני סוגי הפלה, מלאכותית וטבעית. ההפלה הטבעית עלולה להתרחש בד"כ עד השבוע ה-20 להיריון והיא מהווה את סיבת סיומם של כחמישית מההריונות. הגורמים להפלה זו הינם רבים ומגוונים וישנם אף גורמים שאינם ידועים למדע. מבחינה משפטית, במקרה של הפלה טבעית, פעמים רבות ישנו קושי להרים את נטל ההוכחה הקושר את ההפלה עם גורם מסוים.


הפלה יזומה, הפלה מלאכותית


בניגוד להפלה הטבעית, ההפלה מלאכותית, מתבצעת באופן יזום על ידי נטילת תרופות וניתוח גרידה. הפלה זו מתרחשת על פי רוב בהתאם לרצון האישה. גורמים נפוצים להפלה יזומה הינם סכנה בריאותית לאם או לעובר, הריונות לא רצויים (כגון הריון של בנות נוער או כתוצאה מאונס), גילוי מומים בעובר או רצון להפסקת הריון אשר לא נמנע בטיפולי מנע.


הפלה כתוצאה מרשלנות רפואית, גורמים נפוצים


להפלה עקב רשלנות רפואית מספר סיבות נפוצות. בד"כ קשורה הרשלנות הרפואית בבדיקות בזמן ההיריון ובאבחונים שגויים על מצב העובר שברחם.


בדיקת מי שפיר, מהי?


בדיקה זו, אשר הומצאה על ידי צמד מדענים ממכון וייצמן, יכולה להעניק תשובה כמעט חד משמעית לשאלה האם העובר סובל מתסמונת דאון. הבדיקה נערכת בד"כ בשבוע ה-17 להיריון ומהווה סיכון לחיי העובר. אחד לכל 250 הריונות מופסק עקב תוצאות דיקור מי שפיר.


לדוגמא, בית המשפט העליון קבע פיצויים לזוג על סך 1,200,000 שקלים בגין הפלה של תינוקת בריאה עקב תוצאות שגויות של בדיקת מי שפיר, אשר קבעו כי העובר יוולד ללא חלק מאבריו.


בדיקת סיסי שיליה, מתי רשלנות רפואית?


בדיקה זו, אשר מתבצעת על ידי החדרת מחט גמישה לדופן הבטן במטרה להשיג דגימת סיסי שיליה, וכל זאת אגב בקרת אולטרסאונד, הינה בדיקה פולשנית לגילוי הפרעות כרומוזומליות ומומים בעובר. אבחון שגוי בעקבות בדקית סיסי שיליה עלול לגרום להחלטה על הפלת העובר. בנוסף, מדובר בבדיקה המסכנת את חיי העובר וידוע כי רשלנות בביצועה עלולה להביא להפלתו.


כיצד יש להתייחס להיריון בסיכון?


נשים רבות נמצאות בקבוצת סיכון בהיכנסן להיריון. בקבוצה זו חברות יולדות כגון נשים מבוגרות, נשים אשר בעברן הפלות נוספות, נשים הנושאות ברחמן יותר מעובר אחד, כאלה החולות במחלות כרוניות ועוד.

 

במקרים אלו עלול הרופא להתרשל באי הפניה לבדיקות מתאימות וזאת על מנת לעקוב אחר ההיריון בתשומת לב מוגברת, עקב היותו היריון בסיכון גבוה. אי הפניית האישה לטיפולים והבדיקות המתאימות, עלולים להוות רשלנות רפואית וסיבות ישירות להפלה מלאכותית או טבעית.


גורמים נוספים


גורמים נוספים אשר עלולים להביא לביצוע הפלה הינם בעיות דימום במהלך ההיריון, מיעוט מי שפיר, לחץ דם מוגבר, עובר גדול במיוחד, מומים שונים במבנה הרחם ועוד.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?