www.rashlanut-refuit.org

הרופאים לא ביצעו הערכת משקל - רשלנות בלידה תוך פרע כתפיים

הרופאים לא ביצעו הערכת משקל - רשלנות בלידה תוך פרע כתפיים

בית המשפט העליון קיבל את ערעורם של בני משפחה מנצרת בגין רשלנות רפואית בלידה שגרמה לנזקים שונים לבת הקטינה בלידתה. מדובר במקרה בו הרופאים, לטענת בני המשפחה, לא פעלו באופן סביר לאבחן גודל עובר משמעותי המעיד על אפשרות של התפתחות אירוע פרע כתפיים בלידה. כיום, הקטינה סובלת משיתוק בחלק מגופה וזקוקה לטיפולים מתמידים ועזרה צמודה של צד ג'.

 

המערערת, בתם של המערערים, נולדה בשנת 1996 בבית החולים בנצרת. לאחר הלידה, אובחנה המערערת כסובלת משיתוק ERB בעקבות היצרות כתפיים. בני המשפחה הגישו לבית המשפט המחוזי בנצרת תביעה בשם בתם בגין רשלנות רפואית בלידה. לטענתם, בית החולים התרשל באבחון ובטיפול בלידה התינוק בגין היצרות כתפיים. התובעים הוסיפו כי המיילדת ניסתה למשוך את העובר במהלך הלידה אך לא הצליחה לעשות כן בשל פרע כתפיים. רק לאחר שהחליטה המיילדת כי יש צורך בנוכחות רופא, נקרא רופא לחדר הלידה. כעבור דקה או דקותיים הגיע הרופא לחדר הלידה אך עד אז חולצה התינוקת על ידי המיילדות.

 

עוד מאמרים בנושא:
פרע כתפיים, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?

 

 

בית המשפט המחוזי מינה מומחה רפואי מטעמו אשר קבע כי משיכת ראש הילוד בזמן הצירים, והרמת המיילדת, נעשו במקצועויות ראויה. בפסק הדין הועדפה חוות הדעת הרפואית של המומחה מטעם בית הדין, ונקבע כי נוכחות רופא מרדים או רופא מיילד בחדר הלידה לא הייתה נחוצה, הן לאור ציון האפגר הטוב של המערערת, והן לאור משכה הקצר של הלידה.

 

בית המשפט המחוזי התייחס לשאלה האם הרופאים היו צריכים לצפות מקרה של "פרע כתפיים" וכתולדה מכך את הצורך בעריכת ניתוח קיסרי ליולדת. אף בהקשר זה אימץ בית המשפט המחוזי את חוות דעתו של המומחה מטעמו. לדידו של המומחה, גם אם יונח כי בהערכת משקל פורמאלית ניתן היה להגיע להערכת משקל כוזבת חיובית, הרי שנקיטת פעולות שהייתה מתחייבת מהערכה כוזבת כזו לא הייתה משנה את מהלך הלידה ותוצאותיה. באשר לשאלה האם נבדק על ידי המשיב אם היולדת סובלת מסכרת הריונית, הגיע בית המשפט המחוזי למסקנה כי בהסתמך על הקריטריונים המקובלים בארץ לא היה חשד שהיולדת סובלת מכך ואף לא היה סביר להתייחס אליה ככזאת.

 

בני המשפחה מערערים לבית המשפט העליון

 

בני משפחתה של המערערת הגישו ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי. לטענתם, המערערת סובלת בגין רשלנות רפואית מנכות צמיתה בשיעור 20%. התובעים טענו כי היו סימנים מוקדמים לכך שמדובר בלידה בסיכון. לדוגמא, גילה של האם (בת כ-37), היות העובדה שמדובר בלידה שישית, אי עריכת בדיקות סוכר חוזרות (חרף תוצאות מחשידות של בדיקת סכרת), השמנת יתר של היולדת ובדיקה קלינית אשר הייתה אמורה לעורר חשד לעובר גדול.

 

עוד פסקי דין בנושא:
האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?
פסק דין - אירוע פרע כתפיים שנגרם לעובר בעת לידתו וגרם לנזק נוירולוגי
פיצויים בעקבות רשלנות רפואית בניהול לידת פרע כתפיים - שיתוק ע"ש ERB בכתף
פיצויים בעקבות אי אבחון סיכוי להתרחשות פרע כתפיים בלידה, רשלנות רפואית
רשלנות רפואית שגרמה ל"היצרות כתפיים" במהלך לידה

 

בני המשפחה הוסיפו כי בגיליון הרפואי של המערערת לא נרשמה כלל הערכת משקל. אי לכך, ניתן להסיק כי הערכה כזו לא בוצעה עובר ללידה. לו הייתה נערכת בדיקה מסוג דא, היה ניתן למצער להתכונן ללידה עם פרע כתפיים. למשקלו הגבוה של העובר נודעת חשיבות לעניין הצפי להתרחשות פרע כתפיים. להערכת המשקל הידנית, הנעשית בסמוך ללידה, קיים טווח סטייה מקובל של כ-10%. כאשר היולדת ללא סכרת ובהערכת משקל שבין 4000 ל-4500 גרם, ניתן לאפשר לידה לדנית. עם זאת, בהערכת משקל גדולה מ-4500 גרם, מומלץ להעדיף יילוד בניתוח קיסרי. בית המשפט העליון ציין כי להערכת המשקל היה צריך להוסיף את נתוניה האישיים של היולדת (בת כמעט 37 ועבר ולדני של 6 לידות). נתונים אלה, במצטבר, היו צריכים להדליק נורה אדומה אצל הנתבעים.

 

במקרה דנן, השופטים ציינו כי משקלה של המערערת היה בסופו של היום, בעת לידתה, מעט נמוך מ-4 ק"ג. הרופאים טענו כי היות ומדובר בעובר הנמוך ממשקל ארבעת הקילוגרמים, יש להעריך כי לידתה של המערערת הייתה נקבעת כלידה רגילה, גם לו הייתה נערכת הערכת משקל. עם זאת, בית המשפט קבע כי מדובר במשקל קצה לבחינת סיכוי להתפתחות פרע כתפיים. משקל קצה זה, בצירוף עם הנתונים האחרים (גילה של היולדת, משקלה, היות הלידה לידה שישית וכדומה), היה צריך להדליק אצל הרופאים נורה אדומה. אי לכך, נקבע כי הרופאים התרשלו כלפי המערערת ועל כן הם חייבים בתשלום פיצויים בגין רשלנות זו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22...