www.rashlanut-refuit.org

העברת נטל הראיה בגין העדר רשומה רפואית לאחר ניתוח לפרוסקופי

העברת נטל הראיה בגין העדר רשומה רפואית לאחר ניתוח לפרוסקופי

תביעות רשלנות רפואית בניתוחים, אשר נגזרות מדיני הנזיקין, מניחות על כתפיו של התובע את הנטל להוכיח כי הרופאים התנהלו כלפיו ברשלנות. מדובר בנטל הטמון בפסיקה הנזיקית, אשר נשען על הכלל "המוציא מחברו עליו הראיה".


עם זאת, בתי המשפט מכירים בפערים הקיימים מבחינת הידע, בין התובע (למרות שהוא מסתמך על חוות דעת רפואית מטעמו) לבין הנתבע. מן הסתם, טענות התביעה ישענו על המסמכים הרפואיים הנוגעים לסוגיה (תיק רפואי, צילומי רנטגן, גיליון ניתוח וכו’). בעקבות הפערים בידע המקצועי, נוטים בתי המשפט להעביר את נטל הראיה לכתפי הרופאים הנתבעים, במקרים בהם קיים העדר רשומה רפואית והגיליונות הרפואיים הינם חסרים. במקרים אלו, השופטים מכירים בכך כי נגרם לתובע נזק ראייתי ורובץ עליו קושי רב להוכיח את טענותיו (זאת משום שלא ניתן לבחון את התנהלות הרופאים באופן מדויק). לאחר העברת הנטל, יהיה על הרופאים הנתבעים להוכיח בבית המשפט כי לא הייתה כל רשלנות מצידם (מדובר במשימה לא פשוטה כלל ועיקר).

 

ניתוח לפרוסקופי בבית החולים הדסה מסתבך


דוגמא להעברת נטל הראיה ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט המחוזי בשנת 1999.  המטופלת טענה במסגרת התביעה כי רופאי בית החולים הדסה עין כרם בירושלים התנהלו ברשלנות כלפיה, בבואם לבצע ניתוח לפרוסקופי לכריתת הטחול.

 

מהלכו של ניתוח זה נערך באופן הבא – חיתוך חתכים קטנים בבטן המטופלת, החדרת שקית מיוחדת אליה מוכנס הטחול, כתישת הטחול עם כלים מיוחדים שאינם חדים, והוצאת הטחול הכתוש דרך הפתחים הקטנים.

 

בבואם של הרופאים לבצע את הניתוח הלכה למעשה, נקרעה השקית בעת כתישת הטחול והיה על הצוות הרפואי לחתוך בבטנה של המטופלת חתכים גדולים יותר. הליך מסובך זה הסב נזקים למעי המטופלת, ובעקבות כך הוגשה התביעה דנן. התובעת טענה בבית המשפט כי הרופאים התרשלו כלפיה בכך שהשתמשו בכלים חדים מדי, כאשר השקית אשר הוכנסה לבטנה הייתה מדגם אשר הוראותיו אסרו על כך במפורש.

 

על פי גיליון סיכום המחלה - הניתוח הסתיים בהצלחה והיה תקין לכל אורכו


בבואם לבחון את הרשומות הרפואיות, קבעו השופטים כי מדובר בחוסר משמועתי בנתונים לגבי ההליך נשוא התובענה. הסיבוך שאירע במהלך הניתוח (קריעת השקית, התפזרות טחול כתוש בחלל הבטן, והרחבת הניתוח) לא בא לידי ביטוי בגליון סיכום המחלה. לעומת זאת, הרופאים ציינו בגיליון כי "נעשה ניתוח כריתת טחול בשיטה לפרוסקופית. מהלך לאחר הניתוח תקין".


השופטים ציינו כי הנתונים לגבי הסיבוך במהלך הניתוח, לרבות הרחבת ההליך הרפואי וביצוע החתכים הנוספים, היו חייבים לבוא לידי ביטוי בגיליון סיכום המחלה. בפסק הדין נכתב כי מדובר ב"השמטות חמורות שאין להשלים עימן". בית המשפט קבע כי השמטות אלו לא אפשרו לתובעת ולמומחה הרפואי מטעמה לחקור את מהלכו המלא של הסיבוך, כפי שארע בזמן אמת.


השקית המדוברת לא נשמרה


הרופא הנתבע העיד בחקירתו בבית המשפט כי לדידו הפגם היה בשקית ולא במיומנות המנתח. עם זאת, השקית לא נשמרה כמוצג משפטי וגם לא נשלחה ליצרן. כאשר נשאל הרופא הנתבע מדוע לא נשמרה השקית, ענה הוא כי מדובר במהלך שגוי, שכן היה צריך לשלוח את השקית לחברה לבדיקה.

 

הימנעות זו לשלוח את השקית לבדיקה, עמדה לרופא לרועץ שכן בית המשפט קבע כי קיים סיכוי להניח שבזמן אמת, סבר הרופא שקריעת השקית נבעה מרשלנותו האישית (לאמור – כתישת טחול במכשיר רפואי חד, שלא על פי ההוראות).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - ניתוח קיסרי וביצוע זריקת אפידורל על ידי מתמחה, האם רשלנות רפואית?

התובעת הייתה אמורה לעבור ניתוח קיסרי. זריקת האפידורל אשר ניתנה לה על ידי מתמחה הסבה נזקים למוח. אי לכך, האם מדובר ברשלנות רפואית כלפיה? 

פסק דין - בעקבות רשלנות רפואית פרצה שריפה בחדר ניתוח ונגרמו לחולה כוויות

במהלך ניתוח שבוצע במרכז הרפואי חורב כאשר התובע שוכב מורדם על מיטת הניתוחים, פרצה שריפה והאש אחזה בסדין עליו שכב התובע. האש גרמה לתובע כוויה בעכוזו. 

פסק דין - נפגע רשלנות רפואית מחוסר הכרה יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי

האם נפגע מחוסר הכרה, אשר סובל בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי? 

פסק דין בעניין פרוטוקול ועדה רפואית בתפקיד ראיה במסגרת תביעת רשלנות

האם פרוטוקול ועדה רפואית יכול לשמש בתור ראיה במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה? 

פסק דין בעניין אי ניהול רשומה רפואית מסודרת - רשלנות רפואית בטיפול בפג

בית החולים לא הציג בבית המשפט רשומה רפואית מסודרת - האם רשלנות רפואית במסגרת טיפול בפג? 

פסק דין בעניין צו אנטון פילר - כינוס נכסים בתביעת רשלנות רפואית

האם העותרים יקבלו צו אנטון פילר המורה על כינוס מסמכים רפואיים במסגרת תביעה שהגישו האחרונים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין - האם יהיה ניתן לתקן כתב תביעה לאחר מציאת תיק רפואי בבית החולים?

פסק דין העוסק בבקשה לתיקון כתבי בי דין בעקבות מציאת תיק רפואי לאחר הגשת כתב התביעה... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - האם דחיית תביעה בגין אובדן צילומי רנטגן?

האם תביעה בגין רשלנות רפואית תידחה על הסף בעקבות אובדן צילומי רנטגן בבית החולים? 

פסק דין - העברת נטל ראייה לאחר ליקוי ברשומה רפואית בניתוח קיסרי

ישנם מקרים בהם ליקויים שנתגלו ברישומים הרפואיים יכולים להעביר את נטל הראיה לנתבעים. המעקב והרישום אחרי הניתוח הקיסרי לוקים בחסר. האם נטל הראיה יעבור? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

תוצאות בדיקת אולטראסאונד לאחר 20 שנה, האם נזק ראייתי והעדר רשומה רפואית?

הלכה פסוקה היא כי גרימת נזק ראייתי לנפגע, במסגרת תביעות רשלנות רפואית, הינה עילה להעברת נטל ההוכחה לכתפי הנתבעים. נטל זה עלול להיות כבד ביותר, קל וחומר כאשר עסקינן בתביעה לגבי אירועים שקראו למעלה מ-18 שנה לפני הגשת התביעה... 

סיבת המוות לא ידועה - האם היה סירוב לניתוח לאחר המוות?

האם במקרים בהם סיבת המוות איננה ידועה, חייבים הרופאים להציע ביצוע ניתוח לאחר המוות? דוגמא לפסק דין... 

צילום רנטגן חסר לאחר 20 שנה, האם העדר רשומה רפואית?

האם ניתן להעביר את נטל ההוכחה לכתפי בית החולים, במקום בו מוגשת תביעה בעניין רשלנות רפואית לאחר 20 שנה? 

השחתת ראייה, מה המשמעות המשפטית בתביעת רשלנות רפואית

האם רופא ועורך דין אשר השחיתו רשומה רפואית, על מנת לגלות שורה מחוקה בטיפקס, יהיו אשמים ברשלנות רפואית בגין השחתת ראייה והאם יועבר לכתפיהם נטל ההוכחה? 

האם דין רשומה מצומצמת כדין העדר רשומה רפואית?

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

פסק דין בעקבות אי ביצוע מעקב אחרי חולה וגרימת שיתוק

התובע לא זכה כי הנתבע יערוך אחריו מעקב רפואי מדויק. אי לכך, והיות ולא מולאו כל הרשומות הרפואיות כנדרש, סובל התובע כיום משיתוק. הרופא הפר את החובה המוטלת עליו... 

עיוורון לאחר טיפול רפואי, האם רשלנות רפואית?

כיצד ניתן להגיש לבית-משפט ולהוכיח את תוכנו של תיק רפואי המנוהל במוסד רפואי מוכר, במסגרת תביעת רשלנות רפואית , מבחינת סדרי הדין ודיני הראיות...