www.rashlanut-refuit.org

העדר רשומה רפואית - הרופאים לא מציגים צילומי רטנגן רלבנטיים

העדר רשומה רפואית - הרופאים לא מציגים צילומי רטנגן רלבנטיים

ההלכה הפסוקה קובעת כי מוסדות רפואיים ורופאים מחויבים לבצע רישומים רפואיים בזמן אמת. על מוסדות רפואיים ורופאים חלה חובה לשמור מסמכים אלו – הן מבחינת הפן הטיפולי והן מבחינת הפן התיעודי-רישומי. חובת התיעוד מעוגנת בסעיף 17 לחוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996. במקרים בהם קיים חוסר ראייתי, מועבר נטל ההוכחה אל המוסד הרפואי ועל הנתבעים להוכיח כי לא מדובר במקרה של רשלנות רפואית. זאת ועוד, הפרת חובת הרופאים לשמור על גיליון רפואיים אותנטיים עלולה במקרים מסוימים לעלות כדי רשלנות של ממש. הלכה פסוקה היא כי העדר רשומה רפואית בנוגע למהלך המחלה והטיפול בה פוגע לא רק בקביעת ממצאים לאחר האירוע, כי אם בראש ובראשונה בטיפול הנאות בחולה עצמו בזמן אמת. סדרי מינהל תקינים מחייבים ניהול תרשומת מפורטת ומדויקת של הטיפול בחולה, ולאו דווקא מהבחינה המינהלית גרידא.
 

התובע, יליד 1984, טען כי בהיותו בן 6 נפל ממדרגות בית הספר והובהל לחדר המיון של בית החולים העמק. לאחר בדיקה וצילומים שנערכו לתובע, אובחן כי הוא סובל משבר של עצם הרדיוס ביד שמאל. אמת שמאל גובסה והתובע שוחרר לביתו. התובע הגיע כעבור כחודש לביקורת במרפאה האורטופדית בבית החולים ושבוע לאחר מכן הוסר הגבס. במועד זה הסתיים הטיפול הרפואי ונרשם כי מצבו הקליני של התובע תקין. עם השנים, הבחינו ההורים בהתפתחות דפורמציה של המרפק אך למרות זאת לא קישרו האחרונים בין הנזק לבין הנפילה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בצילום רנטגן

    

13 שנים לאחר הנפילה הגיע התובע לטיפול אצל אורטופד אשר קבע כי האחרון סובל מנקיעה של ראש הרדיוס. אי לכך, הומלץ על כריתת ראש הרדיוס. התובע ביקש חוות דעת רפואית נוספת ופנה לבית החולים בילינסון. האורטופד בביילינסון אבחן כי התובע סובל משבר ישן במרפק. נשקלה אופציה ניתוחית אך לבסוף הרופאים ירדו מכך ומצבו של התובע הוגדר כסופי. התובע טען כי רופאי בית החולים עמק פעלו תוך רשלנות רפואית באבחון מחלה כאשר לא אבחנו את השבר ממנו סבל לאחר הנפילה. לטענתו, העדר רשומה רפואית תקינה גרם לו לנזק ראייתי להוכיח את גרסתו.


לאחר בחינת חוות דעת רפואית מטעם התובע, לצד חוות דעת רפואית מטעם ההגנה, מינה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו. לבסוף, נקבע כי לא ניתן לשלול באופן מלא את הקשר הסיבתי בין השבר ברדיוס הדיסטלי לבין הפגיעה בצמיחה של האולנה המרוחקת. תולדה לך הייתה הצמיחה לדפורמציה במרפק אשר ממנה סובל התובע. היות והצדדים היו חלוקים בנוגע לשאלה הרפואית, ובהתחשב בעובדה שמדובר בטענות סותרות ומנוגדות, הייתה חשיבות בבית המשפט לנטל הראיה. התובע טען כי יש להעביר את נטל הראיה לכתפיהם של הנתבעים וזאת משום הנזק הראייתי שנגרם לו. לדבריו, הנתבעים לא הציגו בפני המומחים הרפואיים צילומי רנטגן משנת 1991, סיכומי מחלה משנת 2004, צילומי רנטגן משנת 2004 ופענוחם.

 

עוד פסקי דין בנושא:
הרופא טעה בפענוח צילום רנטגן ולא אבחן את השבר בכף היד
צילום רנטגן חסר לאחר 20 שנה, האם העדר רשומה רפואית?
פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - האם דחיית תביעה בגין אובדן צילומי רנטגן?


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי מדובר ברשלנות רפואית בגין העדר רשומה רפואית. השופטים ציינו כי מבחינת הנזק הראייתי אשר נגרם לתובע, למצער ניתן לקבוע שמדובר בתיקו בין הצדדים. אי לכך, הועבר נטל הראיה לכתפי הרופאים.
בית המשפט קיבל כאמור את התביעה וזאת משום שחובה היה על הנתבעים להציג צילומי רנטגן רלנבטיים מיום התאונה. קל וחומר כאשר הובהר במהלך הדיונים כי עדיין יש בידם את הצילומים המדוברים. הנתבעים לא השכילו להציג הסבר מספק כלשהו לעניין זה. היות ומדובר בראיה משמעותית, לצורך ההכרעה בדבר טיפול רשלני או לאו, עמדה אי הצגת הצילומים לנתבעים לרועץ. בעלי דין אשר נמנעים מהבאת ראיה רלבנטית אשר נמצאת בהישג ידם, ללא הסבר סביר, מעלים כנגדם חשד כי הראיה הייתה פועלת כנגדם.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - ניתוח קיסרי וביצוע זריקת אפידורל על ידי מתמחה, האם רשלנות רפואית?

התובעת הייתה אמורה לעבור ניתוח קיסרי. זריקת האפידורל אשר ניתנה לה על ידי מתמחה הסבה נזקים למוח. אי לכך, האם מדובר ברשלנות רפואית כלפיה? 

פסק דין - בעקבות רשלנות רפואית פרצה שריפה בחדר ניתוח ונגרמו לחולה כוויות

במהלך ניתוח שבוצע במרכז הרפואי חורב כאשר התובע שוכב מורדם על מיטת הניתוחים, פרצה שריפה והאש אחזה בסדין עליו שכב התובע. האש גרמה לתובע כוויה בעכוזו. 

פסק דין - נפגע רשלנות רפואית מחוסר הכרה יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי

האם נפגע מחוסר הכרה, אשר סובל בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי? 

פסק דין בעניין פרוטוקול ועדה רפואית בתפקיד ראיה במסגרת תביעת רשלנות

האם פרוטוקול ועדה רפואית יכול לשמש בתור ראיה במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה? 

פסק דין בעניין אי ניהול רשומה רפואית מסודרת - רשלנות רפואית בטיפול בפג

בית החולים לא הציג בבית המשפט רשומה רפואית מסודרת - האם רשלנות רפואית במסגרת טיפול בפג? 

פסק דין בעניין צו אנטון פילר - כינוס נכסים בתביעת רשלנות רפואית

האם העותרים יקבלו צו אנטון פילר המורה על כינוס מסמכים רפואיים במסגרת תביעה שהגישו האחרונים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין - האם יהיה ניתן לתקן כתב תביעה לאחר מציאת תיק רפואי בבית החולים?

פסק דין העוסק בבקשה לתיקון כתבי בי דין בעקבות מציאת תיק רפואי לאחר הגשת כתב התביעה... 

פסק דין - העברת נטל ראייה לאחר ליקוי ברשומה רפואית בניתוח קיסרי

ישנם מקרים בהם ליקויים שנתגלו ברישומים הרפואיים יכולים להעביר את נטל הראיה לנתבעים. המעקב והרישום אחרי הניתוח הקיסרי לוקים בחסר. האם נטל הראיה יעבור? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

תוצאות בדיקת אולטראסאונד לאחר 20 שנה, האם נזק ראייתי והעדר רשומה רפואית?

הלכה פסוקה היא כי גרימת נזק ראייתי לנפגע, במסגרת תביעות רשלנות רפואית, הינה עילה להעברת נטל ההוכחה לכתפי הנתבעים. נטל זה עלול להיות כבד ביותר, קל וחומר כאשר עסקינן בתביעה לגבי אירועים שקראו למעלה מ-18 שנה לפני הגשת התביעה... 

סיבת המוות לא ידועה - האם היה סירוב לניתוח לאחר המוות?

האם במקרים בהם סיבת המוות איננה ידועה, חייבים הרופאים להציע ביצוע ניתוח לאחר המוות? דוגמא לפסק דין... 

השחתת ראייה, מה המשמעות המשפטית בתביעת רשלנות רפואית

האם רופא ועורך דין אשר השחיתו רשומה רפואית, על מנת לגלות שורה מחוקה בטיפקס, יהיו אשמים ברשלנות רפואית בגין השחתת ראייה והאם יועבר לכתפיהם נטל ההוכחה? 

האם דין רשומה מצומצמת כדין העדר רשומה רפואית?

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

פסק דין בעקבות אי ביצוע מעקב אחרי חולה וגרימת שיתוק

התובע לא זכה כי הנתבע יערוך אחריו מעקב רפואי מדויק. אי לכך, והיות ולא מולאו כל הרשומות הרפואיות כנדרש, סובל התובע כיום משיתוק. הרופא הפר את החובה המוטלת עליו... 

עיוורון לאחר טיפול רפואי, האם רשלנות רפואית?

כיצד ניתן להגיש לבית-משפט ולהוכיח את תוכנו של תיק רפואי המנוהל במוסד רפואי מוכר, במסגרת תביעת רשלנות רפואית , מבחינת סדרי הדין ודיני הראיות...